1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Ρυθμίστε το πικάπ σας

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ AUDIO' που ξεκίνησε από το μέλος Costas Coyias, στις 28 Ιουνίου 2012.

1. jjxx61

ξέχασες τις μετατροπούλες στις μονάδες τόσο στη διάμετρο , ακτίνα όσο και στη συχνότητα . Με αυτά τα νούμερα οι δυνάμεις θα βγούν εξωπραγματικές είτε σε Ν είτε σε dyn . ( όχι ότι έγεινε και κανά έκλημα ...... ) . Το ενδιαφέρον πάντως είναι η μεταβλητότητα του μεγέθους οπότε για σταθερό antiskating .... βγάζει κανείς το συμπέρασμά του και κάνει τους συμβιβασμούς του ( έχουν και οι ρυθμίσεις τα όριά τους ........ μετά δεν έχουν νόημα ) .

2. brego

Συγκέντρωσα την πληροφορία από αυτό το site και έφτιαξα ένα excel.

Όποιος το βρει χρήσιμο το κατεβάζει. Έχω βάλει και φίλτρα στις κατηγορίες για γρήγορο φιλτράρισμα.

Δεν έχει όλες τις πληροφορίες αλλά σίγουρα είναι χρήσιμο για off-line χρήση.

3. Costas Coyias

Costas Coyias Ημίθεος
    Administrator

Ένα μεγάλο ευχαριστώ! :)

brego likes this.
  4. brego

:hi:

5. ASilver

Eξαιρετικά χρήσιμο. Respect και ευχαριστώ!

6. Mr Spock

Mr Spock demokratischer - sektor

All In One Cartridge Setup

Software & Test LPs

A Scientific & Repeatable Method To Calibrate:

Speed, Wow & Flutter, Azimuth, VTA, VTF,

Anti-skating, Loading, Gain, Vibrations & Resonance Frequencies

AnalogMagik Cartridge Calibration Software Teaser Video

7. mparaxir

Λοιπον βάζω εδώ απο αλλο ποστ γιατι ημουν off topic στο αλλο
    Λοιπόν τώρα δεν ξέρω αμα γράφω στο σωστό θρεντ έκατσα λίγο και πειραματιστηκα με το project πικάπ οσο αφορά τον βραχίονα οπως ειχα πει σε άλλα θρεντ ηταν ρυθμισμένο απο μαγαζί διαβάζοντας εδώ έριξα πολύ μελέτη να το πω αν και θελω κιαλο.
    Τεσπα αυτό που με παρεξενευε οταν ακουμπούσε η κεφαλή στον δίσκο να παίξει η κεφαλή ειχε μια κλίση προς τα κάτω δηλαδή αμα κοιταγες από τα πλάγια βραχίονας κεφαλή δεν ηταν οριζόντια το μπρος μερος ειχε κλιση προς τα κάτω

Βλέποντας μερικά βιντρακια αποφάσισα να οριζοντοποιησω τον βραχίονα
    Με κατεβασμένο το lift αρχισα να γυριζω το πισω μερος του βάρους ωστε να έρθει ο βραχιονας οριζοντιος.
    Μετα το εβαλα στην θεση του και μηδενισα το βαρος ξανα δοκιμη ωραια οριζοντιος ουτε το πισω μερος να κοιταει πάνω στον Θεό ουτε το μπροστα μερος να πέφτει κατω.
    Αρχισα και προσέθετα βαρος το εβαλα στο 1.5 που προτείνει ο κατασκευαστης για την orthofon 2m bronze εχει απο 1.4 εως 1.7 εγω το εβαλα όπως λεω ποιο πάνω
    Vta δεν πείραξα γιατι περιμένω να μου έρθει αλφαδι που το βαζεις πανω στην κεφαλή.
    Λοιπον πλεον βραχιονας και κεφαλη όπως το κοιταω στα πλάγια που ακουμπά στον δίσκο ειναι οριζόντιο παράλληλα και ηρθε η αποκάλυψη ακούστηκαν ποιο καθαρά όργανα πίσω όργανα μονο μια ένσταση σε εναν δισκο των dead can dance anastasis που ειναι ψηλα γραμμενος στα φωνητικά ακουσα περισσότερα πρίμα ψιλοτσιριξε και με χάλασε εκεί τι κανω; προσθέτω βάρος ωστε να δωσει λιγο μπάσα σορυ για το οφφ τοπικ αμα ειναι να μεταφερθεί
    Auto merged

Αυτο εκανα εγω

8. Mr Spock

- στο εν λόγω βίντεο δεν φαίνεται κάτι για ρύθμιση vta η οποία γίνεται με μια αλενοβιδα στην βάση του βραχίονα

- ιδανικά πρέπει να είναι παράλληλος με το πλατό, όμως μικρές αποκλησεις δεν απαγορευωνται ή αλλιώς είναι επιτρεπτά λάθη

- εάν ο βραχίονας γέρνει προς την βάση του ( αρνητικό vta) παίζει ποιο μπασαριστα , αντιθέτως όταν γέρνει προς την κεφαλή ( θετικό vta ) ποιο πριμαριστα

- ανάλογα με το αποτέλεσμα προχωράς ή όχι

- από τα ανωτέρω εξαιρούνται οι σφαιρικές ακίδες

9. mparaxir

Μα αυτο ειπα εκτος αμα δεν το έγραψα καλά
    Δεν πειραξα vta γιατι περιμένω ενα αλφαδι που το βάζεις την κεφαλή για να το ρυθμίσεις .
    Απλα εκανα το παραπάνω που δείχνει το βίντεο αλλα και παλι έφτιαξε πολυ ο ήχος μεχρι να παρω την nagaoka σκοπος να ακουω σωστα και να ρυθμισμένο σωστά γιατι ειχα τις αμφιβολίες μου

10. Mr Spock

- και χωρίς αλφαδι κάνεις δουλειά, μετρώντας την απόσταση τηςλευκής γραμμής του βραχίονα από το πλατό

- όντως η soprano φωνή τής Λίζας και η βαρύτονη του Μπρενταν είναι ότι πρέπει για δοκιμές

mparaxir likes this.
  11. mparaxir

Σου λεω εχω παθει την πλάκα μου ετσι οπως παίζει και τι; μια ρυθμιση έκανα που ειχα τις αμφιβολίες μου γιατι ενω ήταν ρυθμισμένο από το μαγαζί στο 1.5 ξερεις πίσω στον βραχιονα η ηλεκτρονικη ζυγαριά μου έδειχνε 1.65!! Οταν το ρυθμισα εγω η ζυγαρια δείχνει 1.5 όπως και το βαρος ειναι 1.5.
    Που να πειράξω και την vta αλλα ασε μην παθω κανενα εγκεφαλικο βραδιάτικα.
    Τωρα έχω βαλει το σαουντρακ του gladiator που ειναι απίστευτο και ορχήστρα κάργα

Μοιραστείτε τη σελίδα