1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Ρυθμιση ηχου για ps4

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ PC GAMING' που ξεκίνησε από το μέλος panhassiotis, στις 14 Οκτωβρίου 2017.

1. panhassiotis

Καλησπερα σε ολους και ελπιζω για τη βοηθεια σας. Ερωτηση: θελω να συνδεσω τον av ενισχυτη μου με το ps4. Hdmi δεν εχει ο ενισχυτης οποτε τα συνδεω με οπτικη ινα. Στο μενου του ps4, εχει επιλογη για linear pcm, dolby digital και dts. Ποια ειναι λοιπον η καλυτερη επιλογη...; Ευχαριστω προκαταβολικα και καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη...

2. Zizik

Zizik Space for rent
    Moderator

http://manuals.playstation.net/document/en/ps4/settings/audiooutput.html

Αν θυμάμαι καλά, η επιλογή LPCM μέσω optical κάνει downmix σε 2 channel, οπότε θα πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά το σύστημα ήχου που περιέχεται στο αρχείο ή τον δίσκο.

Μπορείς να δοκιμάσεις όμως, επιλέγοντας στον ενισχυτή σου direct και στο PS4 LPCM. Αν ακούγεται ήχος απο όλα τα κανάλια, τότε λειτουργεί όπως πρέπει.

PPG likes this.
  3. panhassiotis

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση, αλλα αυτα τα διαβασα ηδη! Η ερωτηση ειναι ποια απο ολες τις επιλογες format ηχου, ειναι καλυτερη...! Dd, dts, ή linear pcm...;

4. Zizik

Zizik Space for rent
    Moderator

Διάβασε και τα υπόλοιπα που πρόσθεσα.

PPG and kYRIAKOS like this.
  5. panhassiotis

Δεν μου τα εμφανισε αρχικα φιλε μου. Τωρα τα ειδα. Θα το δοκιμασω και θα σου πω. Γενικα ομως εχω διαβασει οτι το lpcm ειναι η καλυτερη επιλογη;! Στα αυτια μου βεβαια, ακουγεται καλυτερα το dts...

6. Timaras

Timaras *****

Προχώρα για dts τότε!

7. panhassiotis

Μολις το δοκιμασα, αλλα δεν παιζει ηχος απο ολα τα καναλια! Αρχικα λοιπον να ρωτησω γιατι συμβαινει αυτο...; Επισης, οταν παταω το direct, με πεταει απο τη λειτουργια surround! Ειναι φυσιολογικο αυτο;
    Auto merged
    Μαλλον αυτο θα κανω φιλε timaras, απλα ηθελα να ρωτησω γενικα τι ισχυει και να εξαντλησω ολα τα πιθανα σεναρια! Για την ιστορια, δεν εχω κανενα πτυχιο ηλεκτρονικου, αλλα κατι σκαμπαζω απο δαυτα...! Οποτε γι αυτο και ισως οι αφελεις ερωτησεις μου...

8. Timaras

Timaras *****

Μοιραστείτε τη σελίδα