Ρυθμιση ηχου για ps4

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Καλησπερα σε ολους και ελπιζω για τη βοηθεια σας. Ερωτηση: θελω να συνδεσω τον av ενισχυτη μου με το ps4. Hdmi δεν εχει ο ενισχυτης οποτε τα συνδεω με οπτικη ινα. Στο μενου του ps4, εχει επιλογη για linear pcm, dolby digital και dts. Ποια ειναι λοιπον η καλυτερη επιλογη...; Ευχαριστω προκαταβολικα και καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
http://manuals.playstation.net/document/en/ps4/settings/audiooutput.html


Αν θυμάμαι καλά, η επιλογή LPCM μέσω optical κάνει downmix σε 2 channel, οπότε θα πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά το σύστημα ήχου που περιέχεται στο αρχείο ή τον δίσκο.

Μπορείς να δοκιμάσεις όμως, επιλέγοντας στον ενισχυτή σου direct και στο PS4 LPCM. Αν ακούγεται ήχος απο όλα τα κανάλια, τότε λειτουργεί όπως πρέπει.
 
  • Like
Reactions: PPG



Μηνύματα
136
Reaction score
15
Διάβασε και τα υπόλοιπα που πρόσθεσα.
Δεν μου τα εμφανισε αρχικα φιλε μου. Τωρα τα ειδα. Θα το δοκιμασω και θα σου πω. Γενικα ομως εχω διαβασει οτι το lpcm ειναι η καλυτερη επιλογη;! Στα αυτια μου βεβαια, ακουγεται καλυτερα το dts...
 


Μηνύματα
136
Reaction score
15
Διάβασε και τα υπόλοιπα που πρόσθεσα.
Μολις το δοκιμασα, αλλα δεν παιζει ηχος απο ολα τα καναλια! Αρχικα λοιπον να ρωτησω γιατι συμβαινει αυτο...; Επισης, οταν παταω το direct, με πεταει απο τη λειτουργια surround! Ειναι φυσιολογικο αυτο;
[DOUBLEPOST=1508018714][/DOUBLEPOST]
Προχώρα για dts τότε!
Μαλλον αυτο θα κανω φιλε timaras, απλα ηθελα να ρωτησω γενικα τι ισχυει και να εξαντλησω ολα τα πιθανα σεναρια! Για την ιστορια, δεν εχω κανενα πτυχιο ηλεκτρονικου, αλλα κατι σκαμπαζω απο δαυτα...! Οποτε γι αυτο και ισως οι αφελεις ερωτησεις μου...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μπορείς να δοκιμάσεις όμως, επιλέγοντας στον ενισχυτή σου direct και στο PS4 LPCM. Αν ακούγεται ήχος απο όλα τα κανάλια, τότε λειτουργεί όπως πρέπει.
Μολις το δοκιμασα, αλλα δεν παιζει ηχος απο ολα τα καναλια! Αρχικα λοιπον να ρωτησω γιατι συμβαινει αυτο...; Επισης, οταν παταω το direct, με πεταει απο τη λειτουργια surround! Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Αν θυμάμαι καλά, η επιλογή LPCM μέσω optical κάνει downmix σε 2 channel, οπότε θα πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά το σύστημα ήχου που περιέχεται στο αρχείο ή τον δίσκο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top