Ρύθμιση συστήματος, sonos arc

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Kaλημέρα σε όλους! Αγόρασα χτες μία ηχομπάρα της sonos με το sub και δύο δορυφόρους. Τα τοποθέτησα, όσο καλύτερα μου επέτρεπε ο χώρος έχοντας ένα μάλλον μέτριο προς κακό ηχητικό, αποτέλεσμα! Το καθιστικό μου δυστυχώς, είναι έτσι δομημένο που η τηλεόραση, άρα και η ηχομπάρα, δεν είναι τοποθετημένα στο κέντρο του τοίχου και ακριβώς απέναντι στη θέση ακρόασης. Το ίδιο συμβαίνει και με τα τους δύο δορυφόρους που επιπλέον βρίσκονται για πρακτικούς λόγους σε διαφορετικό ύψος από την ηχομπάρα και σχετικά πολύ κοντά στον ακροατή! Από ότι έχω καταλάβει υπάρχει μία εφαρμογή που χρησιμοποιεί το μικρόφωνο του κινητού για καλύτερο αποτέλεσμα, σύμφωνα με τη θέση ακρόασης όπως συμβαίνει και με τους κλασικούς ενισχυτές ΑV. Δεν έχω καταλάβει, εαν αυτή η δυνατότητα βρίσκεται μέσα στην εφαρμογή της sonos που έχω ήδη κατεβάσει και έχω κάνει την εγκατάσταση ή βρίσκεται σε κάποια άλλη εφαρμογή; Δεν υπάρχει επιπλέον στη συσκευασία manual, που να εξηγεί πως γίνεται αυτό και με ποιά εφαρμογή! Ξέρει κανείς να βοηθήσει, πως γίνεται το καλιμπράρισμα των ηχείων στο χώρο;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.726
Χρειάζεσαι ένα iPhone ή iPad.
Η διαδικασία είναι εύκολη και σε καθοδηγεί, και βρίσκεται ήδη στην εφαρμογή της Sonos που εγκατέστησες στο κινητό σου.
Είναι στα settings, και λέγεται TruePlay.

Μην περιμένεις θαύματα βεβαίως.
Μια μικρή συνήθως βελτίωση δίνει.

Πολύ μα πάρα πολύ πιο σημαντική βελτίωση θα έβλεπες αλλάζοντας τον χώρο, την τοποθέτηση των ηχείων και την θέση θέασης σου.
 

Μηνύματα
6.689
Reaction score
5.218
Από το app, Settings > System > Επιλέγεις το όνομα που έχει ορίσει για τον χώρο > Trueplay

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.385
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top