ΣΥΝΔΕΣΗ ΗΧΟΥ ΑΠΟ PC ΣΕ TV

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα
Αν μπορει καποιος να βοηθησει στο παρακατω θεματακι που ειναι πολυ εκνευριστικό για μενα

Πριν 3 μηνες εκανα αναβαθμιση στο pc (msi z490 apro-intel 11600kf-64 ram) και αμεσως παρουσιαστηκε προβλημα τριξιματος ηχου -δεν ειχα ποτε προβλημα ηχου πριν.
Θελω να εχω αξιοπρεπη ηχο απο το Pc στη tv για ταινιες-games κλπ (AMD RX560 -hdmi συνδεση-τριξιμο ηχου )
Εχω SONY KD 55XF8096 και ενισχυτη PIONEER VSX D714
Πως μπορω να εχω ηχο (MSI Z490 A PRO-ΟΝ board audio ) απο τον ενισχυτη αλλα να εχω και εικονα απο την παραπανω vga ?

SONY manual
https://www.sony.com/electronics/su...10ba4612acd8306134473dc13aea18c/47332941M.pdf
Pioneer manual

MSI z490 a pro manual
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Το ιδανικό για να μην έχεις και τυχόν θέματα με buzz/hum από ground loop είναι έναν USB adapter/dac/sound card με οπτική έξοδο και να στείλεις τον ήχο με οπτική (S/PDIF) στον ενισχυτή σου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
την σύνδεση έχεις κάνει τώρα (ΗΥ->HDMI->TV->AVR), την δοκίμασες και με άλλη πόρτα HDMI στην TV?

Μήπως το HDMI του ΗΥ έχει ψηλότερες προδιαγραφές από το HDMI της TV και θέλει κάποια ρύθμιση?
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
0
@billpeppas Εχεις καμια οικονομικη προταση για αυτο ?
@ika Δεν το εχω συνδεσει με τον ενισχυτη τωρα το ψαχνω ,εχω δοκιμασει και αλλα καλωδια/θυρες στην tv
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Μπορείς να ρυθμίσεις στον ΗΥ τον ήχο από το HDMI στα 16bit/44KHz?
Μήπως είναι πολύ ψηλά τώρα στο mobo, για την TV η το καλώδιο HDMI...

Αν η σύνδεση PC->TV με HDMI μεταφέρει το τρίξιμο στον ήχο, μήπως το έχεις μετά και στην σύνδεση TV->AVR.
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα Ika. Σε καμία περίπτωση.
Ο ενισχυτής του παιδιού επίσης δεν διαθέτει hdmi θύρες.

Καλό θα ήταν να μας ξεκαθαρίσει το παλικάρι τι εννοεί τρίξιμο ήχου
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα Ika. Σε καμία περίπτωση.
Ο ενισχυτής του παιδιού επίσης δεν διαθέτει hdmi θύρες.

Καλό θα ήταν να μας ξεκαθαρίσει το παλικάρι τι εννοεί τρίξιμο ήχου
Λέω μήπως έχει κάποιο παλιό HDMI καλώδιο που δεν μπορεί να υποστηρίξει νεότερα mobo και TV.
Για τον 817 το ξέρω πως δεν έχει HDMI.
Υποψιάζομαι πως εννοεί κάτι σαν σπινθηρισμό, το έχω πάθει και έφταιγε το καλώδιο HDMI που ήταν v1.2 και ήθελε v1.4.
Δεν πιστεύω πως έχει τεχνικό πρόβλημα το mobo ή η TV.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Τα καλώδια "τυπικά" έχουν version σαν marketing καθαρά.
Αν βάλεις καλώδιο "1.2" σε TV και κονσόλα με 2.0 port π.χ., απλά θα παίζει μέχρι 1080p 60Hz, το πρωτόκολλο κάνει fallback στο πιο "υψηλό" level που μπορεί να υποστηρίξει το οικοσύστημα (καλώδιο, ενισχυτής, TV, κονσόλα, κλπ.)

Αν ένα καλώδιο είναι καλής ποιότητας, μπορεί να φέρει ταμπελάκι "HDMI v1.4" (max 4K/30Hz) αλλά να παίζει και σαν 2.0 (να δίνει ας πούμε δηλαδή 4K 60Hz).

Αν μπορεί να μας εξηγήσει καλύτερα το παιδί, ή να κάνει μια ηχογράφιση του παρασιτικού ήχου θα ήταν σούπερ :)
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Λοιπον προσπαθησα να ηχογραφησω ενα βιντεο με το Audacity,αλλα το αποτελεσμα της εγγραφης ηταν κανονικο !.Δεν ξερω τι να υποθεσω πια .
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Με το κινητό σου φίλος.
ότι και αν έχεις δεν θα το πιάσει το PC γιατί προκύπτει παραπέρα στην αλυσίδα ο θόρυβος που έχεις.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Λοιπον εκανα ενα πειραμα.Εβαλα τη GPU σε slot
Λοιπον εκανα ενα πειραμα.Εβαλα τη GPU σε slot pci express 1X4 και ο θορυβος εξαφανιστηκε τελειως.Προφανως εχω λιγο lag παραπανω στα games αλλα εχω καθαρο ηχο.Αρα πρεπει να ειναι καποια ρυθμιση στο mobo(pci express 1x12 default slot).Σκεφτομαι να στειλω ενα ticket στο Msi support αλλα δεν ξερω τι ανταποκριση θα εχω.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top