ΣΥΝΔΕΣΗ TV+HOME CINEMA+MEDIA PLAYER

Μηνύματα
13
Reaction score
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Θελω να συνδεσω και το media player με το home cinema (ηδη εχω συνδεσει με hdmi καλωδιο για εικονα και οπτικη ινα για ηχο την tv & home cinema)...??υπαρχει δυνατοτητα και πως..???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων
 

Μηνύματα
627
Reaction score
39
Καλησπέρα φίλε
Kαταλαβαίνω καλά ότι έχεις κάποιο AV ενισχυτή; Αν ναι, θα έχεις συνδέσει σε έξοδο hdmi την TV. To hdmi περνάει και ήχο. Δεν χρειάζεσαι οπτική ίνα.Ο ενισχυτής θα έχει και εισόδους hdmi για τη σύνδεση των πηγών σου (blu-ray και dvd players, δορυφορικά, media players...) Το media player θα συνδεθεί σε μία από τις είσοδους hdmi του ενισχυτή.

Στην περίπτωση που όταν λες home cinema, εννοείς κάποιο μηχάνημα όλα σε ένα με διαφορετικές εξόδους, καλό θα είναι να μας πεις για τι ακριβώς μιλάμε.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: ΣΥΝΔΕΣΗ TV+HOME CINEMA+MEDIA PLAYER

Παλι με οπτικη συνηθως, αλλα αν δεν δωσεις αναλυτικα στοιχεια συσκευων, δυσκολο να΄ρθει βοηθεια - γραψε μοντελα
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: ΣΥΝΔΕΣΗ TV+HOME CINEMA+MEDIA PLAYER

οι συσκευές μου είναι:

tv---->lg 32lb76
home cinema---->samsung HT-E5200
media player---->PopCorn Hour A-300
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΣΥΝΔΕΣΗ TV+HOME CINEMA+MEDIA PLAYER

οι συσκευές μου είναι:

tv---->lg 32lb76
home cinema---->samsung HT-E5200
media player---->PopCorn Hour A-300

Θα χρειαστείς 2 καλώδια HDMI και μία οπτική ίνα.
Συνδέεις 1HDMI από το popcorn στην μία HDMI IN του HC.
Συνδέεις 1HDMI από το HC στην θύρα HDMI OUT προς την τηλεόραση.
Συνδέεις και με οπτική ίνα την τηλεόρασή σου στην optical in του HC.

Με αυτό τον τρόπο έχεις εικόνα και ήχο από το PopCorn προς τον ενισχυτή του HC οπότε έχεις ήχο στα ηχεία του HC και εικόνα στην τηλεόραση.
Την οπτική που προτείνω την συνδέεις αν θέλεις να μεταφέρεις ψηφιακό ήχο από την τηλεόρασή σου προς τον ενισχυτή του HC για να ακούς τηλεοπτικό πρόγραμμα και από τα ηχεία του HC

Μη ξεχάσεις να ελέγξεις τις ρυθμίσεις στο popcorn για την σύνδεση hdmi
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top