ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΩΜ.ΤΩΝ.ΗΧΕΙΩΝ.

Μηνύματα
124
Reaction score
61
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση αγοράζοντας πχ έναν ενισχυτή DENON και.τα ηχεία που έχεις παίζουν στα 8ΩΜ πρέπει να κάνεις καμμία αλλαγή.στον ενισχυτή δηλαδή να αλλάξεις.τα ΩΜ η προσαρμόζεται.αυτοματα.στα ΩΜ των ηχείων. Πάντως η ενισχυτές της Yamaha επιλέγεις τα ΩΜ. Δια μέσου μιας λειτουργείας που.εχουν αν δεν τα επιλέξεις.υπαρχει πρόβλημα ; δηλαδή.τα ηχεία 8 ΩΜ. και ο ενισχυτής στα 6 ΩΜ
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αν υπάρχει επιλογέας σωστό είναι να τον έχεις στην ανάλογη θέση, πιθανόν να παίζει πιο άνετα σε αυτή και να έχει καλύτερη οδήγηση, αν δεν υπάρχει μην ανησυχείς φτάνει ο ενισχυτής να έχει επαρκή ισχύ για τα ηχεία.
 

Μηνύματα
124
Reaction score
61
Για τους Yamaha ξέρω πολύ καλά ότι εχουν επιλογή για τους denon δεν ξέρω
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Ποιον denon εχεις; ο 3400 που έχω έχει να επιλέξεις
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
οι denon πρέπει να έχουν επιλογή σε εσωτερικό μενού
πάντα το βάζεις στα 8ohm
 

K

kimon

Guest
Αν υπάρχει επιλογέας σωστό είναι να τον έχεις στην ανάλογη θέση, πιθανόν να παίζει πιο άνετα σε αυτή και να έχει καλύτερη οδήγηση, αν δεν υπάρχει μην ανησυχείς φτάνει ο ενισχυτής να έχει επαρκή ισχύ για τα ηχεία.
Αυτοί οι διακόπτες έχουν να κάνουν με την προστασία του ενισχυτή από χαμηλά φορτία.
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
οι denon πρέπει να έχουν επιλογή σε εσωτερικό μενού
πάντα το βάζεις στα 8ohm
Σωστά αλλά γιατί πάντα στα 8; Ανάλογα τα ηχεια πας αντίστοιχα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Σωστά αλλά γιατί πάντα στα 8; Ανάλογα τα ηχεια πας αντίστοιχα
η επιλογή έχει να κάνει με την ρύθμιση ισχύος του ενισχυτή.....
αν το βάζετε στα 4 και πολυκάναλα θα χάσεις αρκετή ισχύ;)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
η επιλογή έχει να κάνει με την ρύθμιση ισχύος του ενισχυτή.....
αν το βάζετε στα 4 και πολυκάναλα θα χάσεις αρκετή ισχύ;)
ναι αλλα θα χάσεις μονο ισχύ ενώ αντίθετα αν έχεις 4ωμα ηχεία και το έχεις στα 8 ζορίζεις τον ενισχυτή. δεν έχουν 4 οι yamaha 8 και 6
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
ναι αλλα θα χάσεις μονο ισχύ ενώ αντίθετα αν έχεις 4ωμα ηχεία και το έχεις στα 8 ζορίζεις τον ενισχυτή. δεν έχουν 4 οι yamaha 8 και 6
αν ζοριστεί απλά θα κλείσει (σπάνια αλλά θα κλείσει)

βαστάνε....μη μασάτε:party:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αυτοί οι διακόπτες έχουν να κάνουν με την προστασία του ενισχυτή από χαμηλά φορτία.
Με ποιο τρόπο Κίμων;
Αν θες περιέγραψε λίγο τη λειτουργία τους...
 

K

kimon

Guest
Με ποιο τρόπο Κίμων;
Αν θες περιέγραψε λίγο τη λειτουργία τους...
Στην ουσία αλλάζουν το σημείο επέμβασης του κυκλώματος προστασίας. Όταν "δηλώσεις" ότι το ηχείο είναι 4Ω , τότε θα επιτρέψει να φτάσει μικρότερη τάση στο φορτίο, από ό,τι αν ήταν 8Ω. Νόμος του Ωμ.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Στην ουσία αλλάζουν το σημείο επέμβασης του κυκλώματος προστασίας. Όταν "δηλώσεις" ότι το ηχείο είναι 4Ω , τότε θα επιτρέψει να φτάσει μικρότερη τάση στο φορτίο, από ό,τι αν ήταν 8Ω. Νόμος του Ωμ.
χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι χαμηλωνει την τάση τροφοδοσίας στα rail.
αν ζοριστεί απλά θα κλείσει (σπάνια αλλά θα κλείσει)

βαστάνε....μη μασάτε:party:
οι ΑV δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο οι δικαναλοι ναι
 


K

kimon

Guest
χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι χαμηλωνει την τάση τροφοδοσίας στα rail.

οι ΑV δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο οι δικαναλοι ναι
Και εγώ δεν τα κατέχω σε βάθος τα τεχνικά, αλλά στην μία και μισή τι να πρωτοεξηγήσεις;
Στην ουσία αναφερόμουν στο κύκλωμα περιορισμού τάσης- ρεύματος που είχαν παλιά ενσωματωμένο όλες οι σχεδιάσεις ΑΒ για την προστασία των τρανζίστορ εξόδου. Προφανώς η ίδια δουλειά θα γίνεται σήμερα με πιο εξελιγμένες μεθόδους, το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο: περιορισμός του ρεύματος που διαρρέει τα στοιχεία της εξόδου.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Και εγώ δεν τα κατέχω σε βάθος τα τεχνικά, αλλά στην μία και μισή τι να πρωτοεξηγήσεις;
Στην ουσία αναφερόμουν στο κύκλωμα περιορισμού τάσης- ρεύματος που είχαν παλιά ενσωματωμένο όλες οι σχεδιάσεις ΑΒ για την προστασία των τρανζίστορ εξόδου. Προφανώς η ίδια δουλειά θα γίνεται σήμερα με πιο εξελιγμένες μεθόδους, το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο: περιορισμός του ρεύματος που διαρρέει τα στοιχεία της εξόδου.

κοιτα το σωστό είναι αυτό που λέω.
έαν υποθέσουμε ότι ένας ενισχυτής με τάση τροφοδοσίας 50volt βγάζει 100watt/8ohm
αλλα οι ψυκτρες που έχει δεν επαρκούν για 200watt/4ohm τότε αλλάζοντας την ταση
τροφοδοσίας σε 40volt μπορεί να βγάλει 100watt/4ohm
βεβαια αν βάλεις το διακόπτη λάθος και βάλεις 8ohm ηχεία τότε θα πάρεις μονο 50watt/8ohm

δεν είναι δύσκολο μπορεί να γινει με δυο τυλίγματα από το μ/τ παραπάνω και ένα ρελέ.
αν ήταν να γίνεται με το κύκλωμα προστασίας δεν θα χρειάζονταν διακόπτης αφού το μονο που κάνει είναι να περιοριζη το ρευμα χωρίς να έχει σημασία το ηχείο.
πειοριζοντας το ρευμα σε μια σταθερή τιμή με σταθερή τάση τροφοδοσίας τα watt αλλάζουν σύμφωνα με το ηχείο χωρίς την ανάγκη κάποιου διακόπτη.

ΥΓ.το δεν είμαι σίγουρος το έβαλα γιατί ποτε δεν ξέρεις τη θα κάνει η κάθε εταιρία
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι χαμηλωνει την τάση τροφοδοσίας στα rail.
Ακριβώς αυτό κάνουν. Έχουν μετασχηματιστή με διπλό δευτερεύων και αναλόγως της επιλογής λειτουργεί το τελικό στάδιο με κανονική τάση, για εύκολο, 8ωμο ηχείο ή μειωμένη τάση, για ποιο δύσκολα φορτία.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.413
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top