Σαμπ και ηχεια, μεσω τηλεορασης?

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Για να ρωτησω, ο αδερφος πηρε τα KRK απ εδώ από αγγελια (είναι τα 8ιντσα). Μια χαρα ικανοποιημένος ηταν.

Πηρε στη συνεχεια και το ομοσταυλο σαμπ http://www.krksys.com/Powered-Subwoofer/10s.
Εκανε ολες τις απαραίτητες συνδεσεις. Για την ακριβεια εδωσε από την τιβι σημα στο σαμπ (νωρίτερα εδινε μ αυτό τον τροπο στα ηχεια). Απ εκει με xlr στα ηχεια και...τζιφος. Ηχο εχει αλλα….μαπα.
ΙΔΕΕΣ?
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Επειδή έχω 2 KRK 10'', νομίζω πως αν πάει στο sub με τα rca , δε μπορεί να φύγει μετά για τους δορυφόρους με xlr αλλά πρέπει να συνεχίσει με τα rca, δεν το λέω με σιγουριά πάντως.
Έχω κάτι καλώδια σκόρπια, θα δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι, είμαι έξω, τρεχάματα....
Ας δοκιμάσει πάντως με ένα καλώδιο jack->xlr που νομίζω είχε πάρει να στείλει στα ηχεία και μετά μάλλον θα μπορέσει να συνεχίσει από κει με xlr για τους δορυφόρους κανονικά.
Οκ, δεν είναι και η πιο σωστή σύνδεση το jack->xlr αλλά αν θες να πας από unbalanced σε balanced οικονομικά, είναι μια λύση... ειδάλλως όλα rca και τέλος.

Επίσης είναι πιο ευαίσθητο από τα ηχεία όποτε το volume χοντρά χοντρά θα πρέπει να είναι χαμηλότερα από τους δορυφόρους.
Τα υπόλοιπα για αρχή: crossover 80, sensitivity nomimal, polarity 0, standby on, groundlift gnd
Στην πορεία μετά θα τα ρυθμίσει όπως χρειαστεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Οκ ευχαριστω.
Ελπιζω να τα καταφερει.
Θα ενημερωσω σχετικα
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top