Σε αδύναμο-παλιό Ενισχυτή αποδίδουν/ταιριάζουν περισσότερο Ενεργά ή Παθητικά Ηχεία

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα!
Σε αδύναμο-παλιό Δικάναλο Ενισχυτή αποδίδουν/ταιριάζουν περισσότερο Ενεργά ή Παθητικά Ηχεία?
Για φωτίστε όλους τους αδαείς όπως εγώ!
Παράδειγμα ένας ενισχυτής 2χ20 ή 2χ30 w
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Είτε αδύναμος είτε τουμπανέϊρο, σε ενισχυτή μπαίνουν παθητικά ηχεία.
Τα ενεργά συνδέονται σε προενισχυτή εκτός και αν ο ενισχυτής έχει και εξόδους προενίσχυσης και παρακάμψεις τα ενισχυτικά του στάδια.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Είτε αδύναμος είτε τουμπανέϊρο, σε ενισχυτή μπαίνουν παθητικά ηχεία.
Τα ενεργά συνδέονται σε προενισχυτή εκτός και αν ο ενισχυτής έχει και εξόδους προενίσχυσης και παρακάμψεις τα ενισχυτικά του στάδια.
Μάλιστα , τωρα γίνεται πιο ξεκάθαρο!
Οπότε τώρα το επόμενο ερώτημα που γεννάται είναι αν ο ενισχυτής έχει έξοδο προενίσχυσης , τι θα προτιμούσαμε σε αυτήν την περίπτωση? Ενεργά ή Παθητικά?
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
Αφού ο FISHER CA-110 (που δεν θέλεις να αποχωριστείς) δεν έχει έξοδο προενίσχυσης, φαντάζομαι η ερώτηση είναι γενικού ενδιαφέροντος.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αφού ο FISHER CA-110 (που δεν θέλεις να αποχωριστείς) δεν έχει έξοδο προενίσχυσης, φαντάζομαι η ερώτηση είναι γενικού ενδιαφέροντος.
Ακριβώς αγαπητέ ika !
Επίσης ρωτώ για την περίπτωση που στο μέλλον (μακρινό βέβαια) θα ήθελα να πάρω ενισχυτή και για να ξέρω πως να κινηθώ.
Οπότε το ερώτημα υφισταται. Ενεργά ή Παθητικά σε δικαναλο ενισχυτή?
Υ. Γ. Έχω διαβάσει όλα σχεδόν τα μηνύματα του φόρουμ για την "διαμάχη" ανάμεσα τους!
 

I

iason

Guest
Ακριβώς αγαπητέ ika !
Επίσης ρωτώ για την περίπτωση που στο μέλλον (μακρινό βέβαια) θα ήθελα να πάρω ενισχυτή και για να ξέρω πως να κινηθώ.
Οπότε το ερώτημα υφισταται. Ενεργά ή Παθητικά σε δικαναλο ενισχυτή?
Υ. Γ. Έχω διαβάσει όλα σχεδόν τα μηνύματα του φόρουμ για την "διαμάχη" ανάμεσα τους!
Συμπέρασμα????? :sneaky:
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Αν θέλεις σώνει ντε και καλά να τον κρατήσεις λόγω της οποιασδήποτε άποψης κλπ , μπορείς να βγάλεις έξοδο προενίσχυσης. Ενας ικανός ηλεκτρονικός στο κάνει σε μισή ώρα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Το ενδεχόμενο βλάβης, βλέπε καμένου ενισχυτή, και καταστροφής του ηχείου λόγο παλαιότητας το αφήνουμε απόξω...

Για τα ενεργά σου απάντησαν.
Για τα παθητικά, ασχέτως τι αναφέρεται στα χαρακτηριστικά τους, που τις περισσότερες φορές ισχύουν στο περίπου, θα πρέπει να είναι <<εύκολα>> φορτία.
Οι ενισχυτές του <<τότε>> ήταν στα χαρακτηριστικά ταιριασμένοι με τα ηχεία του <<τότε>>. Δύσκολα ηχεία από άποψης εμπέδησης δεν υπήρχαν. Μόνο 8ωμο μεγάφωνα και μία μονάδα ανά κλάδο.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Υ. Γ. Έχω διαβάσει όλα σχεδόν τα μηνύματα του φόρουμ για την "διαμάχη" ανάμεσα τους!
Α πουλακι μου! Και θελεις να μας βαλεις να ξαναμαλωσουμε! τσου τσου τσου. Δεν θα σου κανουμε τη χαρη.:smg:

Παρε παθητικα να κανεις τραμπες μετα! Να ψαχνεις για αναβαθμισεις ενισχυτων και καλωδιων για να σου φτιαξουν τα μπασα και τις χροιες.

Α τωρα που το σκεφτηκα εχεις λυση για ολα τα γουστα. Παρε ημιενεργα! Θα μπεις στο απυροβλητο.
Ειδες ο φαλακροποδης? Κανεις δεν τον ενοχλει! Ακομη και στα σαμπ, δεν εβαλε 4, αλλα δυο. Παντου μεσοβεζικες λυσεις. Μ ολους ειναι φιλους και σ ολους τους τα χωνει!
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Το ερώτημα είναι ψιλοάκυρο:
Αν βάλεις ενεργά ηχεία στις εξόδους προενισχυσης "παλιού αδύναμου" ολοκληρωμένου ενισχυτή, είναι σαν να αλλάζεις σε ανεξάρτητους τελικούς με τα πρόσθετα τροφοδοτικά τους (συν τα πλεονεκτήματα των ενεργών ηχείων) , και σε διαφορετικά ηχεία.

Αρα το ερώτημα δεν είναι "αν ταιριάζουν", αλλά κλασικό, σύνθετο συγκριτικό.
. . .
Παρε παθητικα να κανεις τραμπες μετα! Να ψαχνεις για αναβαθμισεις ενισχυτων και καλωδιων για να σου φτιαξουν τα μπασα και τις χροιες. . . .
. . . ενώ αν πάρεις ενεργά θα σταματήσεις τις τράμπες . . . :roflmao::roflmao::roflmao:
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
Ακριβώς αγαπητέ ika !
Επίσης ρωτώ για την περίπτωση που στο μέλλον (μακρινό βέβαια) θα ήθελα να πάρω ενισχυτή και για να ξέρω πως να κινηθώ.
Οπότε το ερώτημα υφισταται. Ενεργά ή Παθητικά σε δικαναλο ενισχυτή?
Υ. Γ. Έχω διαβάσει όλα σχεδόν τα μηνύματα του φόρουμ για την "διαμάχη" ανάμεσα τους!
Αν σκέφτεσαι την πιθανότητα για τέτοιες αλλαγές στο μέλλον, θα πρέπει να αποχωριστείς και τα Magnat που έχεις.
Στο τέλος θα σου κοστίσει περισσότερο από το να πάρεις απλά ένα μεγάλο ενισχυτή (πχ στην ΧΕ έχει έναν YAMAHA 892 2Χ115WRMS) και να κρατήσεις και τον Fischer, τον οποίο μπορείς να τον συνδέσεις με τον άλλο ενισχυτή με τα REC-IN και να βλέπεις τα VUμετρα (που σου αρέσουν) και κουνιούνται.
Δεν εκφράζω γνώμη μεταξύ παθητικών ή ενεργών, καθόσον μέχρι τώρα μόνο με παθητικά ηχεία έζησα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αν σκέφτεσαι την πιθανότητα για τέτοιες αλλαγές στο μέλλον, θα πρέπει να αποχωριστείς και τα Magnat που έχεις.
Στο τέλος θα σου κοστίσει περισσότερο από το να πάρεις απλά ένα μεγάλο ενισχυτή (πχ στην ΧΕ έχει έναν YAMAHA 892 2Χ115WRMS) και να κρατήσεις και τον Fischer, τον οποίο μπορείς να τον συνδέσεις με τον άλλο ενισχυτή με τα REC-IN και να βλέπεις τα VUμετρα (που σου αρέσουν) και κουνιούνται.
Δεν εκφράζω γνώμη μεταξύ παθητικών ή ενεργών, καθόσον μέχρι τώρα μόνο με παθητικά ηχεία έζησα.
Άρα σε μία τέτοια περίπτωση (π.χ. του Υamaha ή μεγάλου ενισχυτή) η συνδεση πάνω του και του Fisher θα έχει διακοσμητικό ρόλο ( VU meters χαχαχα) ή θα υπάρχει και κάποιο πρακτικό όφελος ? Πέρα από το ουσιαστικό της δύναμης του και της καλύτερης οδήγησης των Magnat όπως λέτε πολύ σωστά εσείς οι γνωστές?
:)
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
Το όφελος είναι ότι έτσι δεν θα αποχωριστείς τον Fischer και οδηγείς σωστότερα τα 1002.
Με ένα σμπάρο, δυό τρυγόνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.316
Η "σωτηρία" των αδύναμων ενισχυτικών, είναι μόνο μια, η προφανής: ημιενεργά.

Δηλαδή, παθητικά ηχεία με ενεργό ενσωματωμένο στάδιο για το γουφερ.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Η "σωτηρία" των αδύναμων ενισχυτικών, είναι μόνο μια, η προφανής: ημιενεργά.

Δηλαδή, παθητικά ηχεία με ενεργό ενσωματωμένο στάδιο για το γουφερ.
Και πως το πετυχαίνουμε/υλοποιούμε αυτό?
Αν σκέφτεσαι την πιθανότητα για τέτοιες αλλαγές στο μέλλον, θα πρέπει να αποχωριστείς και τα Magnat που έχεις.
Στο τέλος θα σου κοστίσει περισσότερο από το να πάρεις απλά ένα μεγάλο ενισχυτή (πχ στην ΧΕ έχει έναν YAMAHA 892 2Χ115WRMS) και να κρατήσεις και τον Fischer, τον οποίο μπορείς να τον συνδέσεις με τον άλλο ενισχυτή με τα REC-IN και να βλέπεις τα VUμετρα (που σου αρέσουν) και κουνιούνται.
Δεν εκφράζω γνώμη μεταξύ παθητικών ή ενεργών, καθόσον μέχρι τώρα μόνο με παθητικά ηχεία έζησα.
Αυτό είναι το Rec In ?
Εκεί έχω συνδέσει το αντίστοιχο deck κασετόφωνο
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Να, πάρε τα GoldenEar Triton που είναι ημιενεργά και καθάρισες ;)

Το κασετόφωνο ασ το να φαίνεται στο έπιπλο και αποσύνδεσε το απ τον ενισχυτή, όλα οκ!
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
Και πως το πετυχαίνουμε/υλοποιούμε αυτό?

Αυτό είναι το Rec In ?
Εκεί έχω συνδέσει το αντίστοιχο deck κασετόφωνο
Και στο AUX γίνεται.
Και στο TUNER γίνεται.
Όταν πάρεις ενισχυτή, θα βρούμε λύση να κουνιούνται τα VUμετρα του παλιού.
:drinks:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Γιατί δεν βάζουν σήμερα vuμετρα παρά μόνο σε πολύ ακριβούς ενισχυτές ενώ παλιά από ότι έχω δει έβαζαν σχεδόν σε όλους, ακόμη και στους πολύ φθηνούς;;;

@Astras, ναι πάρε τα Golden Ear Triton One, είναι καλά ηχεία! :lol:
Πάρε παιδάκι μου το sub της Yamaha να κάνεις τη δουλειά σου και αργότερα που θα έχεις μαζέψει 7-8 χιλιάρικα βλέπουμε... :p
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Και στο AUX γίνεται.
Και στο TUNER γίνεται.
Όταν πάρεις ενισχυτή, θα βρούμε λύση να κουνιούνται τα VUμετρα του παλιού.
:drinks:
Μου αρέσουν οι ιδέες σου και οι λύσεις σου αγαπητέ ika !!!
...αλλά
- στο Tuner έχω συνδέσει το αντίστοιχο radio (Fisher φυσικά :) )
- στο δε Aux ένα μικρό "εργαλειάκι" Bt της LG και "παίζω" ασύρματα τραγούδια από το Spotify, αν και κυρίως παίζω βινύλια!
Με την ευκαιρία για να μην ανοίγω άλλο thread, αν είχα dac έτσι ακριβώς όπως είναι το φτωχό πλην τίμιο μηχάνημα μου, θα είχε καλύτερη ηχητική απόδοση σε τραγούδια από το spotify ?
Ειλικρινά ευχαριστώ για κάθε πληροφορία / γνώση που λαμβάνω!
:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.452
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top