Σε δεκα χρονια απο σημερα?

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Διαβαζουμε τα νεα μηπως πεσουν οι τιμες στους προβολεις της αρεσκειας μας αλλα 100€.
Προσμενουμε με ανυπομονησια ποιος θα εχει λιγοτερο sreendoor,rainbow, dithering,vertical banding.
Διψαμε για μεγαλυτερες αναλυσεις.
Καλυτερη αντιθεση.
Καλυτερα χρωματα.

Εχουμε σκεφτει ομως πως θα ειναι τα πραγματα στον χωρο της βιντεοπροβολης μετα απο 10 χρονια?
Τι θα βλεπουμε?
Ποσο θα κοστιζει?
Τι αφορμες για να γκρινιαξουμε θα εχουμε τοτε?

Εχετε φαντασια?
Ιδου λοιπον σας πετω το γαντι... :)

Περιμενω αναμνησεις απο το μελλον :!:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...

Τι θα λέγατε για κινηματογράφους χωρίς οθόνες προβολής, και ταινίες που προβάλονται σε συγκεκριμένους χώρους κάτι σαν θέατρα, σε ολογράμματα?

p.s. Γκρίνια: Γιατί να μην μπορούμε να αγγίζουμε την Pamela Anderson? :lol:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Θα πηγαινεις με την οικογενεια για πικ νικ, θα απλωνεις το τραπαζομαντηλο κατω και θα τρως...

Που ειναι το μελλοντολογικο του γευματος???

Το τραπεζομαντηλο ειναι και οθονη!
Επικοινωνει μεσω yellow-tooth με τη μνημη μπρελοκ 512ΤeraB.
Tροφοδοτειται απο τον εαυτο του γιατι ειναι και ηλιακος συλλεκτης με ενσωματωμενες μπαταριες αν-ιοντων βυριλιου.
Ειναι αδιαβροχο.
Ατσαλακωτο.
Λειτουργει και σαν ηλεκτρικη κουβερτα αλλα και σαν θερμοθαλαμος για το φαγητο αν το σκεπασεις.

Περιορισμος? Που θα βρεις δασος σε 10 χρονια για πικ νικ...?
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Πιστεύω πως σε 10 χρόνια δεν θα έχουν γίνει τόσο τραγικές αλλαγές..... Δηλαδή ολογράμματα κτλ κτλ είναι too much....

Πιστεύω πως θα έχουν εξελιχθεί τα ήδη υπάρχοντα φορμά όπως το dvd σε Special HD super duper DVD με ασυμπίεστη εικόνα και ήχο και με ασύρματη μετάδοση εικόνας/ήχου σε προβολέα και τηλεόραση.

Μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογία ήδη έχει δώσει τρομερές ιδέες και υλοποιήσεις αλλά το δύσκολο είναι να "μπούν" στα σπίτια μας και παίζει και το compatibility issue.

Το μοναδικό προϊόν που έκανε χρόνο ρεκόρ, ήταν το dvd διότι έφερε επανάσταση στην εικόνα και ήχο πάντα σε σχέση με τη βιντεοκασσέτα.

Οπότε ναι... σε 10 χρόνια θα υπάρχουν πολλές εξελίξεις.... αλλά όχι στα σπίτια μας..... θα είναι απλά news. Εμείς θα παίζουμε με τα ίδια πιο εξελιγμένα παιχνιδάκια μας.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
και επίσης .... το dvd "έσουρε" όλα τα υπόλοιπα προϊόντα να ακουλουθήσουν "ανοδική" πορεία.....

Προβολείς
Ενισχυτές
Ηχεία
plasma

... κοκ

για να μην αναφέρω τη χαρά των VIDEOCLUB
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Τι θα ήθελα σε 10 χρόνια?
ΧΧμμμμμμ....................... :roll: :roll:

Σίγουρα οι βιντεοπροβολείς μεσαίας κατηγορίας και πάνω θα εξακολουθούν να είναι ακριβοί αλλά με πολύ υψηλότερη ανάλυση (2048Χ1152), θα έχουν χρωματικό τροχό 12Χ & 10 σημείων, θα είναι portable (1,5kgr και διαστάσεων μισής κόλας Α4), δεν θα χρειαζονται καλώδια αλλά θα συνεργάζονται με τα υπόλοιπα μηχανήματα με ασύρματες συνδέσεις (πρωτόκολο Χ-files!!!), θα έχουν τέλειο μαύρο και πολύ φυσικά χρώματα, και ίσως να μην χρειάζονται πανί αφού θα προβάλλουν σε οποιονδήποτε τοίχο και μάλιστα 3D με την εικόνα να ρυθμίζεται pixel by pixel για να πετυχαίνει απόλυτη ομοιογένεια εικόνας και χρωμάτων ανεξάρτητα αν ο τοίχος είναι πολύχρωμος ή μη επίπεδος! :shock:

Αυτό που όμως θα ήθελα οπωσδήποτε θα ήταν το εξής:
Με ενδιαφέρει πχ ο INFOCUS 5700000 MK4 και δηλώνω ενδιαφέρον στην αντιπροσωπεία.
Κατ' αρχήν τους στέλνω ένα email που εκδηλώνω ενδιαφέρον και αυτοί άμεσα (μέσω email) μου απαντούν για κόστος, τεχνικά χαρακτηριστικά, αποστολή manual σε αρχεία PDF, και βέβαια ποιά μέρα (και ακριβή ώρα) θα μπορούν να μου τον παραδώσουν!
Και όταν λέω "παραδώσουν" εννοώ θα μου τον δώσουν για TEST VISION για 3 ή 4 μέρες για να δω αν με ικανοποιεί (έτσι κι αλλιώς, όλες οι συσκευές θα δουλεύουν με το ίδιο πρωτόκολο ασύρματης σύνδεσης οπότε με το που θα έρθει σπίτι θα είναι απλά "put & play") ( δεν θα είναι "plug & play" αφού το "plug" θα έχει ήδη καταργηθεί!!)

Αν μετά από 4 μέρες εξακολουθώ να ενδιαφέρεμαι, τότε κανονίζω τρόπο πληρωμής: ή μετρητοίς με 30% έκπτωση από την τιμή καταλόγου ή
τιμή καταλόγου για 60 άτοκες δόσεις!
Και βέβαια μου κλείνουν νέο ραντεβού (maximum μετά από 3 μέρες) για παράδοση του καινούριου μηχανήματος
+ δώρο ένα SuperDualMargentaRay Disc και απλούστατο μενου για να ρυθμίσω όλες τις παραμέτρους εικόνας ανάλογα με τον χώρο μου!!!!



ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ??????????????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Τωρα που το ξανασκεφτομαι σε 10 χρονια...

Θα πληρωνουμε ακομα για τους Ολυμπιακους...

Θα εχω παντρευτει 2 φορες...

Και θα το εχω μετανιωσει και για τις 2...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Μάλλον ο καθένας θα φορεί τα γυαλάκια του και θα βλέπει τρισδιάστατα και θα ακούει πολυκάναλο ήχο από ακουστικά!
Κάτι σαν τα mobile που τα αλλάζουμε κάθε τέσσερις μήνες! :lol:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σημ:Το παρακατω κειμενο το εγραψα...καπου αλλου με ημερομηνια 01/05/2001.
Το αστειο της υποθεσης ειναι πως ηξερα μεν πως η συζυγος μου ηταν σε ενδιαφερουσα στο δευτερο παιδι μας, δεν ηξερα ομως εαν θα ηταν αγορι η κοριτσι.
Το ρισκαρα και παρουσιαζω τον Ρομπερ(το ονομα του πεθερου μου)αλλα στην συνεχεια μου προεκυψε η Μαρια-Αλισια :lol:
Ελπιζω να σας αρεσει και κυριως ελπιζω να ταιριαζει με το θεμα.

O Ρομπερ και η Τανια κατεβηκαν με καποια δυσφορια λες τα σκαλοπατια του παλιου υπογειου.Η μυρωδια απο την μουχλα και την υγρασια τους εκανε προς στιγμη να αναρωτηθουν εαν θα επρεπε να συνεχισουν.Η περιεργεια ομως υπερισχυσε και ετσι τα δυο ενηλικα αδερφια συνεχισαν την καθοδο στο αγνωστο.Αραγε τι θα εβρισκαν εδω?Ποιοι μαγικοι κοσμοι τους περιμεναν?Ποιες ανειποτες ιστοριες απο το παρελθον θα τους συγκλονιζαν?
Και οι δυο,δεν ειχαν παρα αμυδρες αναμνησεις απο την τελευταια φορα που ηρθαν εδω.Ισως να ηταν και η τελευταια εμφυτευση chip που δημιουργουσε παρενεργειες.Η πορτα ανοιξε με μια αδιορατη κινηση της παλαμης του Ρομπερ,ετσι αθορυβα,σαν να μην ηταν κλειστη για χρονια.Με μια λεξη το μεγαλο υπογειο λουστηκε στο φως.Ολα γυρω τους τακτικα και καθαρα σαν να ζουσαν εκει.Η μυρωδια της υγρασιας δεν υπηρχε εδω μεσα.Αυτα τα μηχανηματα «διατηρησης» που ειχαν κυκλοφορησει στις αρχες του αιωνα εκαναν τελεια την δουλεια τους ακομα.Το τεραστιο μηχανημα στο ταβανι απεσπασε την προσοχη τους αμεσως.Παρ’ολη την καλη δουλεια του «διατηρητη» ο χρονος ειχε βγει νικητης επανω του.Με πολυ δυσκολια διαβασαν «S? LEC? Mu?ti?edia pr?je?t?r “ Σε μια γωνια μια στοιβα συσκευες σε καποιο αδιορατο χρωμα που καποτε μπορει να ηταν γκρι η μαυρο,»Ειναι τα παλια συστηματα ψυχαγωγικης εικονικοτητας του μπαμπα» ειπε η Τανια χαμογελωντας.»Δεν θυμασαι που οταν ηταν ακομα σε υλικο επιπεδο μας μιλουσε για αυτα?»

Τα δυο αδερφια αφου ανακαλυψαν σε καποια συρταρια»τις πρωτογονες μορφες πληροφοριας του πατερα τους σε σχημα τεραστιου δισκου» καθησαν στο φθαρμενο,αλλα γερο παλαιο καθιστικο προσπαθωντας να κανουν ενα βημα στο παρελθον.Με μια λεξη τα φωτα χαμηλωσαν,το παλαιο μηχανημα στην οροφη αρχισε να γουργουριζει εκπεμποντας φως,οι συσκευες ζωντανεψαν με κοκκινα και μπλε φωτακια,και φως και ηχος ξεπηδησαν ξαφνικα απο παντου καθως αναγνωρισαν τις πρωτες σκηνες του all-time-classic Matrix.

Τα δυο αδερφια χαμογελασαν συγκαταβατικα στο γελοιο δισδιαστατο θεαμα»Μα πως μπορουσαν να καταλαβουν οτιδηποτε με αυτα νεατερνταλια συστηματα»ειπε ο Ρομπερ με απορια κουνωντας τα χερια του,σημαδεμενα ηδη απο την τελευταια του συμμετοχη σε ενα B-movie στο ολοκαινουργιο Ολογραφικο Εικονικο του.»Ειναι το παρελθον.Πρεπει να καταλαβεις»ειπε η Τανια»αλλες εποχες αλλοι τροποι διασκεδασης»

Σηκωθηκαν να φυγουν.Πεντε bit ηταν υπεραρκετα μεσα σε αυτον τον κοσμο της κακοφωνιας και του κακοθεαματος.Στο chipped μυαλο του Ρομπερ ηδη ηχουσαν οι πρωτες νοτες της τελευταιας επιτυχιας των «2040 was only yesterday”Βιαζονταν να γυρισει στο αιωριο διαμερισμα του για να καλωδιωθει για στιγμες πραγματικης απολαυσης.Η επιστροφη στο παρελθον δεν του ειχε «πει» τιποτα,»Τελικα η μητερα ειχε δικιο»γυρισε στην αδερφη του»Ο πατερας ποτε δεν εστεκε καλα στα μυαλα του»
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Πάντως η Samsung και η Epson άρχισαν να παρουσιάζουν ήδη πειραματικές οθόνες O-LED των 40". Η εμπορική εκμετάλλευση θα γίνει το 2008. Οπότε θα βλέπουμε τον Ευαγγελάτο σε O-LED projector με αναλύσεις 2160i.

(αυτό πιο πολύ σε εφιάλτη μου φέρνει...)
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Θα παίρνουμε την HD τηλεόραση μαζί μας διπλωμένη στα τέσσερα όπως γράφει και ο Σπύρος.

Φυσικά δεν μιλάμε ότι από το κινητό θα βλέπουμε και τηλεόραση αλλά και ο ένας τον άλλο.

Τότε μάλιστα θα συζητάμε πότε θα εμφανιστεί η 3D τηλεόραση...
 


Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Aααα, μόνο για δέκα χρόνια met;a μιλάτε....

Εγώ θα είμαι κάπως έτσι (παρέα με τον Γιώργο Μπαζίνα και μερικούς fanatics aακόμη) τότε...πιστεύω να με αξιώσει ο θεούλης δηλαδή...



Once CRT, CRT for ever...... :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.877
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top