Σητες Ηχείων

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Να ρωτήσω κάτι επι του θέματος των ηχείων μιας και το συζητάμε?
Υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος να συντηρηθούν οι αναρτήσεις των μεγαφώνων?
Οι οποίες ώς γνωστόν είναι απο λάστιχο η καουτσούκ (ή κατι τέτοιο) το οποίο όμως με τα χρόνια σκληραίνει και σπάει.
Στην Αθήνα στην Κάνιγγος είναι το Κέντρο Μεγαφώνου που σου αλλάζουν ανάρτηση αν χρειαστεί αλλά δεν θα έλεγα οτι εμπιστεύομαι μια τετοια λύση.
Καλύτερα να πάρω νέες μονάδες και να αντικαταστήσω τις χαλασμένες παρά τέτοια επέμβαση.
Απο την δουλεία μου γνωρίζω όπως και πολλοί απο σας οτι το καουτσούκ και τα παράγογά του συντηρούνται αν τα επαλοίψεις ελαφρά με λεπτόρευστο λάδι.
Δεν ξέρω όμως αν αυτό επιτρέπεται να γίνει στην ανάρτηση ενός ηχείου.
 

Μηνύματα
951
Reaction score
495
Ο Δημήτρης έκανε μία ερώτηση και ζήτησε απόψεις. Λέω την άποψη μου και

ειρωνεύεστε ορισμένοι με όμορφο τρόπο. Δικαίωμα σας αλλά αντί να ειρωνεύεστε

έχετε άποψη? Απορώ..


Κώστα, είσαι συντονιστής και είτε δεν απαντάς σε κανένα ποστ στις κατηγορίες

που είσαι συντονιστής είτε σε άλλες απαντάς μόνο με ειρωνεία και όχι επί της ουσίας.

Η άποψη σου ποια είναι για τις σίτες αλήθεια? Περίμενα κάτι καλύτερο από έναν

συντονιστή και ειδικότερα από εσένα μιας και έχουμε γνωριστεί από κοντά και

φαίνεσαι και συμπαθητικός τύπος..
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Χρήστο,μην τα βάζεις με τον Κ.Κόγια,είναι καινούργιος στο άθλημα και θα μάθει σιγά σιγά... :smile:
Εγώ τον Γ.Ανδρεάδη φοβάμαι και πρέπει να βρούμε τρόπο να τον "κάνουμε δικό μας"... :lol: :lol: :lol:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιώργη ο Ανδρεάδης είναι χαϊεντάς αλλά ακόμη δεν το ξέρει. Μιλάμε για κατεστραμένο έτομο ήδη σου λέω. Ένα - δυό χρόνια δουλειά είναι...
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μολις γυρισα απο τη δουλεια.
Μετα τα κρασακια που χτυπησαμε μετα την παρασταση θα μπορουσα να ειμαι ΚΑΙ χαιεντας.

Για τις σιτες ή μη θα το δοκιμασω στα δικα μου (οταν εξατμιστει ο μουστος), Ισως και να υπαρχει (ακουστη) διαφορά (στα αυτια μου). Μη μου πειτε μονο να στρωσω καλωδια...

To shitες or mot to shitες !!!

@ Χρήστος Νικήτας ... Μην "αρπαζεσαι" γενικα!!! Ασε που αν ο Κ.Κ. παρει θεση θα την παρει συνοδευομενη με το χιουμορ του...


Και εγω ειμαι της ποιοτητας και ψαχνω το καλυτερο ηχητικα (για τα αυτια μου), αλλα μαλλον διαχωριζω γενικα τη θεση μου και κολλαω στο οτι τα καλωδια στρωνουν, ή με τα καλωδια των 50€ το μετρο, ακους διαφορά....
ΟΚ για τις σιτες περα απο την πλακα, ακουγεται καπως λογικο.
Προσωπικα προτιμω να χασω λιγο απο την ποιοτητα, παρα να σκονιζονται (ηλιος και επικινδυνες επιθεσεις στα tweeter δεν εχω)...

Ας εξομολογηθω και κατι....
Τα περιφεριακα τα εχω ΧΩΡΙΣ σιτες!!!!!
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.235
Ο Δημήτρης έκανε μία ερώτηση και ζήτησε απόψεις. Λέω την άποψη μου και

ειρωνεύεστε ορισμένοι με όμορφο τρόπο. Δικαίωμα σας αλλά αντί να ειρωνεύεστε

έχετε άποψη? Απορώ..


Κώστα, είσαι συντονιστής και είτε δεν απαντάς σε κανένα ποστ στις κατηγορίες

που είσαι συντονιστής είτε σε άλλες απαντάς μόνο με ειρωνεία και όχι επί της ουσίας.

Η άποψη σου ποια είναι για τις σίτες αλήθεια? Περίμενα κάτι καλύτερο από έναν

συντονιστή και ειδικότερα από εσένα μιας και έχουμε γνωριστεί από κοντά και

φαίνεσαι και συμπαθητικός τύπος..
Giati kardia mou nomizis oti ola pia ta :mrgreen: kseri?
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.235
Άλλωστε απλά είναι, ακούς με και χωρίς και ότι σου αρέσει δεν χρειάζεται και γνωμοδότηση για αυτό, άσε που αν ζητήσεις θα 'ρθουν οι μάγκες θα σου βγάλουν το ηχείο άχρηστο και θα στο πάρουν για ένα ξεροκόμματο (αυτά είναι που δεν ξέρει ο Κ.Κ.).........
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Να ρωτήσω κάτι επι του θέματος των ηχείων μιας και το συζητάμε?
Υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος να συντηρηθούν οι αναρτήσεις των μεγαφώνων?
Οι οποίες ώς γνωστόν είναι απο λάστιχο η καουτσούκ (ή κατι τέτοιο) το οποίο όμως με τα χρόνια σκληραίνει και σπάει.
Στην Αθήνα στην Κάνιγγος είναι το Κέντρο Μεγαφώνου που σου αλλάζουν ανάρτηση αν χρειαστεί αλλά δεν θα έλεγα οτι εμπιστεύομαι μια τετοια λύση.
Καλύτερα να πάρω νέες μονάδες και να αντικαταστήσω τις χαλασμένες παρά τέτοια επέμβαση.
Απο την δουλεία μου γνωρίζω όπως και πολλοί απο σας οτι το καουτσούκ και τα παράγογά του συντηρούνται αν τα επαλοίψεις ελαφρά με λεπτόρευστο λάδι.
Δεν ξέρω όμως αν αυτό επιτρέπεται να γίνει στην ανάρτηση ενός ηχείου.

H αντικατάσταση των μεγαφώνων είναι μια λύση μόνο στην περίπτωση που τα μεγάφωνα των ηχείων μας έχουν εμφανή σημάδια γήρανσης.
Η αντικατάσταση πρέπει να γίνεται μόνο με ίδια μεγάφωνα που σημαίνει ότι πρέπει να τα προμηθευτούμε από το service του αντιπροσώπου.

Πολλές φορές οι κατασκευαστές ταιριάζουν τα μεγάφωνα σε ζευγάρια ή τροποποιούν τα μεγάφωνα που προμηθεύονται από γνωστούς κατασκευαστές μεγαφώνων.
Κανονικά, τα μεγάφωνα πρέπει να τοποθετηθούν από το εξουσιοδοτημένο service του αντιπροσώπου κι όπου απαιτείται πρέπει να γίνει και το σχετικό ταίριασμα των μεγαφώνων. Συνήθως στα ακριβά ηχεία γίνεται το ταίριασμα των μεγαφώνων.
Ταίριασμα σημαίνει το αριστερό μεγάφωνο να εχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το δεξί μεγάφωνο και τα δύο μαζί να έχουν τα χαρακτηριστικά που ορίζει ο κατασκευστής του ηχείου.

Δεν προτείνω να γίνεται περιοδική συντήρηση των υλικών της ανάρτησης, ειδικά όταν η ελαστική ανάρτηση κατασκευάζεται από φυσικό καουτσούκ. Το μέρος της ανάρτησης που καταπονείται περισσότερο βρίσκεται στο πίσω μέρος της κάψας του μεγαφώνου.

Οταν ακούτε μουσικη σε υψηλές εντάσεις, οι πίσω αναρτήσεις των μεγαφώνων είναι αυτές που καταπονούνται περισσότερο και γερνάνε πολύ πιο γρήγορα από τις μπροστινές ελαστικές αναρτήσεις.

Οσο για τις σίτες, πιστεύω ότι καλύτερα είναι να διαβάσετε το user manual του ηχείου σας.

Κάποια ηχεία παίζουν καλύτερα με τις σίτες και κάποια άλλα δεν επηρεάζονται από αυτές.
Το ιδανικό είναι τα χαρακτηριστικά του ηχείου να μην επηρεάζονται από τις σίτες και το ηχείο να παραμένει εντός των τεχνικών προδιαγραφών που δηλώνει ο κατασκευαστής . Αν το ηχείο με ή χωρίς τις σίτες ξεφεύγει από τις προδιαγραφές, έχετε κάθε νόμιμο δικαίωμα να αντιδράσετε ή και να ζητήσετε αποζημίωση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.953
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top