Σκέψη για front height...

Μηνύματα
51
Reaction score
162
Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Πρόσφατα (δεν έχουν περάσει ούτε 2 μήνες) αγόρασα τον Denon AVR-X2700H αντικαθιστώντας έναν Sony 20ετίας+ λόγω βλάβης. Δεν τον έχω ρυθμίσει ακόμα. Προβλέπεται να γίνει τέλος Σεπτέμβρη-αρχές Οκτώβρη. Ο χώρος μου είναι 12τμ. Το σύστημά μου αποτελείται από ένα ζεύγος B&W DM303, το κεντρικό της σειράς B&W LCR3, χρέη surround εκτελεί ένα ζεύγος δορυφόρων Sony και ένα sub Yamaha NS-SW100. Καθώς μου περισσεύει ένα ζεύγος δορυφόρων, μου πέρασε απ' το μυαλό ότι ίσως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ως front height (δεν μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε αλλού) τοποθετώντας το πάνω από ηχεία Philips (ανήκουν στο hifi) σε ύψος 1,90μ. Στέκει το εγχείρημα; Χάνω κάτι το ιδιαίτερο αν δεν τα προσθέσω στο σύστημα, απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει Dolby Atmos υλικό; Η ταινιοθήκη μου αποτελείται από DVD και 1080p με AAC ήχο 2 και 6 καναλιών...
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Kαλημέρα , εάν μπορείς βάλε μια φώτο του χώρου να καταλάβω τι εννοείς όταν λες ότι θες να τα βάλεις πάνω στα philips στα 1,90μ. Τι ύψος έχει ο χώρος ;
Για άτμος έχεις τρεις επιλογές
α) να βάλεις τα άτμος ηχεία πάνω στα κυρίως έτσι ώστε να κοιτούν το ταβάνι με πατέντα να τους δώσεις κλίση έτσι ώστε η αντανάκλαση απ το ταβάνι να έρχεται λίγο μπροστά σου .
β) τοποθέτηση στον μπροστά τοίχο ψηλά με άνοιγμα περίπου όσο και τα κυρίως και πάλι με κλίση έτσι ώστε ο ήχος να έρχεται απευθείας αυτή τη φορά στη θέση ακρόασης
γ) απευθείας στο ταβάνι λίγο μπροστά από τη θέση ακρόασης και άνοιγμα περίπου όσο τα κυρίως.

Δεν έχω καταλάβει εαν θες να κάνεις το α ή το β.
Εάν εννοείς να τα βάλεις απλά πάνω στα philips σε ύψος 1,90 και να κοιτούν ευθεία δεν πρόκειται να δουλέψει .

Εάν οι ταινίες σου είναι όλες με ήχο 2.0 η 5.1 όπως είπες χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα αναπαραγωγής native atmos περιεχομένου π.χ blu ray ή netflix κτλ τότε δε θα έμπλεκα αφού δεν υπάρχουν και οι κατάλληλες υποδομές στο χώρο . Πιο πολλά προβλήματα θα δημιουργηθούν παρά βελτίωση της εμπειρίας .
Εάν η τοποθέτηση των ηχείων γινόταν σωστά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τον upmixer του ενισχυτή σου να μετατρέψεις τα παλαιότερα format ( dts , dolby digital , truehd , dtshd ) σε atmos.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
162
Εάν εννοείς να τα βάλεις απλά πάνω στα philips σε ύψος 1,90 και να κοιτούν ευθεία δεν πρόκειται να δουλέψει .
Η αλήθεια είναι ότι όντως αυτό είχα κατά νου...

1657783833248.png


Οπότε μόνο δίνοντας κλίση με κάποια πατέντα; Όπως αυτά εδώ ας πούμε;
https://balamoti.gr/domisi/domika-ylika/ixomonotika-ylika/polyfon-fp-4/
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Μην ασχοληθείς καθόλου .
Πιο πολύ ζημιά θα κάνεις στο συνολικό αποτέλεσμα παρά καλό .
Εάν θες τόσο πολύ να βάλεις η πιο τίμια επιλογή είμαι να τα κρεμάσεις ψηλά πάνω στο μπροστά τοίχο με κλίση προς τα κάτω . Κάπως έτσι …

31FD8630-F901-4D4D-81D0-C8B8D2A51868.jpeg

Το θέμα όμως είναι ότι τα ηχεία που έχεις δεν φτιάχτηκαν για αυτή τη δουλειά οποτε πρέπει να κανεις πατέντα με βάση στο τοίχο για ασφαλές κρέμασμα και μετά να μπορείς να τους δώσεις κλίση προς τα κάτω .
Εάν τα κρεμάσεις απλά και κοιτούν ευθεία δεν πρόκειται να δουλέψει .
Εγώ δεν θα έμπλεκα . Εάν θες οπωσδήποτε να κανεις κάτι στο θέμα του ήχου διαμόρφωσε το χώρο λίγο καλύτερα .
Για αρχή ,
δεν ξέρω πως έχεις τα surrounds αλλά τα μπροστά είναι πνιγμένα .
Τράβηξε τα τουλάχιστον τέρμα μπροστά στη άκρη του ραφιού έτσι ώστε η μπροστά πλευρά να είναι εκτός της βιβλιοθήκης . Το ίδιο και το κεντρικό όσο μπροστά σε παίρνει .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.711
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top