Σκληρος Δισκος για αποθηκευση ταινιων

Μηνύματα
904
Reaction score
239
- Πιο μεγεθος ειναι value for money αυτη τη στιγμη?
- Δεν θα υπαρχει backup οποταν οσο πιο ανθεκτικος γινετε
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγώ για backup έχω τέσσερις Τoshiba εδώ και πέντε χρόνια, δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό αλλά τους χρησιμοποιώ μόνο για backup και τίποτα άλλο, μπορείς να δεις στο skroutz ποιο είναι value for money ανά GB, νομίζω 3TB έρχεται πιο φτηνά αυτή τη στιγμή.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Thanks Alfee, νομιζω θα παω σε ενα 8αρι. Αυτη που ειναι ΝΑΣ εχουν καμια διαφορα στην κασα, εννοω μπαινουν μονο σε ΝΑΣ
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δεν έχω ασχοληθεί με NAS και δεν γνωρίζω, έχω μόνο usb εξωτερικούς.
 


gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
- Δεν θα υπαρχει backup οποταν οσο πιο ανθεκτικος γινετε
Αυτό το λένε "γκολ από τα αποδυτήρια".

Πάρε ένα ΝΑΣ με ρέιντ ένα.

Χίαρ μι νάου, μπιλίβ μι λέιτερ.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
αυτο


πιο μετα θα παρω δευτερο?

Απλα μονο για ταινειες θα ειναι. αν τα παιξει τα ξανακατεβαζω. Δεν θα εχω προσωπικα αρχεια
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Συγνώμη δεν διάβασα σωστά, νόμιζα ότι τους ήθελες μόνο για backup, ότι λέει ο gid..
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Συγνώμη δεν διάβασα σωστά, νόμιζα ότι τους ήθελες μόνο για backup, ότι λέει ο gid..
Εννοω θα τον εχω για να βαλω πανω ολες τις ταινειες. Οποταν αν χασω κατι δεν υπαρχει προβλημα
 


Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Εννοω θα τον εχω για να βαλω πανω ολες τις ταινειες. Οποταν αν χασω κατι δεν υπαρχει προβλημα
εξαρτάται από το που και πως κατεβάζεις..... δίσκος χωρίς back up είναι αυτοκίνητο χωρίς αεροσακκο.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
ναι για αυτο λεω να ξεκινησω με ενα. Ειναι καλος σαν μοντελο?

Για raid 1 θελω controller?
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Thanks Alfee, νομιζω θα παω σε ενα 8αρι. Αυτη που ειναι ΝΑΣ εχουν καμια διαφορα στην κασα, εννοω μπαινουν μονο σε ΝΑΣ
Στο μέγεθος είναι ίδιοι, στο εργοστασιακό format διαφέρουν.
Αλλά αφού θα είναι για backup, που θα τον έχεις για χρήση, σε USB βάση ή μέσα στον Η/Υ και θα βάζεις-βγάζεις καλώδια?
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Μεσα στον υπολογιστη, αλλα δεν θα ειναι για backup. Αυτο που εννουσα ειναι οτι δεν θα φτιαξω raid. Θα ειναι ο βασικος δισκος μου για ταινιες και θα αφησω και ενα αλλο με 1.5Τ για μουσικη
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Και εγώ με αυτό το ''πρόβλημα'' παιδεύομαι! όμως ξέρεις πόσες ταινίες χωρά ένας 8άρης? εάν χαθούν, θα χρειαστείς μήνες να τον αναπληρώσεις, με την προϋπόθεση οτι ξέρεις ποιες είχες μέσα! ενώ με τα δισκάκια θα χάσεις μια? δύο? πέντε? το πολύ! είναι πολύ δύσκολο πρόβλημα, γιατί η τεράστια ευκολία του δίσκου, είναι δεδομένη.......αλλά?
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Και εγώ με αυτό το ''πρόβλημα'' παιδεύομαι! όμως ξέρεις πόσες ταινίες χωρά ένας 8άρης? εάν χαθούν, θα χρειαστείς μήνες να τον αναπληρώσεις, με την προϋπόθεση οτι ξέρεις ποιες είχες μέσα! ενώ με τα δισκάκια θα χάσεις μια? δύο? πέντε? το πολύ! είναι πολύ δύσκολο πρόβλημα, γιατί η τεράστια ευκολία του δίσκου, είναι δεδομένη.......αλλά?
Με τα δισκακια εννοεις Blu-ray disc? Αποκλειεται. Καθε λιγο αλλαζουν φορματ, αναλυσεις κτλπ. Καλυτερα δυο 8αριδες. Αυτο ειναι το πλανο μου αλλα δεν θελω να διαθεσω τοσο χρηματα

Πιο πολυ για το μοντελο ρωταω. Seagate iron wolf vs WD red πχ
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Αν δεν σε νοιάζει να χάσεις όταν πάθει κάτι, πας σε 4TB λύσεις ή 2TB ( ώστε να μην τα χάσεις όλα, αφού θα μοιράζονται σε άνω του 1ος δίσκου ).
Αν θες ασφάλεια, ΔΕΝ κάνεις RAID, απλά παίρνεις έξτρα δίσκους και βάζεις με auto sync πρόγραμμα ( όπως π.χ. το FreeFileSync να κάνουν αυτόματο data mirror οι backup δίσκοι τους κυρίως, και είσαι οκ ).

Αν σε νοιάζει να είναι αξιόπιστος όσο περισσότερο γίνεται, η λύση κοστίζει... περί τα 170€ για 4TB ( HGST 4TB )
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.569
Δεν θα υπαρχει backup οποταν οσο πιο ανθεκτικος γινετε
Πάρε αυτόν/ους με την μεγαλύτερη εγγύηση!
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Tα 4 tb ειναι το value for money ,και ειμαι κλασικος WD red στην αρχη εναν και μετα οποτε μπορεσεις αλλον εναν για mirror. Απο το 1997 που δουλευω σε εταιριες εως και τωρα παντα raid 1 για ασφαλεια,και οσες φορες εσκασαν δισκοι απλα εβαζα τον επομενο και ολα οκ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
- Πιο μεγεθος ειναι value for money αυτη τη στιγμη?
Είναι τόσο διψασμένη η αγορά για αποθηκευτικό χώρο, που δεν μιλάμε για sweet spot αλλά για sweet line. 33€ το γιγαμπάιτ περίπου, είτε πάρεις 3άρη, είτε 4άρη είτε 8άρη. Εντάξει, κάποιοι 3ρηδες είναι λίγο δθηνότεροι. Οι ενδιάμεσοι δεν συμφέρουν, καθώς είναι παλαιότερα μοντέλα. Αλλά πρόσεξε αυτό που σου έγραψε ο billpeppas. Αν σου χαλάσει γεμάτος 8άρης, έχασες 8 τέρα. Αν είχες δύο 4άρηδες και σου χαλούσε ο ένας, θα είχες διασωσμένα τα μισά, καθώς, η πιθανότητα να σου χαλάσουν δύο δίσκοι μαζί είναι δραματικά μικρότερη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.862
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top