Σουγιάδες και πολυεργαλεία! Και μαχαίρια!

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.657
Πήγα να γράψω για την χαρά του καινούριου μου πολυεργαλειακιού σε άλλο νήμα αλλά σκέφτηκα οτι μπορεί να ενδιαφέρονται ή να τα χρησιμοποιούν καθημερινά κι άλλα μέλη.

Το καινούριο μου Victorinox μπρελόκ/μινιπολυεργαλείο. :party:
Άλλαξα επίσης τα ταχείας αποσύνδεσης Victorinox στριφταροπαπαρέλια γιατί τα ίδια παλιά που είχα 24 χρόνια έλιωσαν πιά.
(και ανακάλυψα οτι τα νέα δεν ταιριάζουν με τα παλιά. Δεν κλειδώνουν για ένα χιλιοστό... >:()


Είναι το κάτω, Mini Champ Alox με σταυροκατσαβιδάκι που χρειάζομαι συχνότατα. Το παλιό που ήταν σχεδόν ίδιο με το τριών χρόνων επάνω αλλά 17 χρόνων πιά και με 512MB :p , αποσύρθηκε γιατί κουράστηκε το καημενούλι. :biggrin:


20221209_135709.jpg
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Ειχα ένα μικρό σουγιαδακι βικτορ ινοξ με πολύ λίγα εργαλεία αλλά ένα πολύ σημαντικό! Το ειχα για καμία 25αρια χρόνια μέχρι που το’χασα. Πριν 5 χρόνια ξανά αγόρασα ένα ίδιο στην Ελβετία που βρέθηκα. Δεν έβρισκα εδώ αυτό το μοντέλο με αυτό το πολύ σημαντικό εργαλείο. Δεν ειχα ψάξει και επισταμένα να πω την αλήθεια.

Το σούπερ εργαλείο που με έχει σώσει εκατομμύρια φορές από έντονο εκνευρισμό και ότι άλλο μπορεί να επιφέρει (ο εκνευρισμός) είναι μια πλαστική οδοντογλυφίδα!
Γελάστε οσο θέλετε δεν το αλλάζω με τίποτα και είναι πάντα ναζί μου οταν κάνω ταξίδια. Αλλιώς στο γραφείο σε πρώτη ζήτηση αν νιώσω ότι χρειάζεται. 😎
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.657
Disclaimer: Τις ονομασίες των μοντέλων τις έμαθα φέτος που έψαχνα για το Alox. :p

"Το καλύτερο εργαλείο είναι αυτό που έχεις μαζί σου" μου είπε ο πιό κάτω αναφερόμενος φίλος, ορειβάτης και σπουδαίος σκιέρ.

Το '94 πήρα το πρώτο μου πολυεργαλείο, ένα Swiss Champ. Περνούσα μπροστά απο ένα μαγαζί, το είδα και χάζεψα, μπήκα μέσα και το άρπαξα. Με θήκη, πυξίδα, θερμόμετρο και 2 μεγεθυντικούς φακούς! 🧡 Σαν τώρα το θυμάμαι, ενώ δεν θυμάμαι λεπτομέρειες για τίποτα, ούτε για τα στέρεα και τα χόουμ σίνεμαζ ούτε για άλλα σημαντικότερα πράγματα.
Μου είχε μείνει καημός γιατί όποτε έφερνα σπίτι οτιδήποτε αιχμηρό μικρός, σε λίγες μέρες "χανόταν". Μια μέρα την προηγούμενη δεκαετία έψαχνα κάτι σ' ένα συρτάρι στο σπίτι της μάνας μου και τα βρήκα όλα. :biggrin: *

Το έχω λιώσει (και μισοσπάσει τον σταυρό), είναι πάντα κοντά μου όπου πηγαίνω παρά το βάρος.

Το '99 βρήκα σε μαγαζί φίλου ένα καρυδένιο bubinga Huntsman και το άρπαξα κι αυτό. Χρησιμοποιείται καθημερινά στο σπίτι.
Εκεί ανακάλυψα τα στριφτάρια ταχείας απελευθέρωσης.

Εννέα χρόνια μετά προστέθηκε στη συλλογή ένα Swiss Tool Spirit X Plus για τ' αυτοκίνητα/μηχανάκι. 2 χρόνια νωρίτερα είχα πάρει το πρώτο USB.

Πέρσι ήταν απαραίτητο ένα Skipper για το βαρκάκι... Κάθε εργαλείο στη δουλειά του είναι η δικαιολογία στο εαυτό μου. :rolleyes: :biggrin:
Και κάθε φορά με κοιτάζει περίεργα το Ντολμαδάκι, σαν να είμαι πειραγμένος. :p
Της είπα πρόσφατα οτι ένα καλώδιο κοστίζει πολύ περισσότερα απ' όλα αυτά μαζί, θα προτιμούσε να προσθέτω καλώδια; :roflmao:

Λίγο παλιότερη φωτό:

Η μαύρη θήκη και το πλαστικάκι με θερμόμετρο, πυξίδα, φακό και μέτρο είναι του Swiss Champ, η καφέ και το bit set του Swiss Tool.

20221125_205731.jpg



*Χάθηκαν επίσης τα Piaggio μοτοποδήλατα που φέραμε απο το εξοχικό με τον αδελφό μου στην Αθήνα (εγώ 16, ο αδελφός μου 15) οδηγώντας με 45 χιλιόμετρα (τελική) την ώρα στην τότε "εθνική" χωρίς κάσκες φυσικά, ενώ είχαμε συμφωνήσει να μείνουν εκεί. Ανακαλύφθηκαν κι αυτά δέκα χρόνια μετά. :roflmao:
Α, και το δίπλωμα αυτοκινήτου που έβγαλα στα 16 μου στις ΗΠΑ (αν και έκλεβα συνεχώς τα αυτοκίνητα και χωρίς αυτό). Δεν "βρέθηκε" και η μάνα μου επιμένει ακόμα οτι δεν το πήρε, η κλέφτρα. Και ψεύτρα. >:(




Έχει και το Ντολμαδάκι τα δικά του! Με οδοντογλυφίδα φυσικά Melina μου, όλοι έχουν εκτός των Alox (και πρόσφατα των ξύλινων). :tongue:

20221212_060443.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Τι μου έκανες. :biggrin:

Ψάχνω από το πρωί όλα τα συρτάρια να βρω τους 2-3 Victorinox που ακόμα έχω. Θυμάμαι ότι ανά διαστήματα τους έχω δει, ψάχνοντας για άλλα άσχετα πράγματα, λέω "Ααα εδώ είναι κι αυτοί!" και μετά ξεχνάω εντελώς το μέρος.

Ο πρώτος ήταν στα τέλη των 70s, δώρο από το εξωτερικό. Τον έπαιρνα σχολείο * και με θεωρούσαν μαχαιροβγάλτη. :roflmao:

* Είχα μαζί και τις σφεντόνες που ήταν στη μόδα τότε. Με τις ανατομικές λαβές και τα ακριβά λάστιχα.
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Γιατι όλα αυτά λέγονται «ελβετικοί σουγιαδες»:oops:
Γιατί για πάνω από έναν αιώνα οι Ελβετοί στρατιώτες είχαν στον εξοπλισμό τους τέτοια πολυεργαλεία.
Από τη Victorinox κι άλλη μία που δεν θυμάμαι.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Από τη Victorinox κι άλλη μία που δεν θυμάμαι.
Wenger

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.657
Wenger καλέ πες του, όχι Wagner. :biggrin:

Edit: Oops, με πρόλαβε!


Τα μεγάλα πολυεργαλεία της Victorinox, με μήκος 11 εκατοστών και ανατομικό σχήμα, είναι η κληρονομιά της Wenger.

Αυτά:

20221212_122735.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.657
Η αληθινή ιστορία είναι οτι η Wester στο Solingen σχεδίασε και πούλησε αρχικά τον σουγιά για τον Ελβετικό στρατό και ο Elsener τον κόπιαρε. Μόνο αφού έκανε βελτιώσεις, κυρίως στο έλασμα που χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα και κρατάει στη θέση τους τα εξαρτήματα ήρθε η επιτυχία.


 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top