"Σπασμενο" PS3 ???

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Ποια ειναι η γνωμη σας για ενδεχομενο τσιπαρισμα της κονσολας?
Γιατι δεν εχει γινει ακομη? Ειναι δυσκολο ή δεν θελουν?
Ποτε το περιμενετε?
Ειναι δικαιωμα μας τελικα να κανουμε οτι θελουμε με την κονσολα μας και να χρησιμοποιουμε αντιγραφα ασφαλειας?
Τους συμφερει τελικα να σπαει μια κονσολα ή οχι?

Τις γνωμες σας......
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Mαλλον περιμενουν να βγει και firmware με τρυπα...
Αν μπορουσαν θα το ειχαν κανει ηδη.
 

Μηνύματα
306
Reaction score
0
Απάντηση: "Σπασμενο" PS3 ???

το γεγονός είναι ότι αν είχε τσιπαριστεί θα είχε πολύ περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Ποια ειναι η γνωμη σας για ενδεχομενο τσιπαρισμα της κονσολας?
Γιατι δεν εχει γινει ακομη? Ειναι δυσκολο ή δεν θελουν?
Ποτε το περιμενετε?
Ειναι δικαιωμα μας τελικα να κανουμε οτι θελουμε με την κονσολα μας και να χρησιμοποιουμε αντιγραφα ασφαλειας?
Τους συμφερει τελικα να σπαει μια κονσολα ή οχι?

Τις γνωμες σας......
Είμαι σίγουρος ότι το σπάσιμο βοηθάει στις πωλήσεις. Ηταν άλλωστε ο λόγος που πήρα X360 :happy_6:.

Τώρα αν είναι τεχνικοί οι λόγοι που δεν έχει σπάσει ακόμα δεν μπορώ να το γνωρίζω, αλλά και αυτό να ισχύει, η ιστορία έχει δείξει ότι το σπάσιμο είναι αναπόφευκτο.

Να μη θέλουν δεν το κόβω για πιθανό. Αυτό που όμως είναι πιθανό είναι η περιορισμένη (αν όχι ανύπαρκτη) διάδοση BD recorders και αναλωσίμων καθώς και το υψηλό κόστος τους, να καθιστούν το σπάσιμο λίγο ανώφελο, τουλάχιστον για μαζική διάδοση.
Από την άλλη ένα ενδεχόμενο σπάσιμο ίσως να δώσει μεγάλη ώθηση και στα recorders και στα δισκάκια, με αποτέλεσμα μειώσεις στις τιμές τους. Οπως έγινε και με τα DL δισκάκια.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Αν μπορουσαν να περνανε τα αντιγραφα κατευθειαν στον δισκο και απλα βαζαμε μεγαλους δισκους?
 

Μηνύματα
321
Reaction score
0
Ποια ειναι η γνωμη σας για ενδεχομενο τσιπαρισμα της κονσολας?
Γιατι δεν εχει γινει ακομη? Ειναι δυσκολο ή δεν θελουν?

Δεν είναι ευρέως διαδεδομένη και η αντιγραφή δίσκων blu-ray.


Τους συμφερει τελικα να σπαει μια κονσολα ή οχι?
Ποιούς "τους"? Υπάρχει μια ολόκληρη παραγωγική αλυσίδα που εμπλέκεται, από το γραφίστα που κάνει το εξώφυλλο μέχρι τις στρατιές developers, τους μαρκετίστες, τους λογιστές, τους πωλητές, τις γραμματείς. Μπορεί πχ ο κάθε τραγουδιστής να μην ενδιαφέρεται άμεσα για τις πωλήσεις (λέμε τώρα) γιατί υπάρχει και η νύχτα και στη δύσκολη θα βγει να διαφημίσει γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά ή πατατάκια, αλλά όλοι οι άλλοι τί κάνουν? Σε αυτόν (αυτούς) που γράφει το firmware πχ λες να πούνε μπράβο? ή και καλά βλέπουμε το cracking ως μια διαδικασία χαλαρού... beta testing?
 


Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Ειναι δικαιωμα μας τελικα να κανουμε οτι θελουμε με την κονσολα μας και να χρησιμοποιουμε αντιγραφα ασφαλειας?
Δεν είναι θέμα δικαιώματος ή όχι. Προφανώς και δεν είναι δικαίωμά μας η χρήση πειρατικού software, και δεν αλλάζει κάτι είτε μιλάμε για PC, κονσόλα ή οτιδήποτε άλλο. Είναι καθαρά θέμα ευχέρειας.

Τους συμφερει τελικα να σπαει μια κονσολα ή οχι?
Πολλοί πιστεύουν ότι "τους" συμφέρει. Εμένα μου ακούγεται σαν εκλογίκευση μιας πράξης που συμφέρει εμάς.
Καταρχήν πρέπει να διαχωρίσουμε τον κατασκευαστή της κονσόλας από τους developers/publishers.
Είναι γνωστό ότι οι κονσόλες τα πρώτα 1-2 χρόνια πωλούνται κάτω του κόστους και όλο το κέρδος προέρχεται από το software. Το να φέρει το πειρατικό software περισσότερες πωλήσεις hardware είναι κάτι που σε βάθος χρόνου μπορεί να δώσει κέρδος στον κατασκευαστή. Το αν μπορεί να αντισταθμίσει τα χαμένα έσοδα από το λογισμικό είναι κάτι που δεν το ξέρω αλλά αμφιβάλλω γιατί μαζί με το κόστος παραγωγής της κονσόλας πέφτει και η τιμή λιανικής. Δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία ότι π.χ. το κέρδος της Sony από το PS2 σήμερα είναι μικρότερο από το hardware (που πωλείται σε όχι πολύ μεγάλες ποσότητες πια προς 120 €) σε σχέση με το software που πωλούνται κάθε μήνα κάποια εκατομμύρια κομμάτια προς 60 € έκαστο.
Τα software houses από την άλλη είναι προφανές ότι χάνουν από την πειρατεία και μάλιστα πολύ.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Μήπως και ο κόσμος έχει στραφεί στην αγορά αυθεντικών ή απλά νοικιάζει πιά τα παιχνίδια, κάτι που δεν γινόταν ευρέως παλαιότερα?? Ενώ το ps1 το είχαν όλοι τσιπαρισμένο, το ps2 λιγότεροι. Τώρα το ps3 θα δούμε, αν και πιστεύω ότι θα είναι ακόμα πιο λίγοι...
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: "Σπασμενο" PS3 ???

Εδω δεν μπορουν καλα καλα οι εταιριες να φτιαξουν παιχνιδια που να τρεχουν σωστα. Ποιος να το "σπασει"?

Αν μπορουσαν θα το ειχαν κανει απ'την πρωτη μερα!
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: "Σπασμενο" PS3 ???

Εδω δεν μπορουν καλα καλα οι εταιριες να φτιαξουν παιχνιδια που να τρεχουν σωστα. Ποιος να το "σπασει"?

Αν μπορουσαν θα το ειχαν κανει απ'την πρωτη μερα!
Σιγουρα δεν ειναι πολιτικη αναλογη με αυτη του PsP?
Που η Sony στηριζε τις πρωτες εταιριες που στηριζαν το Psp στα πρωτα του βηματα?
Με αποκορυφωμα το οτι η τρυπα που λεμε δεν βρεθηκε μεσα απο το firmware αλλα μεσα απο συγκεκριμενο παιχνιδι (grand theft auto) με αποτελεσμα να εκτιναχθουν οι πωλησεις στο Psp αλλα και στο συγκεκριμενο τιτλο στα υψη?
Μηπως θα βγει κανα σπασιμο μεσα απο το Killzone 2 και στον χρονο πανω απο την κυκλοφορια του οπως και στο psp?
Μηπως αφηνουν τις γιορτες για να πουλησουν οι εταιρειες παιχνιδια οσο μπορουν και λιγο πριν το πασχα εμφανιστει το πρωτο "σπασιμο"?
 


Μηνύματα
433
Reaction score
0
Δεν είναι θέμα δικαιώματος ή όχι. Προφανώς και δεν είναι δικαίωμά μας η χρήση πειρατικού software, και δεν αλλάζει κάτι είτε μιλάμε για PC, κονσόλα ή οτιδήποτε άλλο. Είναι καθαρά θέμα ευχέρειας.
Φίλε marvin
Eχω μια απορία. ΕΓΩ προσωπικά έχω πάνω απο 200 original αγορασμένα PC games χωρίς να μου περισσεύουν τα χρήματα. Σε PS3 είχα 14 μέχρι εχτές που έδωσα τα 4. Σε ΧΒΟΧ360 έχω 15 σε PSP 38 και σε PS2 17. Εχω πληρώσει πάνω από 6000€ συνολικά(δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ). Τα έχω ασφαλισμένα για κλοπή,φωτιά όμως αν κάποιο σπάσει (που μου έτυχε πρόσφατα με το NBA 2008 ) τι γίνεται? Για πες τε μου όλοι εσείς που λέτε για πειρατικά και αμφιβάλω αν έχετε πάνω απο 10 original PC games (γιατί εκεί είναι και ποιο εύκολη η αντιγραφή ) Η απάντηση της εταιρείας που το φέρνει στην Ελλάδα ήταν ότι δεν έχει ευθύνη.
Αν σπάσει το cd από τα WINDOWS ή to OFFICE το παίρνεις ξανά με 9€. η άδεια χρήσης θεωρείτε αγορασμένη.

Στα games για πες τε μου τι πληρώνω εγώ όταν δίνω 60€ για το War in conflict ή 60€ gia to Bioshock ?Το cd ή την άδεια νόμιμης χρήσης του παιχνιδιού?

Μετά από όλα αυτά θα ρωτήσετε γιατί πληρώνω τα λεφτά αυτά και δεν παίρνω κόπιες ?
ΓΙΑΤΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ και ΟΧΙ τους ΕΜΠΟΡΟΥΣ και αφού για μένα τα games είναι το πιο αγαπημένο μου χόμπι μετά το basket και πλέον λόγω ηλικίας δεν είναι εύκολο να είμαι με μια μπάλα στο γηπεδάκι και να περιμένω να βρω παρέα για 3vs3 προτιμώ την ηραμία των games.

Δεν ξέρω αν είναι off topic πάντως και το Dreamcast που ήταν "σπασμένο" απο την αρχή και είχε και τα καλύτερα γραφικά πάτωσε γιατί οι εταιρείες δεν το υποστήριξαν γι αυτό ακριβώς τον λόγω.

Τελικά φίλε marvin ο καθένας να κάνει ότι θέλει ας παίρνει κόπιες το μόνο που πρέπει να σκεφτεί είναι ότι εταιρείες που μας δώσανε διαμάντια, games που έπαιζα και πιστεύω οι περισσότεροι τις ηλικίας μου, όπως Tex Murphy, Space Quest, Rex Nebular,Civilization,Grand Prix,όλα τα advetures της LucasArt κλπ δεν υπάρχουν ποια ή έχουν πουληθεί (όπως η sierra) και δεν βγάζουν τα διαμάντια τους. ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ γι αυτό τον λόγω αγοράζω original games και για αυτόν πρέπει να αγοράζουμε. ΟΧΙ για τους ξεφτίλες εμπόρους. ΤΕΛΟΣ...
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Φίλε marvin
Eχω μια απορία. ΕΓΩ προσωπικά έχω πάνω απο 200 original αγορασμένα PC games χωρίς να μου περισσεύουν τα χρήματα. Σε PS3 είχα 14 μέχρι εχτές που έδωσα τα 4. Σε ΧΒΟΧ360 έχω 15 σε PSP 38 και σε PS2 17. Εχω πληρώσει πάνω από 6000€ συνολικά(δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ). Τα έχω ασφαλισμένα για κλοπή,φωτιά όμως αν κάποιο σπάσει (που μου έτυχε πρόσφατα με το NBA 2008 ) τι γίνεται? Για πες τε μου όλοι εσείς που λέτε για πειρατικά και αμφιβάλω αν έχετε πάνω απο 10 original PC games (γιατί εκεί είναι και ποιο εύκολη η αντιγραφή ) Η απάντηση της εταιρείας που το φέρνει στην Ελλάδα ήταν ότι δεν έχει ευθύνη.
Αν σπάσει το cd από τα WINDOWS ή to OFFICE το παίρνεις ξανά με 9€. η άδεια χρήσης θεωρείτε αγορασμένη.

Στα games για πες τε μου τι πληρώνω εγώ όταν δίνω 60€ για το War in conflict ή 60€ gia to Bioshock ?Το cd ή την άδεια νόμιμης χρήσης του παιχνιδιού?

Μετά από όλα αυτά θα ρωτήσετε γιατί πληρώνω τα λεφτά αυτά και δεν παίρνω κόπιες ?
ΓΙΑΤΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ και ΟΧΙ τους ΕΜΠΟΡΟΥΣ και αφού για μένα τα games είναι το πιο αγαπημένο μου χόμπι μετά το basket και πλέον λόγω ηλικίας δεν είναι εύκολο να είμαι με μια μπάλα στο γηπεδάκι και να περιμένω να βρω παρέα για 3vs3 προτιμώ την ηραμία των games.

Δεν ξέρω αν είναι off topic πάντως και το Dreamcast που ήταν "σπασμένο" απο την αρχή και είχε και τα καλύτερα γραφικά πάτωσε γιατί οι εταιρείες δεν το υποστήριξαν γι αυτό ακριβώς τον λόγω.

Τελικά φίλε marvin ο καθένας να κάνει ότι θέλει ας παίρνει κόπιες το μόνο που πρέπει να σκεφτεί είναι ότι εταιρείες που μας δώσανε διαμάντια, games που έπαιζα και πιστεύω οι περισσότεροι τις ηλικίας μου, όπως Tex Murphy, Space Quest, Rex Nebular,Civilization,Grand Prix,όλα τα advetures της LucasArt κλπ δεν υπάρχουν ποια ή έχουν πουληθεί (όπως η sierra) και δεν βγάζουν τα διαμάντια τους. ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ γι αυτό τον λόγω αγοράζω original games και για αυτόν πρέπει να αγοράζουμε. ΟΧΙ για τους ξεφτίλες εμπόρους. ΤΕΛΟΣ...
Νομίζω ότι δεν κατάλαβες το πνεύμα με το οποίο έγραψα προηγουμένως. Δεν κατακρίνω κανέναν γιατί θα ήταν εντελώς υποκριτικό από μέρους μου. Δεν κατέβηκα από τον Άρη, έχω και εγώ πολλά mp3 και ταινίες στον υπολογιστή μου ενώ για αρκετά χρόνια έχω χρησιμοποιήσει PC με πειρατικά Windows.
Η διαφωνία μου έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την άποψη ότι δεν τρέχει τίποτα με το να κατεβάζεις πειρατικό υλικό και πολύ περισσότερο ότι κάνει καλό σε αυτόν που "κλέβουμε".

Τώρα, γιατί δεν παίζω αντιγραμμένα:
Καταρχάς παιχνίδια στο PC (εκτός ναρκαλιευτή :happy_9: ) δεν παίζω εδώ και χρόνια. Αλλά και πάλι δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι. Στο PS2 είναι πανεύκολο να παίζεις πειρατικά παιχνίδια και στο PSP ακόμη περισσότερο. Δεν το κάνω γιατί δεν το κρίνω απαραίτητο: αγοράζω τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν και τίποτα περισσότερο εν γνώσει μου ότι τις μισές φορές και πλέον θα βγούν μέτρια και δε θα βγάλουν τα λεφτά τους.
Δίνω πολύ περισσότερα χρήματα από αυτόν που με τσιπαρισμένη κονσόλα μπορεί να έχει τα πενταπλάσια παιχνίδια από εμένα. Who cares? Δεν έχω χρόνο να παίξω τα πενταπλάσια παιχνίδια σε σχέση με τώρα, όπως έχω και πάρα πολλά mp3 που δεν έχω προλάβει να ακούσω ή έχω ακούσει μόνο μια φορά ή και ταινίες που δεν έχω δει.
Υπάρχει απίστευτα πολύ υλικό που μπορεί να βρει κανείς παράνομα, για 5 ζωές. Συχά έχω νιώσει κατεβάζοντας πράγματα που τελικά δεν βλέπω/ακούω/παίζω ποτέ. Αφού λοιπόν μπορώ να πληρώνω όσα παιχνίδια όντως παίζω, θα συνεχίσω να το κάνω.
Δεν κατακρίνω κανέναν άλλο, απλά έτσι λειτουργώ.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
0
Ρε παιδιά, γιατί να σπάσει ??? αφού τα demos τα κατεβάζεις δωρεάν :cool_1::respect:
Τι άλλο θέλετε δηλαδή από την υπερκονσόλα της υπερσόνις? Όλα τσάμπα σας τα δίνει...

Πέρα από την πλάκα όμως..αν υποθέσουμε ότι έσπαγε..θα ήταν σχετικά ασύμφορα τα αντίγραφα.
Αν υποθέσουμε ειδικά ότι πλέον οι περισσότεροι κατεβάζουν τα back up και δεν τα παίρνουν από τον πειρατή της γειτονιάς.....το κόστος θα ήταν τεράστιο.
Σκεφτείτε το κόστος για το blue-ray burner, για τα άδεια δισκάκια και το κόστος / χρόνος / ratio (ή ότι άλλο ξοδεύει ο καθένας για τα downloads) για να κατεβάσετε 20-30+GB.
Θα κατέληγαν τα αντίγραφα να κοστίζουν 30-40 ευρώ (τουλάχιστον μέχρι να γίνει απόσβεση των μηχανημάτων και μείωση των δίσκων).

Η μόνη βιώσιμη και προσιτή λύση θα ήταν αλλαγή δίσκου και ripparisma των παιχνιδιών εκεί.
αλλά είπαμε δεν υπάρχει λόγος να γίνει...τα demos δόξα το θεό είναι δωρεάν)()()(
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Σκεφτείτε το κόστος για το blue-ray burner, για τα άδεια δισκάκια και το κόστος / χρόνος / ratio (ή ότι άλλο ξοδεύει ο καθένας για τα downloads) για να κατεβάσετε 20-30+GB.
Τα περισσοτερα παιχνιδια που βγαινουν ειναι και για τις δυο κονσολες οποτε αναγκαστικα εχουν μεγεθος γυρω 6-7 gb οποτε με ενα double layer εισαι ενταξει.
Μονο τα exclusive για ps3 ειναι στα 24gb προς το παρον γιατι ενδεχεται να δουμε παιχνιδια και 50 gb στο μελλον.:cool_4:

)( )( )(
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
εμενα η γνωμη μου οτι ειναι ζητημα χρονου να "σπασει" , firmware update και θα εισαι ok. ελπιζω οχι με chiparisma γιατι θα χανεις την εγγυηση.


οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει bananas )(
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Πρωτα θα βγει το Turismo, θα κανει τρελλες πωλησεις (μηχανημα + παιχνιδια) και μετα μαλλον θα βγαλουν κανα "ανοιχτο" firmware προς μελετη...
Ετσι το κοβω να γινεται.
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
να βγει και κανενα τσιπαρισμα που θα σου επιτρεπει να επιλεξεις με ποιο firmware θα bootαρει ... θα λεει πολυ...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top