Στήσιμο Οικιακού Home Cinema

Μηνύματα
11
Reaction score
22
Καλημέρα! Μετέφερα το χθεσινό post μου στη σωστή ενότητα του forum. Πρόκειται για στήσιμο home cinema στο σαλόνι του σπιτιού μου. Χρήση περισσότερο για ταινίες και λιγότερο για μουσική. Το σαλόνι έχει διαστάσεις 5,00m * 8,00m και απόσταση TV από καναπέ περίπου στα 3,50m. Το ηχητικό αποτέλεσμα με ενδιαφέρει περισσότερο για την περιοχή του καναπέ και λιγότερο για όλο το σαλόνι. Προσανατολιζομαι σε TV LG OLED65C8PLA, ενισχυτή Denon AVR-X4500H και subwoofer Svs sb2000. Υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με την θέση των μπροστά ηχείων καθώς λόγω κακής και προχειρης μελέτης μου, δεν χωράει να μπουν βάσεις και αναγκαστικά θα τοποθετηθούν σε ράφι της σύνθεσης της TV. Το βάθος του ραφιου είναι στους 31 πόντους και επομένως πρέπει να κοιτάζω ηχεία με front bass reflex, σωστά;; Είχα ψηθεί για τα Kef Q300 bookshelves αλλά έχουν αποσυρθεί και δεν υπάρχουν πουθενά διαθέσιμα. Για κεντρικό κοιτούσα το Kef Q650c και για πίσω τα Kef Q150. Σταδιακά θέλω να φθάσω σε αποτέλεσμα 5.2.4 με χρήση ηχείων atmos kef q50a. Να μην ξεχάσω να επισημάνω και το αισθητικό αποτέλεσμα γιατί η αρραβωνιαστικα μου γκρινιάζει (το λιγότερο). Οποιαδήποτε βοήθεια - προταση θα ήταν ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτη. Επισυνάπτονται φωτογραφίες για καλύτερη κατανόηση του χώρου. Σημείωση ότι το καλωδιο που κρέμεται στο κέντρο και ψηλα στην θέση της τηλεορασης, έχει φύγει από εκεί και κατέβηκε χαμηλά στο ύψος του ραφιου για το κεντρικό ηχείο.
 

Attachments



Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Αφού το θέλεις για ταινίες, μήπως να σκεφτείς τη λύση του βιντεοπροβολέα και τις 110+/-10 ίντσες;
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Αντιπαθώ βαθιά τα Μπόουζ ΑκούστεΜας. Όσα έχω ακούσει, ομολογουμένως πολύ παλιότερα οπότε σήμερα μπορεί να είναι διαφορετική η κατάσταση, ήταν θολά και boomy. Και ακριβά.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Ο χωρος ειναι ανοικτος βλεπω οπως ο δικος μου λογω τζαμαριας, παραθυρων κ.α και δημιουργει πολλα ηχητικα θεματα .
Προσωπικα μονο με ηχομπαρα βολευτικα για ταινιες .
Για μουσικη ενα all in one καλο ενεργο η ζευγος ασυρματων ωστε να μπορει να εχεις επιλογες τοποθετησης κοντα σου .
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
@Ioannis_G#8 Επειδή ζω σε μια παρόμοια κατάσταση, με πανομοιότυπους περιορισμούς χώρου, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες: είτε θα πας σε κάποιο μικρό σετ 5.1 (Kef ή Focal κατά προτίμηση) είτε σε ηχομπάρα. Οτιδήποτε άλλο θα είναι πεταμένα λεφτά σε αυτό το χώρο.

Εγώ έχω τα KEF 2005.3 με έναν Pioneer SC-LX59 και, τηρουμένων των αναλογιών, είμαι super ευχαριστημένος.

YΓ: Για μουσική υπάρχει άλλο σύστημα - σε αυτό μόνο internet radio ή Spotify.

IMG_0195.JPG
 

Μηνύματα
11
Reaction score
22
Θα έχεις πολλά θέματα . Καλύτερα δες κάτι τέτοιο.
Εύκολο και δυνατό. Άκουσε το.

https://www.skroutz.gr/s/6644715/Bose-Acoustimass-10-Series-V-Black.html
Μου το είχαν προτείνει και παλιότερα το acoustimass. Ευχαριστημένος κατοχος και bose. Ένα πρόβλημα που βρίσκω είναι το ύψος του subwoofer. Δεν θα χωράει στο σημείο που υπάρχει, μπορεί να μπει ωστόσο απέναντι δίπλα στα πίσω ηχεία. Από ότι διάβασα μπορεί και υπό προϋποθέσεις να συνδυαστεί και με atmos ηχεία.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
11
Reaction score
22
Ηχομπαρα jbl ή το Bose που λέει ο Τζιοβάνι.
Αν δεν μπορείς να βάλεις σωστά τα ηχεια, μην σπας το κεφάλι σου και ξοδεύεσαι τζάμπα.
Με Yamaha YSP-5600 είχα ξεκινήσει την αναζήτηση μου για το χώρο μου, αλλά από σχόλια και κριτικές σε διάφορα site έβλεπα ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό και άλλαξα πλάνο. Τώρα βλέπω ότι ούτε έτσι θα έχω καλό αποτέλεσμα και έχω λίγο μπερδευτεί - ξενερώσει. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!
[DOUBLEPOST=1543334681][/DOUBLEPOST]
@Ioannis_G#8 Επειδή ζω σε μια παρόμοια κατάσταση, με πανομοιότυπους περιορισμούς χώρου, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες: είτε θα πας σε κάποιο μικρό σετ 5.1 (Kef ή Focal κατά προτίμηση) είτε σε ηχομπάρα. Οτιδήποτε άλλο θα είναι πεταμένα λεφτά σε αυτό το χώρο.

Εγώ έχω τα KEF 2005.3 με έναν Pioneer SC-LX59 και, τηρουμένων των αναλογιών, είμαι super ευχαριστημένος.

YΓ: Για μουσική υπάρχει άλλο σύστημα - σε αυτό μόνο internet radio ή Spotify.

View attachment 111157
Όντως οι διαρρυθμισεις μας μοιάζουν αρκετά και επιθυμούσα να στήσω κάτι ανάλογο αλλά να μπορεί να αναβαθμιστεί με τον καιρό με περισσότερα ηχεία από πάνω τους. Από όσα καταλαβαίνω την εμπειρία dolby atmos στο χώρο μου να την ξεχάσω, ε;
 




Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Εαν βαλεις γωνιακό καναπε ίσως να μπορεις να βαλεις τα ηχεία κατα 90 μοίρες δεξιά με βιντεοπροβολεα ομως και οθονη .
Μόνο έτσι αλλιώς ήχομπαρα jbl 5.1
Η κατι σαν focal dome ...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
project.jpeg



Ή στις θέσεις που υποδεικνύονται με μαύρη στάμπα να βάλεις βάσεις με μπράτσο όπως αυτές παρακάτω και να τις ανοίγεις όταν θες να ακούσεις κάτι?

dloger1.jpg


dloger2.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Αυτό που λέει ο Μάκης ισως να βολέψει.
Ολα 90 μοίρες δεξιά, οθόνη ηλεκτρική απο το ταβάνι και προβολέας, συσκότιση στην τζαμαρία. Δίπλα απο το τζάκι τιβι, γωνιακος καναπές.

Ηχεία βάσης απο τους διπλανούς τοίχους, για την οθόνη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
Αυτό που λέει ο Μάκης ισως να βολέψει.
Ολα 90 μοίρες δεξιά, οθόνη ηλεκτρική απο το ταβάνι και προβολέας, συσκότιση στην τζαμαρία. Δίπλα απο το τζάκι τιβι, γωνιακος καναπές.

Ηχεία βάσης απο τους διπλανούς τοίχους, για την οθόνη.
Κι εγώ προς αυτό κλίνω αν θελήσεις να έχεις ένα αξιοπρεπέστατο hc.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.710
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top