Στήσιμο δικαναλου συστήματος

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Καλησπέρα σε όλους.

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για το μακροσκελές κείμενο, αλλά τώρα που οι περισσότεροι βρισκόμαστε σε καραντίνα, θεωρώ πως είναι μια καλή ευκαιρία να σας παραθέσω τις απορίες μου ώστε να με βοηθήσετε να βγάλω συμπεράσματα.

Εδώ και καιρό βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης ενισχυτή και ηχείων για δικαναλο σύστημα. Πηγές ένα rega p2 και ίσως αργότερα κάποιο streamer.
Μουσική κυρίως rock 70s 80s.

Ο χώρος έχει εμβαδό 12τμ, η απόσταση μεταξύ των ηχείων θα είναι 2,40μ. Ούτε λιγότερο ούτε παραπάνω. Απόσταση ακρόασης 2,70μ. Απόσταση ηχείων απο τον πίσω τοίχο, περιπου 30 με 35 πόντοι το δεξί. Το αριστερό εάν υποθέσουμε ότι τα ηχεία θα στρέψουν ελαφρώς, έχει απεριόριστο χώρο πίσω.
Να σημειωθεί πως ο χώρος δεν είναι κλειστό δωμάτιο, αλλά κομμάτι ενιαίου χώρου.

Είμαι σχεδόν κάθε μέρα στο ψάξιμο και στο διάβασμα για το τι πρέπει να επιλέξω όσον αφορά πρώτα τα ηχεία και μετά σύμφωνα με αυτά να επιλέξω ενισχυτή.
Δυστυχώς όμως λόγω απειρίας και πάρα πολλών επιλογών αγοράς, έχω "πελαγώσει" και για αυτό το λόγο ζητάω τις γνώμες σας ώστε να έχω ένα μπούσουλα στο τι ακριβώς χρειάζομαι.

Το budget είναι 1700 ευρώ για ηχεία και ενισχυτή μάξιμουμ.

Οι απορίες μου είναι πολλές όπως :
Ηχεία βάσης η επιδαπεδια;
Ισχύς; Ευαισθησία; Δρόμοι;
Τις απορίες για τον ενισχυτή τις αφήνω όλες ανοιχτές μιας και απο ότι ξέρω καταλήγω σε ηχεία και σύμφωνα με αυτά διαλεγω ενισχυτή.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τη βοήθεια, ελπίζω να μην κούρασα πολύ. Εύχομαι καλές ακροάσεις και υγεία πάνω απ όλα σε όλους!

Κώστας
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν μπορείς κάνε μια πρόχειρη κάτοψη και βάλε και καμιά φωτογραφία του χώρου. Θα βοηθήσει.
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Θα βοηθούσε μια να φαίνεται όλο το δωμάτιο. Πίσω σου είναι τοίχος φαντάζομαι ε; Δυσκολη περίπτωση εκ πρώτης... Για προτάσεις θα σου πουν άλλοι πιο ειδικοί από εμένα.
 


Μηνύματα
34
Reaction score
70
15859876314971822523902.jpg
15859876619351603248447.jpg
15859876962821725783595.jpg
15859882304491586449869.jpg

Καλημέρα σε όλους. Αυτές είναι οι φωτογραφίες ελπίζω να επαρκούν. Επειδή μαντεύω πως στο τραπέζι θα πέσει και η πρόταση να μπούνε τα ηχεία δεξιά και αριστερά απο το τζάκι, έχω συμπεριλάβει και αυτές τις αποστάσεις. Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
:thumbsup:

Για stereo, αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να το κάνεις αυτό είναι η βέλτιστη λύση για πολλούς λόγους. Αποκτάς ομοιομορφία ανακλάσεων στα ηχεία, γλιτώνεις τον τοίχο πίσω από το κεφάλι σου, ο ανοικτός χώρος πίσω είναι ευεργετικός. Εκεί που τα έχεις τώρα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις τα 2 κανάλια να παίξουν "ίδια".
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν τα ηχεία μπουν εκατέρωθεν του τζακιου, θα έχεις ένα άνοιγμα ηχείων περίπου στα 2 μέτρα, με θέση ακρόασης στα 2,90. Έχουμε ένα θέμα εκεί..
Αν έρχεται πιο κοντά η θέση ακρόασης, κάτι γίνεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.475
Η πιο ασφαλής επιλογή μάλλον είναι 2 από αυτά:


Και 2 από αυτά:


Που βγαίνουν στο μπάτζετ σου.


Επίσης θα μπορούσες να δεις και 2 από αυτά τα σαμπ:


Με αυτούς τους δορυφόρους:


Λίγο πάνω από το μπάτζετ ο συνδυασμός αυτών.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Υπαρχουν καποια προβληματα στο χωρο.
Πρωτα απ ολα θα επρεπε να εχεις ισοπλευρο τριγωνο. Οχι ισοσκελες. Αλλα δεν βλεπω να μπορει να γινει.
Δευτερον ο καναπες ειναι κολητα στον πισω τοιχο. Αρα θα εχεις θεμα στο μπασο.
Θα πρεπει ν αποφασισεις αν αυτα τα δεδομενα αλλαζουν η οχι.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν τα ηχεία μπουν εκατέρωθεν του τζακιου, θα έχεις ένα άνοιγμα ηχείων περίπου στα 2 μέτρα, με θέση ακρόασης στα 2,90. Έχουμε ένα θέμα εκεί..
Αν έρχεται πιο κοντά η θέση ακρόασης, κάτι γίνεται.
To άνοιγμα των ηχείων μπορεί να φτάσει 2.4m έχει 1+1m δεξιά και αριστερά. Επίσης αν υπάρχει σκέψη για subs όπως πρότεινε ο Κώστας παραπάνω μπορεί εύκολα να πάρει 60-70 πόντους από το τοίχο για να "βγουν" τα ηχεία από το τζάκι και να έρθει και σε ισόπλευρο περίπου 2,4-2,5m. Έχοντας subs δεν θα έχει σημαντικά θέματα με ακυρώσεις χαμηλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.475
Επίσης, με 700€ παίρνεις 2 τέτοια σαμπ:


Και 5 τέτοιους δορυφόρους με τα ρέστα:


Και βολεύεται όπως το έχεις τώρα, με κέντρο την τηλεόραση.

Ειδάλλως, σε περίπτωση δικαναλου, μάλλον θα πρέπει να τα βάλεις εκατέρωθεν του τζακιού και να προσπαθήσεις να μειώσεις λίγο την απόσταση ακρόασης για να στήσεις ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, κι όχι ισοσκελές.

Σε αυτό το 5-καναλο σενάριο, υπέθεσε πως αργότερα, ως "αναβάθμιση", θα πάρεις 2 σαμπ ακόμα. Με 4 θα είσαι οκ.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Καλημέρα σε όλους. Αυτές είναι οι φωτογραφίες ελπίζω να επαρκούν. Επειδή μαντεύω πως στο τραπέζι θα πέσει και η πρόταση να μπούνε τα ηχεία δεξιά και αριστερά απο το τζάκι, έχω συμπεριλάβει και αυτές τις αποστάσεις. Ευχαριστώ.
:thumbsup:

Για stereo, αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να το κάνεις αυτό είναι η βέλτιστη λύση για πολλούς λόγους. Αποκτάς ομοιομορφία ανακλάσεων στα ηχεία, γλιτώνεις τον τοίχο πίσω από το κεφάλι σου, ο ανοικτός χώρος πίσω είναι ευεργετικός. Εκεί που τα έχεις τώρα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις τα 2 κανάλια να παίξουν "ίδια".
Δεν υπάρχει θέμα, ίσα ίσα που και εγώ το θεωρώ την πιο πιθανή λύση. Το θέμα είναι ότι τα ηχεία (αναλόγως ποια θα είναι) δεν μπορούν να έρθουν πιο μπροστά απο το τζάκι οπότε έχουμε μια απόσταση απο τον πίσω τοίχο γύρω στους 40 πόντους. Άρα αν υποθέσουμε ότι τα βάζω τζάκι, τι ηχεία παίρνω;
Αν τα ηχεία μπουν εκατέρωθεν του τζακιου, θα έχεις ένα άνοιγμα ηχείων περίπου στα 2 μέτρα, με θέση ακρόασης στα 2,90. Έχουμε ένα θέμα εκεί..
Αν έρχεται πιο κοντά η θέση ακρόασης, κάτι γίνεται.
Εάν τα φέρω τελείως μπροστά "πρόσωπο" με το τζάκι, έχουμε απόσταση 2,60μ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
To άνοιγμα των ηχείων μπορεί να φτάσει 2.4m έχει 1+1m δεξιά και αριστερά. Επίσης αν υπάρχει σκέψη για subs όπως πρότεινε ο Κώστας παραπάνω μπορεί εύκολα να πάρει 60-70 πόντους από το τοίχο για να "βγουν" τα ηχεία από το τζάκι και να έρθει και σε ισόπλευρο περίπου 2,4-2,5m. Έχοντας subs δεν θα έχει σημαντικά θέματα με ακυρώσεις χαμηλά.
Ναι, είναι 1+1 μετρό, έχεις δίκιο.
Οπότε βγαίνει ένα άνοιγμα γύρω στα 2,5μ.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Υπαρχουν καποια προβληματα στο χωρο.
Πρωτα απ ολα θα επρεπε να εχεις ισοπλευρο τριγωνο. Οχι ισοσκελες. Αλλα δεν βλεπω να μπορει να γινει.
Δευτερον ο καναπες ειναι κολητα στον πισω τοιχο. Αρα θα εχεις θεμα στο μπασο.
Θα πρεπει ν αποφασισεις αν αυτα τα δεδομενα αλλαζουν η οχι.
Χωροταξικά δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Νομίζω στην περίπτωση τζάκι έχουμε ισοπλευρο τρίγωνο και όχι ισοσκελες.
Η πιο ασφαλής επιλογή μάλλον είναι 2 από αυτά:


Και 2 από αυτά:


Που βγαίνουν στο μπάτζετ σου.


Επίσης θα μπορούσες να δεις και 2 από αυτά τα σαμπ:


Με αυτούς τους δορυφόρους:


Λίγο πάνω από το μπάτζετ ο συνδυασμός αυτών.
1700 ευρώ είναι το μπάτζετ για ενισχυτή και ηχεία μαζί. Τα sub θα προτιμούσα να τα αποφύγω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.475
Καλύτερα να αποφύγεις τους δορυφόρους και να πάρεις μόνο σαμπ. ;)

Τα ηχεία που σου δείχνω έχουν ενσωματωμένα ενισχυτικά, δε χρειάζεται κάτι άλλο.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.182
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top