Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
τωρα οσον αφορα την immersive μουσικη θα ηθελα να σας ρωτησω εχετε ακουσει auro 3d δισκακι σε φροντισμενο χωρο με καταλληλο εξοπλισμο και τοποθετηση και δεν πηγατε ηδη να βαλετε auro στο σπιτι σας τρυπωντας τοιχους και ταβανια?
γιατι αν δεν το εχετε ζησει δεν νομιζω οτι θα επρεπε να το εξορκιζεται.
εγω δεν ακουω κλασσικη μουσικη ουτε για πλακα, ειμαι rnb τυπος με διπλα 15"στο αμαξι και αλλες τετοιες καγκουριες.
οταν ακουσα κλασσικη στα galaxy studios παρακαλουσα για λιγο ακομη.
δεν μπορω να το εξηγησω τεχνικα αλλα ενιωθα οτι ημουν στην συναυλια και οχι οτι ακουω μουσικη .
στο σινεμα και το atmos κανει εφαμιλη δουλεια οταν ειναι atmos η ταινια , οταν χρειαζεται το upmix παλι το auro δεν συγκρινεται ειναι πολυ ανωτερο.
οσον αφορα την μουσικη η διαφορα auro και μη auro ειναι χαοτικη ειναι η διαφορα live και μη live κατα την αποψη μου .
ψαξτε λιγο τι εστι galaxy studios κα
Συμφωνώ 10000% (και χωρίς να χρειάζεται να το ακούσω). ;)
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κι εγω συμφωνω. Για το εφικτο της υποθεσης ειναι ενα μερος των επιφυλαξεων μου. Αν και για να ειμαι και δικαιος, με μικρα και φθηνα ηχεια που να ειναι αισθητικως μη παρεμβατικα και χρηματικως εφικτα, θεωρω πως μπορει να γινει κατι. Για το 'ρομαντικο' μερος των επιφυλαξεων μου, επιφυλασσομαι...:D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
με μικρα και φθηνα ηχεια που να ειναι αισθητικως μη παρεμβατικα και χρηματικως εφικτα, θεωρω πως μπορει να γινει κατι
Ακριβώς. ;)

Συν σαμπ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.320
.αν ειναι δυνατον να γεμισουμε το σπιτι μας ηχεια δηλαδη!
Προφανως και μιλάμε για dedicated (ή σχεδον...) χώρους. Σε οικογενειακά σαλόνια ειναι πολυ δύσκολη υλοποίηση. Άρα μειώνεται η πελατειακή βάση.
Και μειώνεται ακόμα περισσότερο επειδή ειναι μη συμβατό με την φορητότητα.
Ο δικαναλος ηχος εχει το πλεονέκτημα της φορητότητας, με ακουστικά, φορητά ηχεία, συστηματα αυτοκινήτων, αλλα και εργασιακών χώρων. Και το προϊόν (η δικαναλη μουσική) "καταναλώνεται" κατα κόρον εν κινήσει.

Με την πολυκαναλη αυτο ειναι αδύνατο ή εξαιρετικά δύσκολο.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Στο ευρύ κοινό δε θα περάσει ο πολυκάναλος ήχος (μιλάω για μουσική,όχι ταινίες).
Είδαμε τι απήχηση είχαν τα SACD κτλ.
Για τους λίγους μόνο,ομως μια τεχνολογία φρενάρει αν δεν την αγκαλιάσει το ευρύ κοινό.
Και δεν την αγκαλιάζει για πολλους λόγους που προαναφέρθηκαν απο άλλους.
Συμπέρασμα: δικάναλος ήχος και 1,2 ή περισσότερα sub :)
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Θεμε δε θεμε, το ηχείο είναι ο πιο αδύναμος κρίκος αλλά και όλη η υπόλοιπη αλυσίδα ακούγεται εμφανέστατα και μέσα στα μούτρα μας (ναι μέχρι και τα καλώδια, ποσο μάλλον τα προενισχυτικά σταδια ή η αλλοίωση από τα dsp). Και η μουσική που ακούμε οι περισσοτεροι κυκλοφορεί σε δικαναλη.
Ε όχι.
Είναι παράλογο.
Να στησω συστημα 20000 ευρώ για να ακούω τρόπον τινά wow το 3% πολυκάναλο περιεχόμενο της συλλογής μου απότι το 97% που θα το απολαμβανα πολύ καλύτερα "σπρώχνοντας" τα 20000 σε δικαναλο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.320
Στο ευρύ κοινό δε θα περάσει ο πολυκάναλος ήχος
Δεν γίνεται θέμα για την εμπορικότητα της πολυκάναλης μουσικής, και την απήχησή της στο ευρύ κοινό.

Σαφως αναφέρθηκαν απο πολλούς (και απο εμένα) οι λόγοι που δεν αναμένεται να γίνει μαζική αποδοχή της.

Η συζήτηση γινεται
  1. για την πιστότητα αναπαραγωγής και
  2. την ικανοποίηση μας κατα την ακρόαση συγκριτικά με το δικάναλο.
Και στο μεταξύ ο αριθμός έργων που ηχογραφούνται σε πολυκάναλο αυξάνεται καθε χρόνο. Δεν ξέρω αν παρακολουθείτε τα τεκταινόμενα.
Το κόστος απόκτησης τους ειναι περιπου 30% μεγαλύτερο απο της δικαναλης έκδοσης της ίδιας ηχογράφησης.

Εγω παντως δεν πρόκειται να ξαναγοράσω δικάναλη έκδοση αν υπάρχει επιλογή πολυκάναλης.

Πολλοί που έχουν πολυκάναλα συστήματα σπίτι τους, πιθανότατα αγορασμένα για home cinema, μπορει να δοκιμάσουν.

Και μην κρίνετε με τα ελληνικά δεδομένα της κρίσης όπου όλοι κοιτούν τις αντιγραφές. Είμαστε πολυ μικρη αγορά, δεν επηρεάζουμε εξελίξεις.

Στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο οι πωλήσεις ψηφιακών αρχείων μουσικής δεν ειναι καθόλου αμελητέες.
[DOUBLEPOST=1492640325][/DOUBLEPOST]
Να στησω συστημα 20000 ευρώ για να ακούω τρόπον τινά wow το 3% πολυκάναλο περιεχόμενο της συλλογής μου απότι το 97% που θα το απολαμβανα πολύ καλύτερα "σπρώχνοντας" τα 20000 σε δικαναλο.
Πέρα απο τα ποσά που αναφέρεις, τα οποία ειναι υπερβολικά, το ερώτημα ειναι αν η συλλογή σου αυξάνεται ή παραμένει σταθερή. Σε ενδιαφέρουν οι νέες κυκλοφορίες ή ακούς τα ίδια και τα ίδια; (καθόλου κατακριτέο)

Το είδος της μουσικής που ακούς βγαίνει σε πολυκάναλες εκδόσεις;

Βλέπεις ταινίες;

Αν σε ολα τα ανωτέρω απαντάς όχι, μένεις στο δικάναλο.

Κια οι ιπποδρομίες ειναι ωραίες, και η φόρμουλα ενα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ε!
Λιγα λογια για τις ιπποδρομίες!

Τα ποσά δυστυχώς είναι παράλογα. Όχι υπερβολικά. Προσωπική άποψη (κάτι λέγαμε για σύνδρομο Στοκχόλμης).
Βρε πουλί μου, δεν ξέρω απο κλασσική αλλα με ενδιαφέρει. Πραγματικα. Θες να μου πεις (και πολύ μα πολύ ευχαρίστως να μου υποδείξεις) οτι είναι το μέλλον της κλασσικής η κυκλοφορία πολυκαναλων;
Εχεις στρώσει και χώρο βρε αδερφέ.
Δε σου βγαίνει το 3d απο δικαναλο; Και μάλιστα με κλασσική;
Ναι οκ με soundtracks και τη σχετική ποιότητα απο πολυκάναλο παιρνει βελτίωση στο σεταπ μου αλλά ήδη φαίνεται το καπέλο. Η κορυφη. Τι να σου πω. Σίγουρα με ενα πολυκαναλο pro και τελικο ή ενεργά θα ακουγα καλυτερα αλλά πόσο;
Το δικαναλο εχει άλλα. Αν η εικόνα είναι στημένη σωστα δεν εχεις αναγκη για πολυκάναλο. Και ναι. Είναι και οι χροιές. Και η καθαρότητα. Τεσπα. Επιφυλασσομαι να ακούσω. Πιο πολυ να δω βασικα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.320
Ε!
Λιγα λογια για τις ιπποδρομίες!

Τα ποσά δυστυχώς είναι παράλογα. Όχι υπερβολικά. Προσωπική άποψη (κάτι λέγαμε για σύνδρομο Στοκχόλμης).
Βρε πουλί μου, δεν ξέρω απο κλασσική αλλα με ενδιαφέρει. Πραγματικα. Θες να μου πεις (και πολύ μα πολύ ευχαρίστως να μου υποδείξεις) οτι είναι το μέλλον της κλασσικής η κυκλοφορία πολυκαναλων;
Εχεις στρώσει και χώρο βρε αδερφέ.
Δε σου βγαίνει το 3d απο δικαναλο; Και μάλιστα με κλασσική;
Ναι οκ με soundtracks και τη σχετική ποιότητα απο πολυκάναλο παιρνει βελτίωση στο σεταπ μου αλλά ήδη φαίνεται το καπέλο. Η κορυφη. Τι να σου πω. Σίγουρα με ενα πολυκαναλο pro και τελικο ή ενεργά θα ακουγα καλυτερα αλλά πόσο;
Το δικαναλο εχει άλλα. Αν η εικόνα είναι στημένη σωστα δεν εχεις αναγκη για πολυκάναλο. Και ναι. Είναι και οι χροιές. Και η καθαρότητα. Τεσπα. Επιφυλασσομαι να ακούσω. Πιο πολυ να δω βασικα.
Σε περιμένω απο βδομάδα που θα χω στήσει και το πολυκάναλο Dirac. Περιμένω κάποια προσθήκη/αλλαγή στο χώρο ακόμα, και θα κάνω τις μετρήσεις και την διαδικασία μετά.

Εχω ηχογραφήσεις σύγχρονες και στις δυο εκδόσεις για σύγκριση.

Ειναι τελείως διαφορετική η ψευδαίσθηση του 3D στο δικάναλο οπως λες, και διαφορετική η ΑΙΣΘΗΣΗ του 3D στο πολυκάναλο. Αλλο απο δυο ηχεία αλλο απο πέντε. Αλλο απο δεκαπέντε.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.320
Αλλά θα φέρω και δικές μου επιλογές. Και δικαναλο προ και dac.
Επιλογες φέρε ελεύθερα. Αν τις εχεις και πολυκάναλες ακόμα καλύτερα.

Αλλο pro/dac δεν εχει νόημα.
Πρώτον γιατι καταργείται το Dirac.
Και δεύτερον γιατι θα πρέπει να κάνουμε φτου κι απ την αρχή σετάρισμα, μετρήσεις, κροσαρίσματα, ξανά μετρήσεις, φάση του σαμπ κτλ κτλ. Θελει δυο ώρες τουλάχιστον.

Δεν τα συνδέεις και παίζουν, δεν ακούγεται έτσι μουσική.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ε, καλά, βάσει της κουλτούρας σου, αυτές οι διάφορες που σε pdf δεν είναι κάτι παραπανω απο 0,000001 δεν μετρούνται ουτως ή άλλως. Δεν είναι δα και λαμπάτα μηχανήματα. Ο χώρος την κανει τη δουλεια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.320
Ε, καλά, βάσει της κουλτούρας σου, αυτές οι διάφορες που σε pdf δεν είναι κάτι παραπανω απο 0,000001 δεν μετρούνται ουτως ή άλλως. Δεν είναι δα και λαμπάτα μηχανήματα. Ο χώρος την κανει τη δουλεια.
Ποιες διαφορές δεν ακούγονται; στα κροσαρίσματα και στις φάσεις; πλάκα κάνεις τώρα και συ σαν τον άλλον στα θρησκευτικά με το ξεμάτιασμα !!!
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Αν ειναι καθαρα για εγκυκλοπαιδικους λογους τοτε ναι,ο πεντακαναλος ηχος σιγουρα ειναι ανωτερος απο τον δικαναλο.
Για εμπορικους λογους δεν τιθεται θεμα ομως..ότι δεν πουλάει απλά ψοφάει.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Κάτσε, το dac και ο προ δλδ τι σχέση έχουν με τη φαση και το κροσαρισμα; Εχεις κανει ενεργή πολυενισχυση;
Γιατί κατα τα άλλα διάφορες πέραν του 0.000000 φεύγα στα pdf δε βλέπω να υπάρχουν ιδιαίτερες. Ή ας πούμε μετρήσιμες με το umic.
Αλλωστε εγώ δεν τα ξέρω αυτά. Θα μιλήσω με όρους όπως πέπλα, αίσθηση live, emotional engagement, το ταδε και το δηνα όργανο, τα δυναμικά, η τοποθέτηση και αλλα τετοια.
Να κάνουμε και μια μέτρηση μετα να δουμε τι σημαίνει τι και πως ακουσαμε σικαναλα απο τον emotiva. Να βγάλουμε μια άκρη βρε αδερφέ. Κι εγώ δεν ξέρω. Μπερδεμένος είμαι. Στα χαρτιά όλοι ίδιοι φαντάζουν αλλα δεν ακούγονται έτσι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
Από μας τους "παλιούς αιμοδότες" ήταν λογικό να δώσουμε 20.000€ και περισσότερα για "καλό" δικάναλο ήχο (ηχεία, ενισχυτικά, προ, πηγές, καβλώδια). Ήταν συνηθισμένο να δίνεις τόσα μόνο για ενισχυτικά ή μόνο για ένα ζευγάρι ηχεία..

Τώρα στήνει ο άλλος πολυκάναλο 7.1 με 5.000€ και νομίζει ότι έδωσε πολλά..

Δυστυχώς το κόστος δεν πέφτει ιδιαίτερα σε σχέση με τα "παλιά δεδομένα". Εξακολουθεί να είναι "ακριβό" σπορ, και απλώς μοιράζεται σε περισσότερες πηγές ήχου (ηχεία), αλλά στην τελική, με πορδες δε βάφονται αβγά.

Οπότε, με 500€ το ηχείο, δε βγαίνει άκρη. Απλώς γίνεται το δικάναλο, το σύστημα του "φτωχού", ενώ το πολυκάναλο παίρνει πλέον τα ηνία του "χάι εντ ήχου", με την "καλή" έννοια του "υψηλής πιστότητας χάι εντ" κι όχι με τις χαζομάρες στυλ ρεντεκο και πράσινα άλογα..

Διότι, ακόμα και 2-3 χιλιαρικα να κοστίζει το ένα (τυπικό παθητικό) ηχείο, κόστος διόλου τρελό, όταν μιλάς για 7 ίδια ηχεία, το πακέτο πάει στα 14-21 χιλιάρικα, που δεν είναι "ψιλά", όπως κι αν το δεις το θέμα.. Και θες ενισχυτικά στάδια για όλα αυτά τα ηχεία, μη ξεχνιέσαι..

Γι'αυτό αρχίζει να γίνεται επιδρομή κανονική από ενεργά ηχεία, διότι δεν περισσεύουν λεφτά για πολλά σασί γυαλιστερά, όσο κι αν "αρέσουν". Τα ενεργά ηχεία προσφέρουν τον υψηλότερο λόγο απόδοσης προς τιμή, πέραν των αμιγώς τεχνικών πλεονεκτημάτων. Και γι'αυτό κερδίζουν όλο και μεγαλύτερο κομμάτι στην πίτα, και το προσεγγίζουν όλο και πιο ζεστά όλες οι φίρμες.

Ο κινηματογραφικός ήχος πέρασε από πολλά κύματα, και πλέον έχει ωριμάσει ποιοτικά. Ωρίμασαν και τα μηχανήματα του πολυκάναλου ήχου, τα οποία κάποτε δεν είχαν καμία τύχη δίπλα στα δικάναλα, τώρα όμως δεν υφίστανται πλέον κόκκινες γραμμές, ούτε στα ντακ ούτε στα ενισχυτικά, πουθενά.

Το μεγαλύτερο λοιπόν θετικό στοιχείο των ημερών μας, είναι πως δικάναλο και πολυκάναλο έχουν πλέον ενωθεί ποιοτικά, αλλά και στη συνείδηση του πολύ κόσμου σε ένα σύστημα που τα κάνει όλα, ενώ παλιά ήταν εντελώς ξεχωριστά ζώα, για λόγους που δεν έχει νόημα να συζητήσουμε περαιτέρω.

Το στριμινγκ μουσικής και ταινιών, που δουλεύει από έναν av ενισχυτή ή ένα μίντια πλειερ, έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στην ενοποίηση των διαφόρων φορμά υπό την αναπαραγωγή από ένα σύστημα.

Με αυτά τα δεδομένα, δείχνει για πρώτη φορά στα χρονικά πως έχει πλέον πεδίο λαμπρό μπροστά του ο πολυκάναλος ήχος στη μουσική. ;)

Σαν "εμπειρία", δε τίθεται θέμα σύγκρισης. Αυτό είναι εκτός συζήτησης.

Κι όποιος δε το βλέπει, απλώς κάνει τα στραβά μάτια..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.320
Κάτσε, το dac και ο προ δλδ τι σχέση έχουν με τη φαση και το κροσαρισμα;
Ας μείνουμε στο κροσαρισμα.

Το κροσαρισμα γίνεται σε ψηφιακό επιπέδο. Απο τον dac-processor.
Αν αλλάξεις dac πως θα το "φέρεις" σε αναλογικό επίπεδο; άσε που θα επηρεαστεί και η φάση και θα θέλει κι αυτή μέτρηση.
Θέλει πολύ δουλειά μετρήσεις και άλλη συνδεσμολογία.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ναι αυτό είναι που πρέπει να συγκριθεί εν τέλει.
Είναι όντως παλιά μεγαλεία ή όχι;
Και μακάρι να είναι.
[DOUBLEPOST=1492646739][/DOUBLEPOST]
Ας μείνουμε στο κροσαρισμα.

Το κροσαρισμα γίνεται σε ψηφιακό επιπέδο. Απο τον dac-processor.
Αν αλλάξεις dac πως θα το "φέρεις" σε αναλογικό επίπεδο; άσε που θα επηρεαστεί και η φάση και θα θέλει κι αυτή μέτρηση.
Θέλει πολύ δουλειά μετρήσεις και άλλη συνδεσμολογία.
Δε νομιζω. Κατα τα γενικά λεγόμενα σου κανεις την τρίχα τριχιά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.924
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top