Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Τα ρυθμιστικά χαμηλών-ψηλών συχνοτήτων που εχουν στην πλάτη κάνουν την ενσωμάτωση στο χώρο ευκολότερη. Ειδικά για όσους δεν εχουν συστήματα ισοστάθμισης (Dirac, minidsp, audyssey κτλ) ειναι πολυ χρήσιμα.
Και γι'αυτούς που έχουν, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθούν τα ρυθμιστικά της πλάτης, παρά οτιδήποτε άλλο. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
Και γι'αυτούς που έχουν, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθούν τα ρυθμιστικά της πλάτης, παρά οτιδήποτε άλλο. ;)
Σαφώς και τα χρησιμοποίησα .

Αλλα την πάτησα λίγο στην ισοστάθμιση με το Dirac.

Τα B&W τα ειχα στα 50 Hz, με crossover 24db/οκταβα, και είπα να μην αλλάξω την ρύθμιση. Μου έβγαλε μια τρύπα στην συχνότητα κρος:

IMG_0889.JPG


Άντε τωρα ξανατρέξε τα sweeps με 12db/οκτάβα γμτ:headbang:, βαργιέμαι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Δες τις φάσεις..
Ίσως απλά να θέλει να γυρίσεις το σαμπ 180 μοίρες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
Δες τις φάσεις..
Ίσως απλά να θέλει να γυρίσεις το σαμπ 180 μοίρες.
Μπα...τη φάση την φτιάχνει το Dirac, οτι μαλ@κία κι αν κάνεις.

Εκανα sweep με τα 12db ανα οκτάβα, χωρίς νεα ισοσταθμιση, και ήρθε μια χαρά, με τη φάση εκεί που ειναι.
Αλλα τωρα πρέπει να τρέξω το Dirac ξανα, με το crossover στα 12db/oct για ολα τα ηχεία, γιατι αλλιως "φεύγουν" τα surround...>:(
[DOUBLEPOST=1494200040][/DOUBLEPOST]Προφανώς η βλακεία έγινε στην αρχή. Αφού ειχα ήδη κόψει αρκετα db χαμηλά απο τα ρυθμιστικά της πλάτης των ηχείων, τους έριξα και 24/οκτάβα, να η τρύπα, τι περιμένεις.
 


Μηνύματα
114
Reaction score
20
Και γι'αυτούς που έχουν, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθούν τα ρυθμιστικά της πλάτης, παρά οτιδήποτε άλλο. ;)
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό... Τα δυο ρυθμιστικά πίσω από τα ενεργά (HF / LF) πως ακριβως ενισχύουν τις συχνότητες; Πχ για τις χαμηλές στο manual γράφει LF shelving (0 - 300Hz): Adjustable, +/-6dB.
Αυτό σημαίνει ότι αν ας πούμε το γυρίσεις στο +2, θα δώσει σε όλο αυτό το εύρος τόσο;
Ή θα δινει κλιμακωτά; Πιο πολύ στο 0 και λιγότερο στο 300 (που δεν είναι 0 βασικά αλλά 40, αφού το Frequency response των ενεργών μου είναι 40Hz - 22kHz);
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό... Τα δυο ρυθμιστικά πίσω από τα ενεργά (HF / LF) πως ακριβως ενισχύουν τις συχνότητες; Πχ για τις χαμηλές στο manual γράφει LF shelving (0 - 300Hz): Adjustable, +/-6dB.
Αυτό σημαίνει ότι αν ας πούμε το γυρίσεις στο +2, θα δώσει σε όλο αυτό το εύρος τόσο;
Ή θα δινει κλιμακωτά; Πιο πολύ στο 0 και λιγότερο στο 300 (που δεν είναι 0 βασικά αλλά 40, αφού το Frequency response των ενεργών μου είναι 40Hz - 22kHz);
Το εξηγεί ωραία το διάγραμμα του manual:

Screen Shot 2017-05-08 at 12.43.06.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Κατά βάση αλλάζουν το γκεϊν του ενισχυτή, οπότε πρόκειται για διαφοροποίηση χωρίς αλλοιώσεις.

Αν πρόκειται για παραμετρικά φίλτρα, το όφελος είναι στο δυναμικό εύρος της πηγής.

Λεπτομέρειες βέβαια..
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
Δες τις φάσεις..
Ίσως απλά να θέλει να γυρίσεις το σαμπ 180 μοίρες.
To έφερα καλύτερα

Χθες:
adam.jpg


Σήμερα
adam2.jpg


Τώρα βάζουμε μουσικούλα...

Τα δύσκολα (στάθμες πάνω απο 103db κορυφές στη θέση ακρόασης) ίσως Τετάρτη-Πέμπτη
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
Από 2κ και πάνω, θέλει λίγο συμμάζεμα.. ;)
Ξέρω, ξέρω, θες να τα κατεβάσω 2-3db. Εγω όμως δεν θέλω :roflmao:.
Εκεί εχω και τα B&W, οπότε για τη σύγκριση θα μείνουν έτσι. Στο κάτω κάτω 10 db ειναι η συνολική κατηφόρα, καλά είναι.
(Βαριέμαι ...:D)

Αν έρθεις απο δω, θα σου φτιάξω ενα φιλτράκι οπως σ´αρεσει :).

Τώρα ακούω
IMG_0890.JPG


Απο Tidal, MQA, στα 24/96.

Τα ηχειάκια παίζουν μια χαρά (σε μη βάρβαρες στάθμες τουλάχιστον).
Ακόμα και σε αυτήν την απόσταση. (2.7m)


Με τον Εαρ διαφωνούμε :
Εγώ λέω πως το ηχείο ειναι μικρό για τη συγκεκριμένη απόσταση.
Αυτος λέει πως η απόσταση ειναι μεγάλη για το συγκεκριμένο ηχείο
:lolsign:


Είμαι σίγουρος πως με ενα σαμπάκι παρέα, ειναι υπεραρκετά για να ακούσει ο οποιοσδήποτε μη μανιακός τη μουσική του.
Λίγο πάνω απο το χιλιάρικο, και τέλος, ακούς μουσική σε πολύ καλό επίπεδο. Ισως βέβαια τα KH120 να ειναι ακόμα καλύτερα σε αυτά τα χρήματα.
Παθητικό σύστημα τελικού-ηχείων δεν μπορώ να σκεφτώ (κάτω απο τρία χιλιάρικα) που να πλησιάζει.
Νομίζω πως η αναλογία αξιας ειναι κάπου εκεί, 1/3, 1/4.
 
Last edited:




Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Βρήκες λεφτόδεντρο; που το ´χεις; να έρθω;
στην θεση σου δεν θαπαιρνα 9300 :whistling:
θα περιμενα να παρω τον καλο ...τζιβι ;)
θα χτυπαγα τα 2 σαμπακια svs και ενα προβολι μεταχειρισμενο με 3-4 κατοσταρικα...
παλι ευχαριστημενη θα ηταν η οικογενεια ;)

αλλα και συ σινεμα γουσταρεις πιο πολυ και δεν το λες :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
στην θεση σου δεν θαπαιρνα 9300 :whistling:


αλλα και συ σινεμα γουσταρεις πιο πολυ και δεν το λες :p
Ναι, και σινεμά αλλα και μπάλα και ΝΒΑ, γουστάρω, γιατι να μην το πω; :party:

Πάντα υπάρχουν περισσότερες απο μια σωστές λύσεις.
Αυτο που λες ηταν ακριβότερο σενάριο, με χειρότερο συνολικό αποτέλεσμα.

Προβολέα με 400€...θα ηταν πολυ μάπα ρε Κώστα.

Δεν μετανιώνω, καλός ειναι ο 9300, και το μπασο δεν μου λείπει. Μπορει να γίνει καλύτερο οπως λες, αλλα είπαμε, μάδησε το λεφτόδεντρο. :tongue:
Και ηχεία υπάρχουν καλυτερα, και atmos, και auro , και στον χώρο θέλω να φτιάξω πράγματα και για ήχο αλλα και για εικόνα, και, και...και τελειωμό δεν εχει...

Ας απολαύσουμε αυτα, και οταν δημιουργηθεί μπατζετ θα δούμε κι άλλες επιλογές.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
σε ποιον τα λες καλε ; :D

τα 2 sub svs ειναι ο 9300

αυτο το sub που εχεις το πουλας βαζεις και 3-4 κατοσταρικα και παιρνεις καλυτερο προβολεα απο τον 9300

μην με πιεζεις....θα πω και ποιον .:roflmao:

λυση υπηρχε και καλυτερη αλλα σε μπερδεψαν :party:

........σε καταλαβαινω ομως ...:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.437
μην με πιεζεις....θα πω και ποιον
Αν και δεν εχει καμία πρακτική σημασία για μένα, θα ήθελα να μάθω ποιος προβολέας 900-1000€ ειναι καλύτερος απο τον 9300. Απο περιέργεια.
Ισως να θέλουν και άλλοι να μάθουν, δεν ειναι λίγο να γλυτώσουν τόσα χρήματα αν ειναι έτοιμοι να αγοράσουν.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
δεν ειναι σωστο .....εξαλλου μιλησα για μεταχειρισμενο σε αυτα τα λ7 ;)
προσοχη παρακαλω .....
δεν απανταω σε pm γιαυτο το θεμα :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.403
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top