Στα ποσα καιγεστε?


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Πρωτος LED με φως

Εδώ είναι η λύση. Αγόρασα 250 ευρώ την γνήσια λάμπα Philips του IN83, χωρίς το καβούκι βέβαια που ανεβάζει την τιμή, μαζύ με τα υπερκέρδη της Infocus που βάζει την συσκευασία με την ταμπέλα, στα 550.

Έτσι άλλαξα την λάμπα στις 900 περίπου ώρες σε ένα χρόνο και απολαμβάνω καινούργιο ΒΠ ξανά.

Η άλλη λύση βέβαια που εφαρμόζουν μερικοί, θυμίζει αυτούς που βάζουν το καινούργιο αμάξι στο γκαράζ και το χρησιμοποιούν Πάσχα και Χριστούγεννα.

Επειδή έχω τον ίδιο είναι οκ δηλαδή να αλλάξεις μόνο τη λάμπα? Σκεφτόμουν μήπως φθείρεται και το καβούκι αλλά αν το έχεις κάνει τότε θα το κάνω κι εγω. Κοντεύω τις 750 ώρες οπότε ισως σε 2-3 μήνες να την αλλάξω.


Αν ανοίξουμε την ίριδα σιγά σιγά προς τα πάνω δεν αυξάνεται η φωτεινότητα όσο γερνά η λάμπα ή έχουμε side effects?
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Στα ποσα καιγεστε?

infocus 4800 αν θυμαμαι καλα τον εδωσα στις 130 ωρες
benq 7700 ξου στις 200 ωρες
optoma 70 ξου στις 120 ωρες
benq 5000 ειμαι γυρω στις 200
οπως καταλαβαινετε ποτε δεν εχω αλλαξει λαμπα εδω και 8 χρονια.
Βασικα εχω μπερδευτει και αλλαζω προβολεις αντι λαμπες
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Απάντηση: Στα ποσα καιγεστε?

Βλέπω μόνο οι Benq 200αρίζουν!:107:
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πρωτος LED με φως

Επειδή έχω τον ίδιο είναι οκ δηλαδή να αλλάξεις μόνο τη λάμπα? Σκεφτόμουν μήπως φθείρεται και το καβούκι αλλά αν το έχεις κάνει τότε θα το κάνω κι εγω. Κοντεύω τις 750 ώρες οπότε ισως σε 2-3 μήνες να την αλλάξω.


Αν ανοίξουμε την ίριδα σιγά σιγά προς τα πάνω δεν αυξάνεται η φωτεινότητα όσο γερνά η λάμπα ή έχουμε side effects?


Θα μπορούσε να φτάσει και 1500 άνετα μια και μιλάμε για πτώση 22% αλλά τα χρώματα δεν ερχόντουσαν με τίποτα, είχαν μια κιτρινίλα που δεν την αντέχω. Παίζω και στα 6 μέτρα περίπου σε 3μετρη οθόνη με 1.1 gain.

Ο καθρέφτης στο καβούκι δεν είχε φθορά καθόλου. Εγώ είμαι και λίγο υπερβολικός πάντως με τα χρώματα. Πάντως δεν μιλάω για έντονη εμφανή αλλαγή φωτεινότητας αλλά κυρίως για αλλαγή του φάσματος.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top