Στησιμο νεου projector

Μηνύματα
28
Reaction score
22
καλησπερα

Ειμαι στο τελικο σταδιο κατασκευης του προβολεα και παροτι εχω ριξει αρκετο διαβασμα θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να μην κανω καποια πατατα...

Αποφασισα και παρηγγειλα τον benq tk700 καθως εκανε tick σε ολα τα κουτακια μου,εψαχνα κατι οικονομικο γιατι πρωτον εχω oled, δευτερο καταλαβα οτι ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο στους προτζεκτορες και τριτον εριξα ολο μου το budget στον ηχο.Ημουν αναμεσα σε αυτον,τον w2700 και το epson tw7000 αλλα ειμαι gamer και μου αρεσει να εχει λιγο ambient light ο χωρος.

Στις ερωτησεις τωρα...Πρωτη ερωτηση το στησιμο.
Ο χωρος μου ειναι 240 υψος και σκεφτομαι για πανι 120 inch.Θεαση στα 3.8-4 μετρα.Αν εχω κανει σωστα τα μαθηματικα βγαινει καπως ετσι:

240 υψος μειων 50 το tv table με το κεντρικο=190
190-150 το πανι=40
40-15 το offset του projector=25(link)

Αρα στα 25 cm απ το ταβανι πρεπει να μπει το κεντρο του φακου,αρα θελω μια βαση περιπου στα 20 εκατοστα.Οι βασεις που βλεπω στο skroutz ομως δεν βλεπω να ρυθμιζονται,τουλαχιστον οι πιο κοντες.Φτιαχνω ιδιοκατασκευη η υπαρχει καποια ετοιμη;Εκανα σωστα τους υπολογισμους μου η κανω λαθος καπου;;;o προτζεκτορας αυτος δεν εχει vertical shift lens οποτε πρεπει να τοποθετηθει ακριβως ωστε να μην χρησιμοποιησω keystones

Δευτερη ερωτηση:Σκεφτομουν να παω σε μια ηλεκτρικη comtevision στα 400.Υπαρχει σοβαρος λογος να ανεβω στα 800 για tensioned;Υπαρχουν και πανια με τα μισα λεφτα...τα αποτελεσματα στην εικονα ειναι παρομοια η να μην το ρισκαρω; Δυστυχως fixed frame δεν γινεται μιας και θα κατεβαινει μπροστα απ την τηλεοραση.

Ζηταω συγγνωμη εκ των προτερων για τις χαζες αυτες ερωτησεις αλλα ειναι ο πρωτος μου προτζεκτορας.Ανυπομονω να μοιραστω το χωρο,οπως εχω πει σε ενα παλαιοτερο ποστ οταν αρχιζα το project
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.182
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top