Στον Geovaz..., συγκέντρωση νοτίων..., ψηφοφορία προέδρου... κλπ.

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Στον Geovaz..., συγκέντρωση νοτίων..., ψηφοφορία προέδρου... κλπ.

.... Βλέπετε βρε παιδιά (sic) εγώ είμαι της μουσικής περισσότερο.......
:446::622:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Στον Geovaz..., συγκέντρωση νοτίων..., ψηφοφορία προέδρου... κλπ.

Να είστε καλά παιδιά για τα καλά σας λόγια. :102:
Λοιπόν.....
Χτες έβγαλα τους φερίτες από παντού. Ο φερίτης που κάνει την διαφορά είναι αυτός στην γείωση του phono stage.
- Με φερίτη δεν έχω βόμβο ούτε σε S/E αλλά και ούτε σε Balance συνδεσμολογία
- Χωρίς φερίτη και σε S/E, έχω βόμβο αλλά σχετικά καλύτερο ήχο
- Χωρίς φερίτη και σε Balance, έχω βόμβο αλλά ακούω μαζί και βραχέα (χωρίς να έχω tuner). Χτες άκουγα μαζί με τον Gillan και ένα Αραβικό πρόγραμμα :108:





Μετακινώντας προσεχτικά phono stage, τροφοδοτικά, καλώδια κτλ... βρήκα ένα σημείο που δεν δίνει βόμβο.... αλλά βραχέα εξακολουθώ να τα ακούω.
Δυστυχώς η ηχητική διαφορά σε balance και χωρίς τον φερίτη είναι τόσο μεγάλη που προτιμώ να ακούω ραδιοφωνικό πρόγραμμα μαζί με την μουσική παρά να γυρίσω στην προηγούμενη κατάσταση.

Οπότε το θέμα είναι το πως θα κάνω το καλώδιο της γείωσης να μην γίνεται "κεραία". (Ισως κάποια κάλτσα πάνω από το μακαρόνι που του έχω περάσει?)

Για να σας ακούσω..... :201:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Στον Geovaz..., συγκέντρωση νοτίων..., ψηφοφορία προέδρου... κλπ.

Το καλώδιο της TV περνά στα 60cm από το stage και κατεβάζει μαζί ραδιοφωνικό σήμα (έχω εξωτερική κεραία με ενισχυτή TV/FM) Μπορεί να το φέρνει από εκεί?

Μια φορά είναι πολύ ασταθές χωρίς τον φερίτη στην γείωση. Μόλις πλησιάσεις στα 20-30cm το χέρι σου αρχίζει τις παρεμβολές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.242
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top