Συμβουλές για θέσεις ηχείων

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Καλησπέρα σε όλους.

Δεν θελω να σας κουράσω, αναζητώ την συμβουλή, ιδέα και γνώμη σας.
Εχω εναν χώρο (κάποτε ήταν dedicated HC...) διαστάσεων 6,5 Χ 4,5 (υψος 3.10)

Τωρα θελω να ξαναφτιαξω κατι πολυ πιο απλο μεν, αλλα όσο το δυνατον να ειναι και σωστο. Το μονο που υπαρχει πια ειναι μια 77αρα tv

Εκει που κολλάω ειναι στις θεσεις των πισω / περιφεριακων ηχείων (οροφης μπορω ?), δεδομένου οτι η θεση θεασης θα ειναι κολλημένη στον τοιχο, μιας και αναγκαστικα θα "γυρισει" κατα 90 μοιρες

Τι μπορω να κάνω ?

Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Attachments

Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Γιατί να το κάνεις rotate ? υπάρχει κάποιος "ανώτερος" λόγος (βίας;) ) :D
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Δεν προορίζεται για dedicated HC, και δεν θέλω να το "κόψω" βάζοντας τον καναπέ στα 2/3 του μήκους του δωματιου. Οι θέσεις οθόνης & καναπέ είναι δεδομένες (οι αναλογίες του σχεδιου είναι λάθος)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Rotate συζυγο Ντινο ειναι ποιο ευκολο ...:laugh:
Διπολα στον πισω τοιχο , ενα πανελ με εικαστικο περιεχομενο για να εισαι διπλα κερδισμενος..
εγω ετσι παιζω.
Και ενα ζευγος ταβανι μπροστα απο τον καναπε .
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
:rolleyes:Rotate συζυγο Ντινο ειναι ποιο ευκολο ...:laugh:
Διπολα στον πισω τοιχο , ενα πανελ με εικαστικο περιεχομενο για να εισαι διπλα κερδισμενος..
εγω ετσι παιζω.
Και ενα ζευγος ταβανι μπροστα απο τον καναπε .
Είναι κάτι σε 7.x αυτό το set up ?
Τα δίπολα κάνουν για τόσο κοντα ? Και σε τι υψος πρέπει τα μπουν ?
Στο ταβάνι σε τι αποστάσεις, και τι δηλώνονται ? (μεταξύ τους και ως προς τον πίσω τοιχο)
Πολλές οι απορίες μου, συγγνώμη :)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Στα δυο μετρα περιπου για τα διπολα.
Στο ταβανι για ατμος εχεις περιθωρια τοποθετησης +-. τσεκ το ν6.
1653110608533.png
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Το πρόβλημα είναι στα surround, δεν γίνεται να τα τοποθετήσω εκεί που δείχνει το σχέδιο, εξού και το πρόβλημα, για αυτό και άνοιξα το θέμα ;-)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
5.1.4 (και για το 4 δεν είμαι τόσο υπέρ στην περίπτωση σου) και αναγκαστικά τα surround αριστερά και δεξιά του καναπέ.
Δυστυχώς έτσι όπως θες να το κάνεις δεν έχει νόημα κάτι πέραν του 5.1.2 (Top Middle τα Atmos/DTS:X speakers).
όχι δίπολα!
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Καλημερα σε όλους

Πηρα ενα ζευγαρι σαν αυτα για την οροφή. Πανω απο την υψοσανιδα υπαρχει ενα στρωμα πετροβαμβακα (5cm)
Απλα τρυπαω και το τοποθετω ή χρειαζεται καποια ειδικη "περιποιηση" ο χωρος περιξ του ηχειου ? Ευχαριστωεκ των προτερων :)
 

Attachments



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Πως το εννοείς;
Είναι σχεδόν ή και εντελώς κολλητά στην γυψοσανίδα ο πετροβάμβακας ή πιο πάνω;
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Ειναι ακουμπισμενος στην γυψοσανιδα. Το βαθος ειναι γυρω στα 25 εκατοστα μεχρι την πλακα. Χωρος (βαθος) υπαρχει για τα ηχεια.
Το ερωτημα μου αφορα αν χρειζαονται καποιου ειδους μονωση γυρω τους, ή απλως ανοιγω τρυπες και τα βιδωνω
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Κόψε τον πετροβάμβακα στο σχήμα του ηχείου αφήνοντας και λίγο αέρα, όταν κάνεις την δουλειά φόρα μάσκα για να μην εισπνεύσεις τις μικροίνες του.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι ,οχι.
Εγω εαν θα εκανα ,θα επαιρνα φελιζολ /dow και θα το εκοβα δινοντας τετοιο σχημα περιπου γυρω απο το μεγαφωνο σε ασυμμετρες διαστασεις θα το σφηνωνα μεταξυ γυψοσανιδας και ταναβιου και γυρω πετροβαμβακα 18-30 κιλων εντος κουτιου.
Εαν χρησιμοποιησεις 100κιλων δε χρειαζονται τα φελιζολ .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.677
Αν θες να το φορτίσεις έχουν κουτιά στο κατάλληλο μέγεθος, όχι όλοι οι κατασκευαστές όμως.
Αυτό.

Κανονικά, σε σοβαρές καταστάσεις τελοσπαντων, σε προμηθεύουν με το κουτί του, που θα πρέπει να εντοιχιστει, να χωνευτει μέσα στη γυψοσανίδα στο ταβάνι. Κι εκεί βιδώνεις το μεγάφωνο.
.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Θα εβαζα κουτι, αλλα δε νομιζω να ειμαι τοοοοσο τυχερος που να μην πεσω πανω σε σιδερο. Και επειδη θα ειναι στανταρ οι θεσεις τους δεν θελω να πηγαινω ψαχνοντας που να τοποθετησω τα ηχεια (και τα κουτια)
 

Attachments


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα ξερω αυτα τα προβληματα γιαυτο σου προτεινα το πανω, εαν ξεκινουσες εξαρχης θα ηταν διαφορετικα οχι πως θα ειχε και διαφορες απο αυτο που προτεινω γιατι...
... οι φορτισεις καμπινων ειναι δυσκολες οταν ειναι συντονισμενες και μην νομιζεις οτι ολες οι εταιρειες τις συντονιζουν και σωστα...
Στα μεγαφωνα αυτα το qts επιτρεπει τη χρηση τους ως ελευθερα αλλα και σε κλειστη καμπινα της οποια οι διαστασεις μπορει να ειναι ποικιλλες αναλογως τις απαιτησεις ,γιαυτο ιδια μεγαφωνα μπορει να τα δεις σε ποικιλια καμπινων, τωρα εδω που συζηταμε που θα αναπαραγουν μαλιστα συγκεκριμενο ευρος /περιεχομενο ουτε να το σκεφτεσαι.
Το ποιο λαθος εδω ειναι η γυψοσανιδα που ειναι λεπτη και σε δευτερη μοιρα η φορτιση .
Αυτο επιτρεπει χαμηλο σημειο συντονισμου και μεταδοση σε ολο την επιφανεια...τελοςπαντων αυτα...
 

Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Αφού δεν βλέπεις home cinema βρε Ντίνο, τι δουλειές άνοιξες ξαφνικά;

Είχες ολόκληρο Klipsch THX σύστημα και δεν το χάρηκες, τώρα τι θα αλλάξει;

Μια Sonos ARC πάρε για την tv σου. Έχει και in-ceiling επιλογές η Sonos.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top