Συμβουλές για προενισχυτή

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Καλησπέρα,

νέος στον αναλογικό ήχο και χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Τo setup μου είναι το παρακάτω:
Pioneer VSX 520
Klipsch RB-51
και μόλις απέκτησα και το
Rega Planar 1

Συνειδητοποίησα λοιπόν ότι ο ενισχυτής μου δε διαθέτει phono οπότε είμαι στο ψάξιμο για αγορά προενισχυτή. Το budget είναι 100-150 ευρώ.
Θα μπορούσατε να βοηθήσετε;

Ευχαριστώ πολύ !!
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Θα μπορούσες να κοιτάξεις κάτι σε cambridge audio ή nad ή project σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις ή να περιμένεις μήπως βρεις κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο στις αγγελίες όπως musical Fidelity
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Θα μπορούσες να κοιτάξεις κάτι σε cambridge audio ή nad ή project σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις ή να περιμένεις μήπως βρεις κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο στις αγγελίες όπως musical Fidelity
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Θεωρείς δηλαδή ότι αν έκανα μια μικρή υπέρβαση και πήγαινα σε κάτι τέτοιο:
Musical Fidelity V90-LPS
θα είχα μεγάλη διαφορά με κάτι όπως:
Cambridge Audio CP1 ή
Pro-Ject Audio Phono Box S ;
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Προσωπικά θεωρώ τα musical καλητερα Από τα δυο αλλά και σαν κατασκευή είναι σίγουρα καλητερα σε επίπεδο υλικών αλλά δεν παρέχουν ευκολίες. Δηλαδή ρύθμιση χωρητικότητας, gain και αντίστασης. Το πρώτο και το τελευταίο στο φτιάχνει ο αντιπρόσωπος με κάποιο μικρό κόστος,με το gain δεν θα έχεις πρόβλημα εάν δεν πας σε κάποια ιδιαίτερα χαμηλοεξοδη κεφαλή. Τώρα εάν η διαφορά θα είναι μεγάλη στο σύστημα σου δεν μπορώ να το απαντήσω. Αυτό μόνο με δοκιμή στον δικό σου χώρο με τα δικά σου μηχανήματα για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα!
 


Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Καλησπέρα,

νέος στον αναλογικό ήχο και χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Τo setup μου είναι το παρακάτω:
Pioneer VSX 520
Klipsch RB-51
και μόλις απέκτησα και το
Rega Planar 1

Συνειδητοποίησα λοιπόν ότι ο ενισχυτής μου δε διαθέτει phono οπότε είμαι στο ψάξιμο για αγορά προενισχυτή. Το budget είναι 100-150 ευρώ.
Θα μπορούσατε να βοηθήσετε;

Ευχαριστώ πολύ !!
Εχεις πολυκαναλο ενισχυτη αλλα δεν αναφερεις αν τον χρησιμοποιεις σαν δικαναλο μονο (αρα οχι περιφερειακα ηχεια+κεντρικο).Αν ειναι ετσι,τοτε απλα δωσε τον ενισχυτη και παρε εναν δικαναλο με phono stage. Με αυτη την κινηση θα εχεις και phono,αλλα κυριως θα βελτιωσεις τον ηχο του συστηματος σου σημαντικα. Σε αυτη την περιπτωση η δικη μου προταση ειναι NAD C316BEE v2 ( η νεα εκδοση με προσεγμενο phono stage για mm κεφαλες). Mην σε ανησυχει η μικρη σχετικα ισχυς του,οταν τον ακουσεις θα καταλαβεις οτι ειναι πιο "μεγαλος" απο τον ενισχυτη που εχεις τωρα.Σαφως θα χρειαστει να δωσεις περισσοτερα απο τα 150 ευρω που προτιθεσαι να διαθεσεις για phono pre (μαζι με τα χρηματα απο την πωληση του pioneer),αλλα θα εχεις ουσιαστικη βελτιωση στον ηχο.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ! Έχετε δίκιο. Πρέπει να διευκρινίσω κάποια πράγματα.
Η κεφαλή είναι η default Που φοράει το rega: Rega Carbon cartridge

Ο ενισχυτής αν και αρκετά παλιός χρησιμοποιείται για δικάναλο ήχο. Έχω κάποια στιγμή στο μέλλον όταν υπάρχει και το budget να επεκταθεί σε 5.1 γιατί τον χρησιμοποιώ και για ταινίες (βεβαία μέχρι τότε ίσως θα ήταν πιο σοφό να αλλάξω και τον ενισχυτή. Προς το παρόν όμως σκεφτόμουν μια οικονομική και αξιοπρεπής λύση.

Ψάχνοντας τα μοντέλα που προτείνατε έπεσα και σε αυτό:
https://www.schiit.com/products/mani

έχει κάποιος εμπειρία; Πως σας φαίνεται ; Δείχνει αν και οικονομική λύση να δίνει περισσότερα από τη τιμή του.
 


Μηνύματα
63
Reaction score
18
Βρισκομαι στην θεση σου ακριβως, πιονεερ αβρ πικαπ χωρις προ και αυτο το μοατζετ!

Κατεληξα στον vincent pho 200.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Μετά από τις απαντήσεις σας και αρκετό ψάξιμο και διάβασμα μάλλον πρέπει να αλλάξω την ερώτηση:

Καταλήγω ότι πρέπει να ξοδέψω 180 ευρώ με το setup που έχω για να αγοράσω ένα Schiit Mani. Τα reviews το δικαιώνουν οπότε τα 30 ευρώ παραπάνω σε σχέση με τα αντίστοιχα preamps δείχνει να τα αξίζει.
Η ερώτηση λοιπόν δεδομένης της κατάστασης είναι ποια λύση είναι καλύτερη:

1. Αξίζει να επενδύσει κάποιος σε ένα σχετικά καλό preamp, ενώ έχει φτηνο-μέτριο ενισχυτή (Pioneer VSX-520);
2. Αλλάζει ενισχυτή και παίρνει έναν Home Cinema (5.1/7.1) που υποστηρίζει phono και είναι νεότερης τεχνολογίας από τον pioneer 520 ?
3. Παίρνει έναν δικάναλο αποκλειστικά για μουσική; Έτσι όμως αχρηστεύονται τα ηχεία που θέλω να τα χρησιμοποιώ και για προβολή ταινιών
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Το πρώτο
Σε περίπτωση αλλαγής ενισχυτή,σου μένει
Συμβουλή.Να συμβουλεύεσαι τα αυτιά σου,όχι των άλλων
Αρκεί να σε ικανοποιεί αυτό που ακούς
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Με πρόλαβε ο φίλος diskohead, με βάση αυτά που έχεις το Rega Fono Mini A2D είναι μια λογική επιλογή.
Σχετικά με τα 3 σενάρια που γράφεις η 2η λύση είναι η καλύτερη αν δεν θέλεις να έχεις διπλές συσκευές και αν θέλεις να έχεις και home cinema στον ίδιο χώρο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Cambridge Audio CP-1 αν κινηθείς στην κατηγορία μέχρι 200 ευρώ.
Οι σχεδιάσεις ελάχιστα διαφέρουν και υπάρχουν διαφορές μόνο στα υλικά. Θεωρώ το CP-1 καλύτερο στην κατηγορία του.
Επιπλέον είναι μακρά ευκολότερο από τα υπόλοιπα της κατηγορίας σε τυχών αναβάθμιση.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπον εγώ θα σου δωσω μια συμβουλή γιατί ειχα προβληματιστει πάρα πολύ για να αναβαθμίσω το phono μου που ειχα το project phono box s.
Για εμένα ψαξε βρες μαγαζιά που να σου δίνουν phono για δοκιμη στο σπιτι σου.
Ενα μαγαζι που το κανει αυτο ειναι ο ορφεας ειχα κατεβάσει ολο το μαγαζί και μπραβο τους.
Θα το δοκιμάσεις στο συστημα σου και στα αυτια σου ποιο σε ικανοποιει σκηνή να βγαινουν ολα τα όργανα κτλ.
Εγω τα ειχα πριξει εδω τα παιδιά με ερωτήσεις στο τέλος κατέληξα και έβαλα την πλακετα της creek που εχω ιδιο ενισχυτή ταίριαξε καλύτερα στο σύστημα απο ολα τα phono που δοκίμασα μπορει να ηταν περίεργος ο ενισχυτης αλλα τωρα ακουω και κλαιω στα περισσότερα κομμάτια το πως παιζει το σύστημα μου
Αλλα.κραταω αυτο που ειχανε πει τα παιδιά το phono το περνεις αναλογα την κεφαλή.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
3. Παίρνει έναν δικάναλο αποκλειστικά για μουσική; Έτσι όμως αχρηστεύονται τα ηχεία που θέλω να τα χρησιμοποιώ και για προβολή ταινιών
Τι εννοεις αχρηστευονται τα ηχεια? Μπορεις να ακουσεις τους ηχους μια ταινιας και με εναν δικαναλο ενισχυτη (θεωρω δεδομενο οτι δεν εχεις ακομα περιφερειακα και κεντρικο ηχειο). Παντως θα σου ξαναγραψω,με αυτον τον ενισχυτη οτι phono pre και να παρεις (ακομα και κατι πολυ προσιτο) θα ειναι μια χαρα. Καλο phono pre θα το αξιοποιησεις με εναν καλυτερο ενισχυτη (παντα σε συνδυασμο με τα αρκετα καλα ηχεια που εχεις).
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
@mparaxir έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δυστυχώς επειδή είμαι Κρήτη αυτό είναι αρκετά δύσκολο. Δε γνωρίζω κάποιο μαγαζί στο Ηράκλειο που δίνει τέτοια δυνατότητα, για την ακρίβεια δε γνωρίζω κάποιο μαγαζί με τέτοιο εξοπλισμό.

@tanto εννοώ ότι αν θες να έχεις την εμπειρία του 5.1 αναγκαστικά πρέπει να πας σε πολυκάναλο ενισχυτή. Εννοούσα ότι δε βολεύει να έχω 2 ενισχυτές.
Έχω δει και διαβάσει όλα τα comparison μεταξύ Cambridge Audio CP-1, Rega Fono Mini A2D κ.α. και το Schiit Mani δείχνει να είναι ανώτερο. Είναι σίγουρο ότι προσφέρει value for money όπως όμως τόνισε και ο @tanto , ευρώπη κοστίζει 180€ και δε ξέρω αν αξίζει σε αυτή τη τιμή δεδομένου ότι είναι 1.5 φορά ακριβότερο από us.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Θεωρείται την αγορά ενός καλόυ preamp καλή επένδυση ή αν στο μέλλον κάποιος πάρει καλύτερο ενισχυτή (που έχει ενσωματωμένο) θα του είναι άχρηστο ;
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Αμα σου ησουν αθηνα θα σου χαριζα ενα pbono της dynavox το tc 750 αυτο ειχα παρει για αρχη γιατι και εγω pioneer πολυκαναλο ειχα σαν ενισχυτή.
Θα εκανες προσωρινά την δουλειά σου μέχρι να μάθει και το αυτι να ακούει σωστά αναλογικό ήχο και οταν πλεον δεν σε ικανοποιουσε θα αναβαθμιζοσουν.
Παντος αμα δεν εχεις περιφερειακά ηχεια κεντρικο και πισω θα σου πρότεινα οπως ειπε ο φιλος αποκλειστικά δικαναλο ενισχυτή μια χαρα βλεπεις ταινίες και με τα δυο μπροστινά ηχεία μαλλον ακούς.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
18
Ρε συ αδερφε μου, Το ΜΑΝΙ που θα το βρεις σε στοκ ;;;!!!!; Πες και σε μας

Για καιρο ημουν αποφασισμενος για την αγορα προ απλα περιμενα να κανω καποιες αλλες αγορες και ειχα καταληξει σε ΜΑΝΙ> Cambridge Aydio CP1> Vincent Pho-200 και τελικα κατεληξα να παρω τον vincent....

Οσο αναφορα το Μανι τωρα καπου το ειχα πετυχει στα 165 νομιζω sciit.?? Το ευρψπαικο σαιτ τεσπα +τα μεταφορικα ξερω γω ολα μαζι 180 αλλα μονιμως ειναι ουτ οφ στοκ!! ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ βαλε αλλα 20-30 ευρω και παρε τον cambridge cp2 αν εισαι διαθεσιμος να δωσεις 180 για το μανι


Συγνωμη για τη ξεκαρφωτη πρωτη μου απαντηση στο θεμα... (εχω παρομοιο σεταπ και πειρα το vincent, σαν να λεω δεν πα να λετε σεις παρε αυτον :-Ρ)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top