Συνδεση Ενεργου SubWoofer σε Rec Out Δικαναλου

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Καλημερα. Συνεδεσα χθες ενα παλιο μου ενεργο Subwoofer σε δικαναλο ενισχυτη με καλωδιο RCA απο το TAPE REC. Φυσικα μονο απο το ενα καναλι. Ακουγεται καλα (νομιζω...). Αναρωτιεμαι υπαρχει περιπτωση να ανατιναξω τον ενισχυτη μου ή το woofer?
To rec βγαζει ενισχυμενο σημα και το στελνω σε ενεργο που σημαινει οτι το ξαναενισχυει. Το ρυθμιστικο εντασης του woofer το κρατω σε χαμηλα επιπεδα(1/4 max) για να γεμισει τα μπασα και τις χαμηλες γενικα και δεν το ανεβαζω ψηλα γιατι μετα παραμορφωνει, ενω οταν το δουλευα στο home cinema συνηθως το ανεβαζα μεχρι τη μεση (φυσικα με εναν αλλο ενισχυτη)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το σήμα της πηγής που φτάνει στο rec out είναι το ίδιο σε πλάτος, δηλαδή χωρίς ενίσχυση, που μπαίνει στην είσοδο του ολοκληρωμένου ενισχυτή.
Συνήθως φτάνει στα RCA μόνο μέσω τον επιλογέα πηγής, ενώ σε σπάνιες περιπτώσεις καλών μηχανημάτων υπάρχει ένα κύκλωμα απομονωτή (buffer), πάλι με κέρδος ένα.
Επιπλέον θα έπρεπε να είναι ρυθμιζόμενο και να συμβαδίζει κατά αναλογία με την έξοδο ισχύος του ενισχυτή μας, πράγμα που δεν συμβαίνει.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
αρα καταρχην δεν θα καψω τιποτα!!! ρυθμιζομενη ειναι ενταση του sub. Επομενως παιζω με την ενταση των ηχειων και την ενταση του sub για να βρω την σωστη αναλογια. Αυτη τη στιγμη δοκιμαζω με Sade απο βυνιλιο και το αποτελεσμα στα αφτια μου μοιαζει σαφως καλυτερο απο τα δυο Celestion μου μονα τους
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ναι δεν θα κάψεις κάτι όπως τα συνέδεσες. Θα πρέπει όμως να αυξομειώνεις, όπως είπες, συνεχώς τη στάθμη του υπογούφερ, που δεν είναι πολύ βολικό.
Για γράψε και τα μοντέλα των ηχείων και του υποφούφερ. Celestion είδα, που σημαίνει κλειστή καμπίνα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
αρα καταρχην δεν θα καψω τιποτα!!! ρυθμιζομενη ειναι ενταση του sub. Επομενως παιζω με την ενταση των ηχειων και την ενταση του sub για να βρω την σωστη αναλογια. Αυτη τη στιγμη δοκιμαζω με Sade απο βυνιλιο και το αποτελεσμα στα αφτια μου μοιαζει σαφως καλυτερο απο τα δυο Celestion μου μονα τους
Ναι ρε παιδάκι μ', αλλά η έξοδος rec out δεν ελέγχεται από το volume του ενισχυτή. Είναι σταθερή. Και να βρεις τη σωστή αναλογία με το αυτί, θα πρέπει να δουλεύεις δύο volume όταν ανεβοκατεβάζεις τη στάθμη (την "ένταση" δηλαδή).
 
  • Like
Reactions: vsm

Μηνύματα
80
Reaction score
115
sub2.jpg

Ναι ρε παιδάκι μ', αλλά η έξοδος rec out δεν ελέγχεται από το volume του ενισχυτή. Είναι σταθερή. Και να βρεις τη σωστή αναλογία με το αυτί, θα πρέπει να δουλεύεις δύο volume όταν ανεβοκατεβάζεις τη στάθμη (την "ένταση" δηλαδή).
Συμφωνώ αλλα πειραματιζομαι λογω ελλειψης budget και περισσειας ελευθερου χρονου λογω εργασιας απο το σπιτι ελεω κορονοϊου.
Οταν ημουν μικρος η ασπρομαυρη τηλεοραση δεν ειχε κομπιουτερακι και ο πατερας μου με φωναζε για να αλλαξω καναλι (ευτυχως ηταν μονο 3)
o_O
Αρα τωρα καθε φορα 2 ρυθμιστικα εντασης τα αντεχω χεχε
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Τα ηχεια μου ειναι Celestion Ditton 100. Τιποτα ιδιαιτερο αλλα οκ για τον ηχο που μου αρεσει. Πικαπ Technics mk2 με Nagaoka MP110 ενισχυτης Kenwood ka 400. To συστημα στηθηκε με ελαχιστα λεφτα, ανταλλαγες και δωρεες
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ναι, κάνε το έτσι. Έτσι κι αλλιώς δεν ανεβοκατεβάζεις ένταση συνεχώς!
Επίσης μπορείς να κάνεις ένα πινακάκι με αντιστοιχίες, π.χ 2 του ενισχυτή με "τόσο" το sub. 2,5 του ενισχυτή= "τόσο" το sub κ.ο.κ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα ηχεια μου ειναι Celestion Ditton 100. Τιποτα ιδιαιτερο αλλα οκ για τον ηχο που μου αρεσει. Πικαπ Technics mk2 με Nagaoka MP110 ενισχυτης Kenwood ka 400. To συστημα στηθηκε με ελαχιστα λεφτα, ανταλλαγες και δωρεες
Σε πληροφορώ πως είναι μια χαρά ηχείο και όχι μόνο για την εποχή του.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Τα ηχεια ειναι 40W 8ohm, το sub 35W 8ohm, ο ενισχυτης 2χ45 στα 8 ohm (Speaker load impedance: 4Ω to 16Ω) . Υπαρχει διαθεσιμο στον ενισχυτη και ενα καναλι Β με επιλογη να παιζουν Α+Β μαζι. Αν βαλω ενα ακομα σετ 8ρια θα υπαρχει θεμα ασφαλειας? Νομιζω οτι οταν εχεις 2 σετ 8 ρια παει στα 4ohm. Τωρα που θα εχω και το sub στο rec out?
Πρωτογονο 4.1!!!:focus:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ δε θα άντεχα να ρυθμίζω 2 εντάσεις αλλά αν δεν πειράζεις συνέχεια ένταση και το ανέχεσαι ...οκ

Πιάνουν τα χέρια σου κολλητήρι; μπορείς να κάνεις ένα low pass filter από την έξοδο των ηχείων προς το sub;
4 αντιστάσεις και 4 πυκνωτές χρειάζεσαι... (12db/oct) ή 2 αντιστάσεις και 2 πυκνωτές (6db/oct)

Αν ναι κάνε αυτό, πειραματίσου και με ένα high pass filter στα ηχεία (2 πυκνωτές στην απλούστερη εκδοχή)
και μετά θα είσαι ...πασάς στα Γιάννενα.
1 volume rulez
Το πιο απλό, απλούστερο δεν έχει που μπορείς να κάνεις είναι αυτό:

lpf.png


Εύχομαι να τα υπολόγισα κάπως σωστά :p
αλλά ακόμη και λάθος να έκανα, άντε να θελήσει άλλο πυκνωτή....
 
Last edited:

Μηνύματα
80
Reaction score
115
Χτες προσπαθησα να κολησω με κολητηρι το καλωδιο απο ενα mouse και προεκυψαν τα εξης
1. Πρεσβυοποια
2. Χοντρα δαχτυλα
3. Πληρης ασχετοσινη και ελλειψη ικανοτητας
Επισηςπροσφατα εχω καταστρεψει ενα tablet προσπαθωντας να αλλαξω digitizer και γενικα πλεον αποφευγω οτι εχει μεγεθος κατω των 3 χιλιοστων!
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Πρέπει να σηκωθούν τα Celestion από το πάτωμα.
Αφού στα ξυλουργικά τα πας καλά, φτιάξε δύο βάσεις.
 




Μηνύματα
80
Reaction score
115
Ναι. Δυστυχως. Αν και αυτα ειναι καλα και δωσαν ποιο γεματο ηχο κατι χαθηκε σε σχεση με τα original σε χροια. Οχι χειροτερα αλλα διαφορετικα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Άσε τις βάσεις θα παίζουν διαφορετικά, για πειράματα είσαι; :party:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top