Συνδεση ΤV με Ενισχυτη 5.1

Μηνύματα
17
Reaction score
1
Λοιπον εχω τον Eνισχυτη RIONEER VSX LX-70 και την Τηλεοραση SONY KDL-W805A θελω να συνδεσω την TV με τον ενισχυτη για να ακουω τα καναλια τησς τηλεορασης απο τα ηχεια.....
Εχω συνδεση τον ενισχυτη με HDMI OUT Me την TV IN και εχω ηχο σε δορυφορικο δεκτη , MAG 250 για IRTV
Σε ΠΙΚΑΠ , DVD PLAYER Αλλα οταν το γυρναω στην τηλεορασηγια να ακουσω απο τα ηχεια δεν εχει φωνη...
παω στο μενου της τηλεορασης το γυριζω σε ηχοσυστημα παλι ΜΟΥΓΓΑ....
ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ...
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Για να ακούσεις τον ήχο του δέκτη της TV από τον ενισχυτή θα πρέπει πρώτα να τον στείλεις στον ενισχυτή. Οπότε, δες αν η TV σου διαθέτει έξοδο ήχου (line out ή οπτική ή coaxial) και σύνδεσέ τη σε μία είσοδο ήχου του ενισχυτή σου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Για να ακούς τα κανάλια απ' τον ενισχυτή πρέπει να συνδέσεις μία έξοδο της TV με μία είσοδο του ενισχυτή.
Ή την οπτική ψηφιακά ή των ακουστικών αναλογικά.




EDIT: Oops Γιώργο! :)
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Αν εχει hdmi arc συνδεσε σε την εκει, ειναι εισοδος και εξοδος! Θα το δεις, στην υποδοχη hdmi γραφει arc. Διαφορετικα οτι σου ειπε ο George Sakas!
 


Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Σωστα, ειναι σχετικα παλιος. Ξεχνα το Arc. Στειλε μια οπτικη ινα απο την optical out της τηλεόρασης σε μια in του ενισχυτη και εισαι ετοιμος :dance2:
 

Μηνύματα
17
Reaction score
1


aytos ειναι ο ενισχυτης μου PIONEER VSX LX-70 KAI exv συνδεση την OUT Tου ενισχυτη με την IN Της τηλεορασης με HDMI οπως ειπα και στο 1 ερωτημα .......4 ΙΝ ΗDMI ....1 OUT HDMI
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Το ερώτημα σου απαντήθηκε! Ξεχνας τις hdmi. Αγοραζεις μια οπτικη ινα και συνδεεις την optical (digital audio out) της τηλεορασης με μια digital in οπτικη του ενισχυτη η οπως ειπε και ο zizik αναλογικα απο την εξοδο ακουστικων της tv σε μια εισοδο rca του ενισχυτη!
 
Last edited:

Μηνύματα
17
Reaction score
1
Aυτη ειναι η οπτικη ινα που εχω συνδεση τον ενισχυτη με την τηλεοραση αλλα παλι δεν ακουω ηχω απο τα ηχεια του home cinema
 

Attachments


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Aυτη ειναι η οπτικη ινα που εχω συνδεση τον ενισχυτη με την τηλεοραση αλλα παλι δεν ακουω ηχω απο τα ηχεια του home cinema
Τσέκαρε ότι η TV στέλνει όντως ήχο από την οπτική έξοδο και ότι έχεις ρυθμίσει σωστά τις εισόδους του ενισχυτή σου. Επίσης, δεν θα έβλαπτε κι ένα "ευχαριστώ" σε όσους ασχολούνται με το να σε βοηθήσουν να βρεις λύση στο πρόβλημά σου.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
1
εχω καλωδιο RCA η μια ακρη ειναι ασπρο κοκκινο και η αλλη καρφι κανει για συνδεση αυτο το καλωδιο και αν ναι το καρφι παει στον ενισχυτη και που...
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
To καλώδιο που χρειάζεσαι είναι αυτό: http://www.skroutz.gr/s/9436718/Ada...able-TOS-male-TOS-male-0-5m-K3DTOS2M0050.html

Συνδέεις τη μία του άκρη στην τηλεόραση (έξοδος digital audio out - optical) και την άλλη του άκρη σε μια από τις 4 εισόδους του ενισχυτή σου (δες τον κόκκινο κύκλο στη φωτογραφία).
 

Attachments


Μηνύματα
17
Reaction score
1
Γιωργο ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ στην φωτο που ανεβασα με το πισω μερος της TV εχω την οπτικι ινα οπως μου εγραψες ( digital audio out ) KAI THN αλλη στην πρωτη εισοδο του ενισχυτη που γραφει TV SAT IN......
TI AΛΛO NA KANΩ..??????
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Να επιλέξεις στον ενισχυτή την είσοδο TV/SAT.

Αν δεν δουλεύει:
Να μισοβγάλεις το καλώδιο της οπτικής απο την τηλεόραση και να δεις αν ανάβει κόκκινο φωτάκι. Αν δεν ανάβει φωτάκι, είναι λάθος ρυθμισμένη η TV.
Αν ανάβει φωτάκι, πρέπει να ενεργοποιήσεις απο το Input Setup του ενισχυτή την οπτική είσοδο στο TV/SAT.

Στο manual εξηγείται πώς:
http://www.manualslib.com/manual/130566/Pioneer-Vsx-Lx70.html?page=64#manual
 

Μηνύματα
17
Reaction score
1
H oπτικη ινα στην πλευρα της TV ΔΕΝ αναβει πως την ενεργοποιω...??????
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ....
 


Μηνύματα
17
Reaction score
1
λοιπον την 3 επιλογη δεν την εχει
  1. Select Preferences.
  2. Select Seup
  3. Select AV Setup
  4. Select Digital Audio Out
  5. Set it to PCM
που ειναι αυτα μετα τα SETTINGS
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Λογικά και με RCA θα είσαι ΟΚ. Βαλ'τα σε κάποια από τις εισόδους με τον κίτρινο κύκλο στον ενισχυτή.

vsxlx70back.jpg


Στην TV θα το συνδέσεις στην έξοδο ακουστικών - δλδ. θα χρειαστείς ένα καλώδιο mini jack σε RCA.

download.jpg
 

Μηνύματα
17
Reaction score
1
Τελικα με το καλωδιο RCA ΣΕ MINI JACK εκανα την συνδεση και εχω ηχω και στa 5.1 ηχεια...
ευχαριστω ΟΛΟΥΣ Για την ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τον ΚΥΡΙΟ ΓΙΩΡΓΟ ΣΑΚΚΑ ....
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top