Συνδεση τεσσαρων ηχειων σε δικαναλο ενισχυτη

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Καλησπερα σε ολους..
Εχω μια απλη απορεια...
Θελω να συνδεσω στον denon pma 700ae ενισχυτη που εχω αλλο ενα ζευγαρι μικροτερων ηχειων ραφειου..
Για γραφειο συγγεκρημενα,δεξια αρριστερα απο την οθονη του pc στυλ μονιτορ ενα πραμμα.
Εχω ηδη ενα ζευγαρι dali concept 6 δαπεδου αλλα επειδη το γραφειο μου δε ειναι αναμεσα στα ηχεια αλλα στον διπλα πλευρικο τοιχο ,δε θελω να ακουω τη μουσικη απτα πλαγια οταν καθομαι στο γραφειο.
Ε κ λεω να παρω 2 παθητικα της dali παλι μικρα κ να τα βαλω να παιζουν στο γραφειο απομωνομενα απτα δαπεδου,μονο τα μικρα δλδ οταν καθομαι εκει.
Το ερωτημα ειναι πως τα συνδεω;
Τα δαπεδου τα εχω στο Α speakers, τα μικρα που σκεφτομαι να παρω τα συνδεω με τον ιδιο τροπο στο B?
Μετα με τα ohm τη να προσεξω για να μη καψω τιποτα;
Εχει 2 κουμπακια απο μπροστα ο ενισχυτης A κ Β speakers που λογικα απο κει διαλεγω ποια θα παιζουν.
(Παντως ετσι πως ειναι τωρα μονο στο Α, με τη B σειρα κενη,οταν παταω κ τα 2 κουμπακια κ το Β δλδ,απλα δεν ακουγεται τιποτα.)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Πιθανόν να τα συνδέει σε σειρά , όταν είναι να παίξουν και τα δύο ζευγάρια. Θα πατάς το Β για την χρήση γραφείου.
Α για το σαλόνι.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Πιθανόν να τα συνδέει σε σειρά , όταν είναι να παίξουν και τα δύο ζευγάρια. Θα πατάς το Β για την χρήση γραφείου.
Α για το σαλόνι.
με τα ohm ξερουμε τι παιζει?
απο πισω ο denon pma 700ae λεει
Α or B 4-16 Ω
A + B 8-16 Ω
τα dali concept 6 που εχω ειναι στα 8 ohm,
τα περισσοτερα μικρα της dali,που σκεφτομαι να παρω, ειναι 6 ohm.
Αν καταλαβαινω καλα οταν ειναι η το ενα η το αλλο ζευγος να παιζουν δε θαχω θεμα,
αν τα βαλω ,ξεχασμενος, κ τα 4 να παιζουν ταυτοχρονα,αν γινεται ,πραμμα που δε θελω, θα καψω τιποτα??
γιατι Α+Β 8-16Ω ,θα κανουν ζημεια στα μικρα ηχεια που λογικα θαναι 6ohm αυτα που θα παρω?
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
με τα ohm ξερουμε τι παιζει?
απο πισω ο denon pma 700ae λεει
Α or B 4-16 Ω
A + B 8-16 Ω
τα dali concept 6 που εχω ειναι στα 8 ohm,
τα περισσοτερα μικρα της dali,που σκεφτομαι να παρω, ειναι 6 ohm.
Αν καταλαβαινω καλα οταν ειναι η το ενα η το αλλο ζευγος να παιζουν δε θαχω θεμα,
αν τα βαλω ,ξεχασμενος, κ τα 4 να παιζουν ταυτοχρονα,αν γινεται ,πραμμα που δε θελω, θα καψω τιποτα??
γιατι Α+Β 8-16Ω ,θα κανουν ζημεια στα μικρα ηχεια που λογικα θαναι 6ohm αυτα που θα παρω?
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Μετα με
Μην τα παίζετε μαζί. Παίξτε είτε τα Α, είτε τα Β. Επειδή τα παραλληλίζει ο ενισχυτής, κινδυνεύει αν ανεβάσετε τη στάθμη.

Παίζοντας το volume έως την 9η ώρα (χοντρικά), μάλλον δεν θα έχετε πρόβλημα. Εναλλακτικά, πάρτε ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα ηχεία υπολογιστή και οδηγήστε τα από την έξοδο pre-out.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Κώστα διάβασε την παρένθεση στο τέλος του πρώτου πόστ.
Γι αυτό είπα ότι μπορεί να τα βάζει σε σειρά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top