Συνδεσμολογία...

Μηνύματα
30
Reaction score
2
Καλημέρα. Εχω ένα zidoo z9x και μέσω αυτού θέλω να βλέπω τις 4Κ ταινίες μου στην τηλεόρασή μου (philips 70pus7304 με dolby vision) και τις 3D ταινίες μου στον προτζέκτορά μου (optoma hd131x). Ο ενισχυτής μου είναι ο onkyo tx nr 636 dolby atmos. Πώς πρέπει να κάνω τη συνδεσμολογία μεταξύ των μηχανημάτων (κυρίως για τον ήχο - ατμος)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Καλημέρα gekopa80,
σου εχω φτιαξει ενα σχεδιο.......

Inkedzidoo-Z9X-pre-n02_LI.jpg
Inked81fTnRNY1RL._AC_SL1500__LI.jpg


Συνδέεις με HDMI το πορτοκαλί μεταξύ τους σε μια είσοδο του ενισχυτή σου,
το κόκκινο με τον προβολέα σου και το κίτρινο με τη τηλεόραση αν έχει και αυτή ARC (Audio Return Channel)
το καλώδιο hdmi που θα χρησιμοποιήσεις να είναι πρωτόκολλο 2.0 η 2.1 η 2.2
Μετά θα πρέπει να ρυθμίσεις τα HDMI OUT του ενισχυτή σου να είναι ON όπως και το ARC.
Δε ξέρω αν σε βοήθησα ?
 

Μηνύματα
30
Reaction score
2
το πρόβλημα είναι αν συνδέσω το πλειερ μέσω του ενισχυτή θα στέλνει 4Κ σήμα στην τηλεoραση και dolby vision? to ρωτάω διότι ο ενισχυτής δεν νομιζω να μπορεί να κάνει passthrough dolby vision 4k.
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Δοκίμασε το να δεις αν περνάει το σήμα αλλιώς μετά από το player κατευθείαν στη τηλεόραση.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
2
Δοκίμασε το να δεις αν περνάει το σήμα αλλιώς μετά από το player κατευθείαν στη τηλεόραση.
ναι αλλα αν συνδέσω το πλειερ στην τηλεοραση πως θα δινω σημα στον προτζεκτορα..??
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Μην ξεκινάς με ΑΝ ..........συνδέεις την πρώτη επιλογή, δε δουλεύει πας στη δεύτερη που εκεί έχουμε συνδέσει ήδη τον ενισχυτή με τον προβολέα και το player με τη TV δε σου δουλεύει, τρίτη επιλογή από την τηλεόραση σε μια υποδοχή HDMI ΙΝ του ενισχυτή σου βλέπεις τι γίνεται ΟΚ.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
2
Μην ξεκινάς με ΑΝ ..........συνδέεις την πρώτη επιλογή, δε δουλεύει πας στη δεύτερη που εκεί έχουμε συνδέσει ήδη τον ενισχυτή με τον προβολέα και το player με τη TV δε σου δουλεύει, τρίτη επιλογή από την τηλεόραση σε μια υποδοχή HDMI ΙΝ του ενισχυτή σου βλέπεις τι γίνεται ΟΚ.
εχεις δίκιο, με κατέβαλε το άγχος. θα δοκιμάσω τις επιλογές και θα επανέλθω με τα ευρήματα. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
ΟΚ ούτε εμείς θέλουμε να σε αγχώσουμε :idk: αλλά πρώτα δοκιμάζεις κάποιες επιλογές που σου δίνουμε, μας λες τι λειτουργεί και τι όχι για να μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε για το επόμενο βήμα. :thumbsup:
 


Μηνύματα
30
Reaction score
2
Τι έκανες τελικά βρήκες καμία άκρη ?
νομίζω βρήκα την καλύτερη λύση, έκλεισα έναν denon 4400h που υποστηριζει dolby vision, atmos κλπ φορμά όπως truehd kai dtshd ma και θα κουμπώσω πάνω το zidoo.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.839
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top