Συνεργασία για επιλογή ηχείων.

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Καλησπέρα σε όλους σας,
Ο πρόλογος που ακολουθεί θεωρείται απαραίτητος για να καταλάβετε την συνθήκη.
Μόλις πριν δέκα ημέρες πάντρεψα την μοναδική μου θυγατέρα και εν όψη της οργάνωσης του νέου της σπιτιού θέλω να της χαρίσω κάποια από τα μηχανήματα μου που κάθονται.
Ενισχυτής: Classe CA 301 η Rotel 1090 η Pathos Cinema X.
Προεν δεν υπάρχει αλλά έχω βρει στο φόρουμ: Parasound P3, Nuforce P8, Tsakiridi Alexander (παλιό μοντέλο.)
Πηγη: Classe CDP 300 η υπολογιστή με dragon fly και musical fidelity dac , πλατώ Michel mycro με clearaudio phono.
Όλα αυτά σε δωματιάκι 15 m2 περίπου.
Επειδή έχω στεγνώσει οικονομικά και τα ηχεία που κάθονται δεν μπαίνουν καν στο δωμάτιο ( B&W 801)
Ψάχνω καινούρια η μεταχειρισμένα βάσης φθηνά . Έχω δει Usher 520 και V 60κατι, κάποια μοντέλα Chario κ.α. Επειδή προφανώς δεν μπορώ να τα ακούσω με τα άνω συνοδά ελπίζω στην εμπειρία σας και την καλή σας διάθεση. Ειρησθω εν παρόδω, την μοναχοκόρη μου την έχω καλομαθει ηχητικά...)
Ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω στην συνεργασία σας
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Θα μποροὐσες ἰσως να πουλἠσεις ὀτι κἀθεται (που είναι πἀρα πολλἀ)
ἐτσι ὠστε να μην ἐχεις περιορισμοὐς στις επιλογἐς σου.
π.χ. ξεκινὠντας απὀ αυτἀ : https://www.skroutz.gr/s/1886011/Kef-LS50.html
κι ανἀλογα με τις πωλἠσεις σου, θα ἐφτανες ακὀμα και σε αυτἀ :
https://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia/m/26782/Devialet.html
Δἰνοντας 3 τελικοὐς και τα 801 ἰσως βοηθἠσει το νἐο project γιἀ κἀτι πιὀ ωραἰο, και πιὀ σωστὀ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.520
Reaction score
30.745
Αχ να 'χε και η γυναίκα μου τέτοια ...προίκα!

Νομίζω ότι θα βρεις να ανταλλάξεις κάτι από αυτά που έχεις με ένα αξιοπρεπές ζευγάρι ηχεία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Για ξεκίνημα πούλα το πικάπ και το φόνο
Μην την υποχρεώσεις να ταλαιπωρείται αδίκως στο μέλλον
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Για ξεκίνημα πούλα το πικάπ και το φόνο
Μην την υποχρεώσεις να ταλαιπωρείται αδίκως στο μέλλον
Για ξεκίνημα πούλα το πικάπ και το φόνο
Μην την υποχρεώσεις να ταλαιπωρείται αδίκως στο μέλλον
Το τελευταίο που θα επέλεγε να δώσω είναι το πικ απ...
[DOUBLEPOST=1537643683][/DOUBLEPOST]Με τον Cinema X ως δικάναλο και τα υπόλοιπα τι ηχεία θα βλέπατε?...Περί το 600αρι ευρ.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
kef ls50 είναι εξαιρετικά ηχεία βάσης, μόνο που θέλουν αναλογης ποιότητας ενισχυτικά. μαζί με τα κλασέ θα είναι πολύ καλός συνδυασμός, αν της αρέσει να ακούει από cd player.

Διαφορετικά με laptop και ένα εξωτερικό dac/preamp, οχι όμως αυτά που έχεις ήδη. Θέλει άνώτερη κατηγορία το kef...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Έχω δει Usher 520 και V 60κατι, κάποια μοντέλα Chario κ.α. Επειδή προφανώς δεν μπορώ να τα ακούσω με τα άνω συνοδά ελπίζω στην εμπειρία σας και την καλή σας διάθεση. Ειρησθω εν παρόδω, την μοναχοκόρη μου την έχω καλομαθει ηχητικά...)
Ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω στην συνεργασία σας
Καλησπέρα σας. Τα usher 520 τα είχα. Ποτε δεν μπόρεσα να τα οδηγήσω όπως θα ήθελα, απαιτητικά σε ρεύμα, επίσης δεν με έπεισαν οι χροιές τους. Το μόνο που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση η ποιότητα κατασκευής. Φθηνό ηχείο που άκουσα πρόσφατα και έπαιζε καταπληκτικά είναι το Elac b6.2. Επιφυλάσσομαι μόνο ως προς τις απαιτήσεις σε ισχύ. Αυτά ως προς την αγορά Καινούργιου και προσιτού ηχείου βάσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Τα B&W 801 είναι τα Nautilus της εποχής των ενισχυτών που αναφέρετε ; που μας πέφταν κάποτε τα σαγόνια όταν τα ακούγαμε με προ- τελικό Rotel στις τότε εκθέσεις; Χμμ , Νομίζω ο Pathos με B&W 685 s2 με τις πηγες που έχετε θα τα φτάσει στο μέγιστο τους με προσοχή όμως λόγω των 450w στα δύο κανάλια. Αλλά πιστεύω οτιδήποτε που δεν είναι της κατηγορίας των ενισχυτών που διατίθενται θα είναι συμβιβασμός , τα Kef που προτείνονται είναι πολύ καλά, αν θέλετε να μπείτε στη διαδικασία κάποιας πώλησης.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.604
Τί θα πει δεν μπαίνουν στο δωμάτιο! Γυναίκα είναι, νοικοκυρά είναι, μια χαρά θα τα βολέψει. Δώστε της και τα Classe, βρείτε της και έναν CP-50 και θα είναι κομπλέ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.520
Reaction score
30.745
Σωστά! Όταν έβαφα το σπίτι, σε δωμάτιο ακριβώς 15 τμ τα είχα βάλει κι εγώ προσωρινά και μια χαρά είχαν χωρέσει. Μάλιστα θυμάμαι μια μέρα που μου κόλλησε να ακούσω κάτι, συνέδεσα το ένα και έπαιξε και μια χαρά. Κι εδώ που τα λέμε, η στερεοφωνία είναι και κομμάτι υπερτιμημένη!
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Έχει κανείς άποψη για τα σύγχρονα μικρά cabasse? Ειχα ακούσει κάποιο παλιά και είχα μείνει άναυδος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.555
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top