Συντήρηση Optoma 143X ή αγορά άλλου μοντέλου ;

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Καλημέρα , σιγά σιγά γίνεται ολική αναβάθμιση στο χώρο μου . Σχεδόν τελείωσα με το θέμα του ήχου και αρχίζει σιγά σιγά να με απασχολεί η βελτίωση της εμπειρίας θέασης .
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ έναν optoma 143 X που έχω από φοιτητής. Έχει περίπου 2.000+ ώρες και προβάλω απευθείας πάνω στο γκρίζο τοίχο του σαλονιού μου εικόνα με άνοιγμα 112' .
293989339_3181756522112338_5161809673757734327_n.jpg


Ο προβολέας θέλει κάποια στιγμή αλλαγή λάμπας και ένα καθάρισμα / συντήρηση που θα στοιχίσει φαντάζομαι πάνω από 200 ευρώ .
Είμαι υπερ ευχαριστημένος με τα 1080p , δεν με ενδιαφέρει το 4Κ ούτε το HDR , θέλω ένα μηχάνημα να μπορεί να παίξει καθαρά και όμορφα τις ταινίες μου με καλή κίνηση και άνοιγμα περίπου 110' ( στα 2,.8- 3μ που κάθομαι από τον τοίχο νομίζω είναι καλά ).
Έχω τα εξής διλλήματα, συντηρώ τον παλιό και παίρνω αργότερα ένα σύγχρονο νέο μοντέλο προβολέα ή τον αφήνω και αγοράζω ένα παλαιότερο μεταχειρισμένο flagship μοντέλο toy 2010 πχ sony με 500- 600 ευρώ ;

Ο προβολέας πλέον ανοίγει καθημερινά μπορεί και πάνω από 2 ώρες , βλέπω αγώνες ποδόσφαιρο, μπάσκετ , φόρμουλα , σειρές και ταινίες . Η σεζόν ξεκινάει και φέτος θα είναι καυτή με όλα τα παραπάνω συν eurobasket και μουντιάλ στο πρόγραμμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
ως κάτοχος ακόμα optoma 131xe που παίζει κοντά 8 ώρες τη μέρα....τον κρατάς τον σκύλο μέχρι να τα παίξει8-)

άλλαξε λάμπα...καθάρισμα μην τρελαίνεσαι...ανοίγει πανεύκολα
αν δεν σου έχει σκόνη στα οπτικά....πάρε αέρα και φύσα τον

από εκεί κ μετά αν θέλεις πλήρη καθαρισμό...εκεί είναι λίγο μανίκι.....τον κάνω σχεδόν κάθε 1,5 χρόνο....πάρε ένα σετ καθαρισμού φωτογραφικών μηχανών....κ με τα υγρομάντηλα που έχει....καθαρίζεις σε ήσυχο περιβάλλον ένα ένα τους φακούς , τον χρωματικό τροχό με τον σένσορα

και το τετράγωνο καθρεφτάκι
1658563824202.png


που βρίσκεται στην είσοδο του φωτός από την λάμπα(αυτό θέλει προσοχή.... χωρίς να τον βγάλεις τον καθαρίζεις με απαλές κινήσεις αν ''ντύσεις'' με το ειδικό υγρομάντηλο (που ανέφερα πριν) μια γυμνή μπατονέτα και μια οδοντογλυφίδα για τις γωνίες


Υ.Γ. Φυσικά όλα αυτά με γαντάκια μιας χρήσης (ΧΩΡΙΣ πούδρα :roflmao:)
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν ξέρω εάν είναι καλό να πάρει αέρα και να φυσήξει
Ίσως γεμίσει τα οπτικά σκόνες .
Εγώ δεν το έχω επιχείρησει πότε κ ούτε πρόκειται .
Μόνο εναν ξέρω που θα εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Δεν ξέρω εάν είναι καλό να πάρει αέρα και να φυσήξει
Ίσως γεμίσει τα οπτικά σκόνες .
Εγώ δεν το έχω επιχείρησει πότε κ ούτε πρόκειται .
Μόνο εναν ξέρω που θα εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια
τα οπτικά είναι αρκετά στεγανά...μόνο από το σημείο που εισέρχεται φως από την λάμπα είναι εκτεθειμένος ο ''θάλαμος'' direct σε σκόνη.....εκει ας βάλει κατι για ασφάλεια
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα,
Μπορείς να αγοράσεις μόνο τη λάμπα και να την αλλάξεις μόνος σου δεν είναι δύσκολο, αν πιάνουν τα χέρια σου φυσικά.
Για το καθάρισμα μη φυσήξεις μέσα στο μηχάνημα γιατί να θα πάει η σκόνη παντού και θα δυσκολευτείς να τη καθαρίσεις, μόνο με ειδικό πανί που δε αφήνει υπολείμματα na καθαρίσεις φακούς και το dmd chip, και αν έχεις σκόνη να τη τραβήξεις με μια μικρή ηλεκτρική σκούπα, εκτός αν τα λύσεις μπορείς να φυσήξεις κάπου αλλού.
Βρήκα αυτό πιστεύω σε βοηθήσει.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
κ ειδικά το dmd chip καλό είναι να εχεις έναν φακό να ρίχνεις φως πάνω του την ώρα που θα το καθαρίζεις για να κοιτάς για υπολείμματα ….θέλει λίγο υπομονη αυτό
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.579
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top