Συντήρηση woofer

Μηνύματα
23
Reaction score
5
Ε ναι, αυτό λένε οι θιασώτες της "λίπανσης" - οτι μαλακώνει αναρτήσεις που αλλιώς θα ξεραίνονταν με την πάροδο του χρόνου.
Δεν έχω άποψη. Σε κάτι αρχαία KLH που είχα χρησιμοποιήσει τη γέλη σιλικόνης πάντως, ο ήχος έστρωσε εμφανώς. Αλλά δεν έχω μετρήσεις, ενώ ήταν και κροσαρισμένα προς τα κάτω σε σαμπ, αρα δεν ξέρω τι επηρεάστηκε στις χαμηλές οκτάβες.
Γελη Σιλικόνης? Καλή ιδέα, αφού και τα σπρέι σιλικόνης έχουν σιλικόνη σε άγνωστη σύνθεση και με γνωστά χημικά, διαβρωτικά κλπ.
Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.
Σωστά, εγώ εννοούσα σε σχέση με όταν ήταν καινούρια τα ηχεία
Πιθανόν ναι. Το βέβαιο ομως είναι ότι θα παίξουν προς το καλύτερο. Καινούργια δεν γίνονται:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ας αφήσουμε τις χάρτινες αναρτήσεις απέξω.
Μιλώντας για foam, όταν και εφόσον πολυμεριστεί η ανάρτηση, η αντικατάσταση της με ίδιας σκληρότητας (επιθυμητό) είναι μονόδρομος, αφού διαφορετικά θα καταστραφεί η μονάδα.
Έχω δει κάτι αστειότητες σε αγγελίες ηχείων, woofers με το 60% της ανάρτησης να απουσιάζει και σχόλιο του τύπου <<το ηχείο λειτουργεί κανονικά>>. >:(
Στις αναρτήσεις rubber (λάστιχο)δεν απλώνουμε το παραμικρό. Καμία τύχη να επανέλθει αν έχει αλλοιωθεί.
Αν με την πάροδο των ετών σκιστούν, τουλάχιστον 25 έτη για να γίνει, τις αντικαθιστούμε και μόνο με ίδιες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top