Συστημα-Camera για σεμινάρια

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Γεια σας Κύριοι..Εχω κάνει αντίστοιχο topic σε γειτονικό forum αλαλ επειδή δεν έχω και καμία απάντηση προς το παρόν αν κάποιος απο εσάς ξέρει κάτι παρακαλώ....Οριστε!!
Αυτό που θέλω είναι το εξής.
Εχω εναν χώρο για σεμηνάρια με ταβάνι περίπου στα 3 μέτρα και ενα πάγκο στα 90cm υψος.
Σε αυτό τον πάγκο ενας τεχνίτης θα κάνει διάφορες χειροτεχνίες και θέλω αυτοί που θα βρίσκονται τέρμα πίσω να μπορούν να δούνε με ακρίβεια τι κάνει αυτός ο άνθρωπος στον πάγκο.
Εχουμε μια τηλεόραση στο τοίχο πίσω απο τον πάγκο 65inch και θέλουμε να συνδεθεί η κάμερα με την τηλεόραση και να λειτουργεί σαν monitor με zoom ωστε να μπορεί να δείς ενα κέρμα.
Η τηλεόραση είναι smart-4k.
Θέλουμε μια κάμερα λοιπόν που να μπορούμε να κάνουμε zoom in-out και να έχει κίνηση δεξια-αριστερά-πάνω κάτω και να είναι 4Κ ωστε να κερδίσουμε τα μέγιστα απο την ποιότητα.
Ενας τεχνικός έφερε μια κάμερα 12MP(γενικά μας είπε οτι όλες είναι 4-5MP) και έφερε αυτη για δοκιμή θεωρητικά γιατι θα είχε καλύτερη ανάλυση.Η ποιότητα?Αισχρή.Δεν ηταν speed dom (τέτοια ΠΙΣΤΕΥΩ οτι χρειαζόμαστε αλλα δεν είμαι και σίγουρος) απλά speeddom 12MP δεν έχει.
Επίσης επειδή είναι κάμερες που δύσκολα θα βρούμε σε stock ωστε να μπορέσουμε να δούμε αν μας κάνει(δοκιμή) θα ήθελα να μου πείτε τί είναι αυτό που θα έπρεπε να προσέξω ωστε να βρώ την καλύτερη λύση.
Εγω αυτό που φαντάζομαι οτι χρειάζομαι σαν άσχετος είναι.
Speedom camera(PZT)+controller και ίσως και ενα καταγραφικό(θα με ενδιέφερε αν μπορούσα να καταγράφω 3-5ώρες και να εχω το video σαν αρχείο(ακόμα και το video να είναι 1080 και όχι 4Κ όπως θα είναι το Live)

Το budget είναι max 2000 αλλα πιστευω οτι και με 500-1000 κάνω την δουλειά μου.

Κάτι τέτοιo ίσως?
https://www.skroutz.gr/s/10884607/Hikvision-DS-2DE5220ΙW-AΕ.html
https://www.dcs.gr/ptz/200-ini-ptz-controller-3d.html

Η κάμερα που μας έφερε αυτός ήταν αυτή.
12MP Panoramic Fisheye

Για οτι δεν καταλάβατε με τον τρόπο μου η χρειάζεστε διευκρινιση παρακαλώ πείτε μου να σας απαντήσω.

Ευχαριστώ πολυ.
Δεν ήξερα που να κάνω το topic θέλω να πιστευω οτι είναι σε σωστή κατηγορία

Συνδεσα σήμερα μια GoPro7 που έχω για να δώ τι γίνετε...
Η ανάλυση είναι αρκετά καλή αλλα περιμένα κάτι παραπάνο.Βγάζει σε μερικά σημεία σαν να είναι πολύ εντονο το sharpness να το πω?Σαν να είναι σκίτσο-πλαστικό η εικόνα.Το χέρι μου πχ οτνα ειναι δίπλα στην κάμερα είναι οκ αν το πάω 1μέτρο μακρυα το δείχνει σαν να είναι ψευτικο-ζωγραφισμένο(κάτι σαν το χέρι απο το XIII(ωραίο παιχνίδι για τότε)οχι τόσο έντονο φυσικά)

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η ανάλυση-ποιότητα(θα ήθελα κάτι καλύτερο να πω την αλήθεια) ειναι προφανώς οτι δεν εχει zoom και ουτε PTZ.Εγω απλά την δοκίμκασα γιατι ήθελα να δω την διαφορά με αυτη την κάμερα που μας έφερε και δοκιμάσαμε χθές και ήταν τΕΡΑΣΤΙΑ.η αλλη ηταν λες και έπαιζε σε 480p με χαλασμένα χρώματα.

Απο όσο έχω καταλάβει αυτό που ζητάω είναι κάπως δύσκολο αλλα θα ήθελά σας παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι να μου δώσει τα φώτα του γιατι επι της ουσίας δεν ξέρω που να κοιτάξω και τι να ακυρώνω σαν επιλογές.Δεν ξέρω αν μια κάμερα 200euro μου κάνει ουτε μια 1500 δεν μου κάνει.
 

Attachments

  • 57,5 KB Προβολές: 1

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Δοκιμάζεις υπερευρυγώνιους, ενώ χρειάζεσαι τηλεφακό.

Οποιαδήποτε φωτογραφική μηχανή με ένα γρήγορο τηλεφακό, κάνει.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Δοκιμάζεις υπερευρυγώνιους, ενώ χρειάζεσαι τηλεφακό.

Οποιαδήποτε φωτογραφική μηχανή με ένα γρήγορο τηλεφακό, κάνει.
Ξαναλέω...Η πρώτη κάμερα το fisheye δοκιμάστικε διότι είχε υψηλή ανάλυση(θεωρητικά) και απο την ευρυγώνια λήψη θα πέρναμε μόνο το κομμάτι που μας ενδιαφέρει αλλα ΔΕΝ.
Η GoPro μπήκε γιατι εφόσον βάλαμε την αλλη και είδαμε πως έδειχνε και απογοητευτήκαμε απλά έφερα την GoPro απο το σπίτι μου για να δώ πως το δείχνει η TV.

Φωτογραφική μηχανή?Μια "απλή" dslr? zoom πως θα κάνω?Πως θα την κουνάω(PTZ)??
Θέλεις να μου πείς-στείλεις link απο τον εξοπλισμό που θεωρείς οτι θα κάνω με σωστό τρόπο την δουλεια μου?
Ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1540908736][/DOUBLEPOST]PS: Τα speedom αυτά που έστειλα είναι επίσης για αλλη χρήση και μου προτίνεις "dslr"?
Με dslr θα εχω την δυνατότητα να κάνω record αυτα που θα δείχνει ωστε να κάνω αρχείο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Ξαναλέω
Εγώ να ξαναπώ; :p

Φακούς υπερευρυγώνιους δοκιμάζεις, λίγα mm, με ευρύ οπτικό πεδίο. Δε κάνουν.

Θες τηλεφακό, πολλά mm, ας πούμε 100-άρη, με χαμηλό f, γρήγορο.

Φακός Μάκρο κάνει, αρκεί να βολέψει η απόσταση εστίασης, αναλόγως τοποθέτησης.

Κάμερα φωτογραφική, οποιαδήποτε σύγχρονη DSLR, με 1080 έξοδο (έχουν όλες).

Όλες γράφουν βίντεο.

Ζουμ θα κάνεις με φακό ζουμ.

Την κρατάς στο χέρι ή σε τρίποδο.

Λίνκ δεν χρειάζονται, να πας σε ένα μαγαζί με φωτογραφικά χρειάζεται, να σου δώσει ένα πακέτο.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν χρειαζεσαι λειτουργικοτητα π.χ. zoom in, zoom out, επιλεκτικη εστιαση κλπ.. χρειαζεσαι και ανθρωπο να κανει τη δουλεια. Σε αυτή την περιπτωση η DSLR είναι η πιο σωστη επιλογή με ένα τριποδο για να μην εχεις εντονους κραδασμούς και κατά προτιμηση φακο με image stabilizer (σταθεροποιητή εικονας) για να μην ζαλίζεται ο κοσμος. Αυτό που λεει ο EAR είναι σωστο. Τωρα για σταθερη καμερα χωρις χειριστη δυσκολα τα πραγματα… Εγω δεν ξερω να προτείνω...
 

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Χειριστής θα υπάρχει αλαλ οχι εκει μπροστά..
στο 5:00 όπως κουνιέται έτσι η καμέρα θα πρέπει να εχω την δυνατότητα να κάνω και με την όποια κάμερα να διαλέγω σημείο και εκεί να κάνω zoom είτε ψηφιακό είτε αναλογικό. Ο χειρισμός της καμέρας θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να γίνετε απομακρυσμένα για την ακρίβεια σκεφτείτε μια αίθουσα-σχολική τάξη που ο καθηγητής θα μαγειρευει στην έδρα η οθόνη-πίνακας θα δείχνει τι κάνει ο καθηγητής και ο χειριστής θα είναι στο πίσω γωνία τελευταία θρανίο και θα κατευθύνει την κάμερα ανάλογα με το τι δείχνει ο καθηγητής. λίγο zoom δείξε αυτό δείξε εκείνο κλπ κλπ.
Τα 1080 σε zoom και με tv 4κ νομίζω θα χαλάσει ακόμα περισσότερο το καρέ αρα πρέπει να πάω εξαρχής σε λύση 4Κ η να είχα TV 1080 μπορεί να ήταν καλύτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Σταθεροποίηση στο σώμα έχει η Ολύμπους και το κλαμπ του μ4/3.
Βάζεις κι αυτόν, κι είσαι άρχοντας. (60 στο 4/3 σημαίνει 120-άρης)
Και το κέρμα θα βλέπεις, και τις σκόνες πάνω στο κέρμα.
Είναι θέμα φακού.
Βεβαίως δεν έχει ζουμ, είναι σταθερός, F2.8. Χρειάζετα να πλησιάζεις για να ζουμάρει.

Αλλιώς 35-100 f2.8 σε πανασόνικ. Έχει ζουμ. Τα λεφτά δε θα σε φτάσουν..
[DOUBLEPOST=1540913196][/DOUBLEPOST]
Τα 1080 σε zoom και με tv 4κ νομίζω θα χαλάσει ακόμα περισσότερο το καρέ αρα πρέπει να πάω εξαρχής σε λύση 4Κ η να είχα TV 1080 μπορεί να ήταν καλύτερο.
Δεν κατέχεις το αντικείμενο.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Το ζουμ που λέω, είναι οπτικό. Δε χάνει σε ανάλυση.
Το 1080 από τέτοιο φακό, είναι ότι πιο καθαρό έχεις δει ποτέ στη ζωή σου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Ο χειρισμός της καμέρας θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να γίνετε απομακρυσμένα
Αυτή τη δυνατότητα δε μπορείς να την πληρώσεις.
Ακριβά σώματα με ακριβά υποσυστήματα ελέγχου, τα κάνουν όλα. Τα λεφτά σου δε φτάνουν.

Οι λύσεις που δείχνεις, έχουν άθλια οπτικά. Μπορεί να έχουν τις ευκολίες που θες όμως, με ψηφιακό ζουμ και τέτοια χαζά περί 4κ.

Η καλή εικόνα είναι θέμα καλών οπτικών, και οι φακοί είναι πολύ ακριβός εξοπλισμός.

Μια οποιαδήποτε φρέσκια DSLR, που φυσικά υποστηρίζει 4k ανάλυση, αν στην συνδέσω στα 720 με τέτοιο φακό, θα πάθεις σοκ από την υψηλή ποιότητα απεικόνισης.

Για οποιαδήποτε εφαρμογή, ακόμα κι αν θες να βλέπεις τις τρίχες στη μύτη της μύγας που έκατσε στο κέρμα, η 1080 ανάλυση με τον μάκρο φακό που σου έδειξα, αρκεί.

Βασικά, δε φτάνει η τηλεόραση που έχεις για να δεις τι ευκρίνεια εικόνας βγάζει αυτό το οπτικό. Χρειάζεται υψηλής ποιότητας προβολέας και πανί 120" υψηλής τεχνολογίας (κάνα 20κ € θες)
 
Last edited:


Μηνύματα
157
Reaction score
696
Να πω εγω τι θα έκανα?
Πολλαπλές κάμερες, η καθε μια εστιασμένη σε αλλο σημείο της επιφάνειας εργασίας απο αλλη γωνία, zoom κτλ.
Η κάθε μία θα βγάζει εξοδο HDMI η οποια θα καταλήγει σε εναν επιλογέα.
Ο χειριστής απλα θα επιλέγει κάμερα αναλογα με το πλανο, παντα σε συνεργασία με τον instructor.
Δλδ θες να δειξεις κατι απο κοντά, μετακεινεις το αντικείμενο στην δεξια μερια του τραπεζιού οπου ειναι εστιασμενη μια καμερα με zoom και επιλεγει είσοδο στην TV την εξοδο αυτης της κάμερας.
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι youtubers σε παρόμοια project.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Να πω εγω τι θα έκανα?
Πολλαπλές κάμερες, η καθε μια εστιασμένη σε αλλο σημείο της επιφάνειας εργασίας απο αλλη γωνία, zoom κτλ.
Η κάθε μία θα βγάζει εξοδο HDMI η οποια θα καταλήγει σε εναν επιλογέα.
Ο χειριστής απλα θα επιλέγει κάμερα αναλογα με το πλανο, παντα σε συνεργασία με τον instructor.
Δλδ θες να δειξεις κατι απο κοντά, μετακεινεις το αντικείμενο στην δεξια μερια του τραπεζιού οπου ειναι εστιασμενη μια καμερα με zoom και επιλεγει είσοδο στην TV την εξοδο αυτης της κάμερας.
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι youtubers σε παρόμοια project.
Directed...
 

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Μάλιστα...Καταρχίν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και επανέρχομαι
Το 2κάμερο μετα απο την πρόταση του costa την σκέφτηκα αλλα κόλλησα στον "επιλογέα" και σίγουρα αυτό είναι μια λύση.
Φίλος φωτογράφος πέρα απο την κάμερα(ακόμα και με ράγα αν θέλω να εχω εναν άξονα Y) μετά απο την σκέψη με φακό ανάλογο(αφου βρεί το κάδρο) είναι μια handycam με remote zoom-unzoom με σταθερό βέβαια πάλι κάδρο.
Τωρα...Αυτό που βρήκα απο το ψάξε ψάξε με μια νορμαλ τιμή στα 1400euro είναι αυτό...(δεν είχα ιδεά οτι είχαν βγάλει κάτι τέτοιο)
https://www.logitech.com/en-roeu/product/rally-ultra-hd-ptz-camera

αυτο το μαραφέτι πως το βλέπετε?
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Ψαχνεις τελείως λάθος και μαλλον θα σπαταλήσεις πολλα λεφτά με αποτέλεσμα κατω του αποδεκτού.
Δεν ξερω γιατι σου εχει κολλήσει η motorized επιλογή. Η χρήση της θα ειναι δύσκολη για τον χειριστή. Τα πλανα κακά μιας και δεν αλλαζουν οι γωνιες και λογω των pan θα ειναι κουραστικά για τον θεατή.
Αν παρόλα αυτα επιμένεις στην λαθος επιλογη ετσι απλα για να το κανεις διαφορετικα αποτι χιλιαδες άλλοι, παρε ενα gymbal οπως το dji osmo και θα εχεις ολο τον έλεγχο που θες zoom pan μεχρι και follow subject. Ο χειριστής απλα θα εχει ενα app στο κινητό του. Θα ξοδευσεις μονο 150 ευρώ με κινηση και ελεγχο καλύτερο απο οποιαδηποτε καμερα παρακολούθησης.
Μετα θα δεις οτι δεν δουλευει αυτο το set up και θα πας σε λύση με 2+ κάμερες. Αυτιά...:p
 

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Ψαχνεις τελείως λάθος και μαλλον θα σπαταλήσεις πολλα λεφτά με αποτέλεσμα κατω του αποδεκτού.
Δεν ξερω γιατι σου εχει κολλήσει η motorized επιλογή. Η χρήση της θα ειναι δύσκολη για τον χειριστή. Τα πλανα κακά μιας και δεν αλλαζουν οι γωνιες και λογω των pan θα ειναι κουραστικά για τον θεατή.
Αν παρόλα αυτα επιμένεις στην λαθος επιλογη ετσι απλα για να το κανεις διαφορετικα αποτι χιλιαδες άλλοι, παρε ενα gymbal οπως το dji osmo και θα εχεις ολο τον έλεγχο που θες zoom pan μεχρι και follow subject. Ο χειριστής απλα θα εχει ενα app στο κινητό του. Θα ξοδευσεις μονο 150 ευρώ με κινηση και ελεγχο καλύτερο απο οποιαδηποτε καμερα παρακολούθησης.
Μετα θα δεις οτι δεν δουλευει αυτο το set up και θα πας σε λύση με 2+ κάμερες. Αυτιά...:p
Μου έχει "κολλησει" η επιλογή διότι μια φορά που πήγα σε σεμινάριο παρόμοιου τύπου είχε motorized κάμερα και δεν έτυχε ποτέ να δώ κάτι αντίστοιχο σαν αυτη την λύση που λες οτι κανουν "ΟΛΟΙ".Και επειδη λοιπόν αυτό είδα κα ιτην λύση την κάμερας δεν την είχα φανταστεί και όπως επίσης ανέφερα ΨΑΧΝΩ να δω τι θα κάνω βρήκα αυτη την λύση της κάμερα και μου φαίνεται οτι θα δουλευει για αυτο τον λόγο την έστειλα, αλλιως θα την αγοράζα και δεν θα σας ζάλιζα και εσάς τα ούμπαλα.
Η λύση με 2 σώματα κάμερας +2 φακούς+spliter εικόνας είναι κάτι που μου λες οτι θα έχει σίγουρα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα οπτικά? Αυτός ο κονέκτορας που θα πατάω μία να βλέπω το ενα πλάνο και μια το αλλο είναι κάτι το οποίο μπορει να "κολλαει" η είναι κατι συμβατό χωρις δυσλειτουργίες? Θα έχω την δυνατότητα μήπως να κάνω και split την εικόνα? Δηλαδη στην μιση τηλεόραση να δείχνει την μια κάμερα και στην αλλη μισή την αλλη?
Κόστος φακου? Κόστος σώματος? Θελω κατι οπωσδήποτε απο το σώμα? Φακό τι μεγεθος να δω?
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Θέλεις η κάμερα σου να βγάζει clean HDMI out δλδ χωρίς overlay και να μπορεί να γράφει ώρα χωρίς να υπερ-θερμαίνεται.
Μπορείς να πάρεις κλασσικές video cameras ή dslr.
Οι πιο απλές dslr είναι στα 400 ευρώ σώμα και κιτ φακός (πχ Nikon D3400). Sony δεν σου προτείνω γιατί ζεσταίνονται αρκετά.
Αν θες κάτι άλλο σε φακό και δεν σε καλύπτουν οι kit που είναι για γενική χρήση παίρνει και έξτρα. Στις d3400 συγκεκριμένα που έριξα μια ματιά έχει και διπλό kit με zoom φακό στα 550.
Για πιο πολλές πληροφορίες σχετικά με φακούς ή άλλες κάμερες μπορείς να ρωτήσεις και σε ένα μαγαζί εξειδικευμένο για να σε κατευθύνει καλύτερα.
Άρα 950 για 2 σώματα και 3 φακούς. Ένα splitter βρίσκεις και με 50 ευρώ απλά θες να έχει και remote.
Αν θες τώρα πιο έξαλλες καταστάσεις μπορείς να πάρεις μια capture card για ενα PC και να περνάει από εκεί το feed όπου μπορείς να κάνεις ότι θες. Να έχεις το δικό σου overlay, να κάνεις split screen, pip, τίτλους και ότι άλλο θες.
Και το σημαντικό είναι ότι το set up σου είναι full modular me consumer πραγματα. Αν δεν σε καλύπτει κατι το αναβαθμίζεις (πχ φακους) και τα προηγούμενα τα πουλάς.
Άντε να βρεις αγοραστή για μια logitech camera που κανει 1400 ευρώ και δεν ξερει κανείς οτι υπάρχει.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top