Σχέδιο κατασκευής Filter/splitter VDSL over ISDN κανείς;

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Χαιρετώ και Καλή Χρονιά σε όλους!
Μπλέξαμε και με αυτά, λόγω κακής ποιότητας των φίλτρων/διαμοιραστών της αγοράς ("τρώνε" τουλάχιστο 15% από την απόδοση της γραμμής) λέω να φτιάξω ένα μόνος μου. Με μια γρήγορη ματιά, δεν βρήκα κάτι αναλυτικό και φτιαξάρικο. Έχει κανείς κάποιο σχέδιο διαθέσιμο προς υλοποίηση;
Φιλικά,
Γιάννης
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Επίσης Καλή Χρονιά Γιάννη και να χαίρεσαι τη γιορτή σου!
Να σου πως την αλήθεια το περίμενα λίγο ποιο απλό...
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν όντως ισχύει ότι το original splitter φέρνει μεγάλες απώλειες στην απόδοση της γραμμής, ναι.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
δεν καταλαβες τη ρωτω , ποιος ο λογος να το χρησιμοποιεις μεταξυ ρουτερ γραμμης, εγω δεν εχω τιποτε.. απλα..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
ISDN χωρίς splitter δεν δουλεύει. Τουλάχιστον εγώ όσες φορές το δοκίμασα, ή το τηλέφωνο δεν δούλευε, ή το internet.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
οι συσκευες τηλεφωνου πρεπει να εχουν οχι το ρουτερ.... ειχα προβληματα η λυση ηταν μπροστα στα ματια μου εγω δεν την εβλεπα...στην αρχη ...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
μαλιστα, θεωρησα οτι επειδη επειδη προτεινουν συνδεση ρουτερ απο εξοδο σπλιτερ και στη δικια μου αλλα επαιξε και αλλιως θα δουλευε και στην αλλη συνδεση , το παιρνω πισω για την ISDN...
οσοι εχουν PSTN το συστηνω , ταφακι απο την εξοδο της πριζας σε 2 εξοδους και απο εκει ρουτερ κατευθειαν στη γραμμη και φιλτρακι μονο για το τηλεφωνο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
'Eτσι δουλεύει το PSTN, στις συσκευές ή στη γραμμή τους.

Όταν άλλαξα πέρσι απο ISDN σε PSTN ανέβηκε πολύ η ταχύτητα πάντως.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
'Eτσι δουλεύει το PSTN, στις συσκευές ή στη γραμμή τους.

Όταν άλλαξα πέρσι απο ISDN σε PSTN ανέβηκε πολύ η ταχύτητα πάντως.
Μάλλον έχει δίκιο ... Απλά χρειάζομαι τις ευκολίες του ISDN προς το παρόν και ψάχνω να βρω την καλύτερη λύση.
Γιάννης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μάλλον έχει δίκιο ... Απλά χρειάζομαι τις ευκολίες του ISDN προς το παρόν και ψάχνω να βρω την καλύτερη λύση.
Γιάννης
Ένα βαθυπερατό φίλτρο, με αποκοπή κάτω από τους 5 KHz και κλήση πάνω από 24 db, είναι για το τηλέφωνο.
Για το ρούτερ αντίστοιχο υψηπερατό από 25 KHz και επάνω. Με καλύτερους πυκνωτές σίγουρα θα δεις διαφορά.

 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τα υλικά του ήλθαν αλλά θα το φτιάξω σε 10 μέρες που θα γυρίσω απο ταξείδι.
Φιλικά,
Γιάννης
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Φίλτρο θέλει στις συσκευές το PSTN, τα splitters είναι για ISDN.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα. Νεώτρες δοκιμές έδειξαν ότι το πρόβλημα είναι το NETMOD και όχι το splitter (αυτό της φωτογραφίας είναι το spoeedtouch και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, δύσκολο να βρεθεί αλλά με λίγο τύχη υπάρχει σε καταστήματα του ΟΤΕ). Αυτό "τρώει" σχεδόν 15% από το download και όλο σχεδόν το upload (!) βρωμίζοντας το φάσμα. Case λοιπόν στον ΟΤΕ για αντικατάστασή του (αν μου φέρουν κάποιο καλό κομμάτι, ο ΟΤΕ προσπαθέι να πετάξει από πάνω του το ISDN οπότε τα περισσότερα είναι από επιστροφή) και ξανά δοκιμές.
Έχει κανείς ή ξέρει που μπορώ να βρω ηλεκτρονικό σχέδιο (service manual) του NTEMOD ώστε να το ψάξω λίγο μόνος μου; Φαντάζοναι ότι στο κύκλωμα εισόδουν της γραμμής κάπιοα υλικά, σχετικά με φίλτρα κυρίως, έχουν σκαρτάρει.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Γιάννη το speedtouch , δεν είναι καλό modem router. Το αντίθετο, είναι απο τα χειρότερα. Τα ZTE που έδιναν πριν απο αυτό ήταν καλύτερα , αλλά δεν υπάρχουν πλέον.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Γιάννη το speedtouch , δεν είναι καλό modem router. Το αντίθετο, είναι απο τα χειρότερα. Τα ZTE που έδιναν πριν απο αυτό ήταν καλύτερα , αλλά δεν υπάρχουν πλέον.
Ο Γιάννης μιλάει για splitter, όχι για router.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top