Σχεδια νεου σαλονιου

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπερα,
ανακαινιζουμε το νεο μας σπιτι (αγορασαμε παλιο γιαπι) και θελουμε τη βοηθεια σας για το που να περασουμε τα καλωδια.

Ειμαι οκ για μελλοντικα ηχεια δαπεδου αλλας μιας που εχουμε παιδια, και περιμενουμε και παιδια θεωρω οτι πρεπει για καποια χρονια τα ηχεια να μην ειναι προσβασιμα και να πανε ψηλα (υποθετω οτι αυτο σημαινει πανω σε καποιο ραφι η σε βαση στον τοιχο).

Η ερωτηση ειναι πως να περαστουνε τα καλωδια για το βραχυπροθεσμο συστημα (kids proof) ωστε να υποστηριξει και ενα μακρυπροθεσμο συστημα οταν τα ηχεια δεν θα κινδυνεουνε γενικοτερα.

Δινω διαστασεις σαλονιου και ενα απλο τρισδιαστατο που μας εκανε ο αριχτεκτονας. Υπαρχει στο σαλονι ενα σκαλι που "σηκωνει" το χωρο της μουσικης, αρμονιο και ηχοσυστημα ηχεια.

Επισης μια ερωτηση ειναι ποσο μεγαλα ειναι συνηθως για τετοιων διαστασεων χωρων;

Σημειωση: δεν θα εχουμε τηλεοραση

Ευχαριστουμε.
Αλεξανδρος
 

Attachments


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Όμορφο σαλόνι, να το χαρείτε δεόντως.
Σίγουρα θα χρειαστεί κάποια μελέτη για το στήσιμο αξιοπρεπούς απόδοσης ηχοσυστήματος.
Πρέπει να ξέρεις ότι κάθε χώρος έχει τη δική του ακουστική σφραγίδα και προβλήματα που σε ένα σαλόνι δεν επιλύονται, απλά αμβλύνονται με κάποιες παρεμβάσεις ηχητικής περιποίησης.
Το καλύτερο θα ήταν να καλέσεις κάποιον σχετικό με το άθλημα να σου προτείνει λύσεις επιτόπου.

Αυτό θα σου προσφέρει μία σφαιρικότερη αντίληψη για το τι μπορείς να προσδοκάς στο χώρο σου και αναλόγως το βαλάντιο πράττεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
και μια που πιάστηκες με αρχιτέκτονες ....κάνε του μια ερώτηση για το αν κ πόσο έχει προβλέψει σε όλο αυτό που σου παρουσίασε μια νορμάλ ακουστική φροντίδα.....
γιατί καλό το λάιφ στάιλ στις μακέτες......αλλά μια καθημερινότητα με ηχώ-αντίλαλο στον χώρο που θα ζεις (κρίνοντας από τις άπειρες γυαλισμένες-άδειες επιφάνειες που βλέπω) είναι ότι χειρότερο
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.002
Τα σχεδια δεν λενε τιποτα χωρις να εχεις ξεκαθαρισει τις απαιτησεις σου και τα βασικα απαιτουμενα ακροασης
Αποσταση , budget , WAF κλπ ,πολλα αναπαντητα θεματα
Αυτο που ειπε ο daharis666 επισης παρα πολυ σημαντικο Χωρις καποια στοιχειωδη φροντιδα οποιαδηποτα αγορα παει για πεταμα .
Στο δικο μου ανοικτο αδεια χωρο εχω πεταξει τα παντα Διπλα σε ενα zepellin μονο ησηχασα
Επισης μην υπολογισεις τα παιδια για κατασκευες μονιμες . Κανε υπομονη να φτιαξεις κατι σωστο
Καλη συνεχεια !
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
και μια που πιάστηκες με αρχιτέκτονες ....κάνε του μια ερώτηση για το αν κ πόσο έχει προβλέψει σε όλο αυτό που σου παρουσίασε μια νορμάλ ακουστική φροντίδα.....
γιατί καλό το λάιφ στάιλ στις μακέτες......αλλά μια καθημερινότητα με ηχώ-αντίλαλο στον χώρο που θα ζεις (κρίνοντας από τις άπειρες γυαλισμένες-άδειες επιφάνειες που βλέπω) είναι ότι χειρότερο
Μπορεις ενας "κανονικος" αρχιτεκτονας να την κανει αυτη; Βλεπω το προβλημα των αντιλαλων γιατι ειμαστε και χαμηλοταβανοι. Τα πρωτα χρονια λογω παιδιων θα παιξω με μικρα ηχεια στον τοιχο αλλα θελω να περασω αναμονες για να μπορω στο μελλον να βαλω τα ηχεια οπου πρεπει
Τα σχεδια δεν λενε τιποτα χωρις να εχεις ξεκαθαρισει τις απαιτησεις σου και τα βασικα απαιτουμενα ακροασης
Αποσταση , budget , WAF κλπ ,πολλα αναπαντητα θεματα
Αυτο που ειπε ο daharis666 επισης παρα πολυ σημαντικο Χωρις καποια στοιχειωδη φροντιδα οποιαδηποτα αγορα παει για πεταμα .
Στο δικο μου ανοικτο αδεια χωρο εχω πεταξει τα παντα Διπλα σε ενα zepellin μονο ησηχασα
Επισης μην υπολογισεις τα παιδια για κατασκευες μονιμες . Κανε υπομονη να φτιαξεις κατι σωστο
Καλη συνεχεια !
τι εστι zeppelin?
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.002
Μπορεις ενας "κανονικος" αρχιτεκτονας να την κανει αυτη; Βλεπω το προβλημα των αντιλαλων γιατι ειμαστε και χαμηλοταβανοι. Τα πρωτα χρονια λογω παιδιων θα παιξω με μικρα ηχεια στον τοιχο αλλα θελω να περασω αναμονες για να μπορω στο μελλον να βαλω τα ηχεια οπου πρεπει

τι εστι zeppelin?
Τα χαμηλοταβανα ειναι προβλημα και αν βαλεις ηχεια ψηλα σε τοιχο δεν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα
Θα χρειαστεις ηχοαπορροφητικα στο ταβανι το οποιο κλεβει υψος απο το ταβανι
Δεν νομιζω να βγαλεις ακρη με κανονικο αρχιτεκτονα χωρις ειδικες γνωσεις
Σκεψου λιγο τη θεση ακροασης και ποσα ηχεια -συστημα -θελεις να φτιαξεις ( 2.2 , 5.2, 7.2 , atmos κλπ)
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Τα χαμηλοταβανα ειναι προβλημα και αν βαλεις ηχεια ψηλα σε τοιχο δεν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα
Θα χρειαστεις ηχοαπορροφητικα στο ταβανι το οποιο κλεβει υψος απο το ταβανι
Δεν νομιζω να βγαλεις ακρη με κανονικο αρχιτεκτονα χωρις ειδικες γνωσεις
Σκεψου λιγο τη θεση ακροασης και ποσα ηχεια -συστημα -θελεις να φτιαξεις ( 2.2 , 5.2, 7.2 , atmos κλπ)
Ποιος μπορει να βοηθησει τοτε; τα ηχεια πρεπει να μπουν πιστευω στη μεση του τοιχου, περιπου λιγο πανω απο ενα πιανο. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι τα ηχεια πρεπει να ειναι ενσωματωμενα στον τοιχο. Στη μια πλευρα με τη μπαλκονοπορτα η κουρτινα θα κανει τη δουλεια.
Σκεφτομαι να φτιαξω 2.0, με οσο φτανουν οι γνωσεις μου.
 

TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
Ενσωματωμένα εννοείς να είναι εντοιχισμένα ή απλά να είανι βιδωμένα στον τοίχο;
Το σωστό ύψος για τα ηχεία είναι το μεγάφωνο υψηλών να είναι στο ύψος του αυτιού. Επομένως αν μπουν ψηλότερα, πρέπει να έχουν κλίση προς τα κάτω, άρα δεν μπορεί να είναι εντοιχισμένα.
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
ΚΑλησπερα ξερεις καποιον να κατσει να δουλεψει το σχεδιο μαζι μου; Ωστε να βοηθησει και στο κομματι των σημειων που πρεπει να περαστουν καλωδια. Δεν νομιζω καποιος αρχιτεκτονας να ξερει που και γιατι πρεπει να μπει διαθλαστικη γυψοσανιδα.

Εαν ξερεις καποιος ποσο ειναι το κοστος καποιος να ακουσει για μιση ωρα στο τηλεφωνο την ιστορια και να επιστρεψει ενα σκαριφημα με θεσεις για καλωδια και προτασεις για υλοποιησεις τοιχων;
Ευχαριστω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
ΚΑλησπερα ξερεις καποιον να κατσει να δουλεψει το σχεδιο μαζι μου; Ωστε να βοηθησει και στο κομματι των σημειων που πρεπει να περαστουν καλωδια. Δεν νομιζω καποιος αρχιτεκτονας να ξερει που και γιατι πρεπει να μπει διαθλαστικη γυψοσανιδα.

Εαν ξερεις καποιος ποσο ειναι το κοστος καποιος να ακουσει για μιση ωρα στο τηλεφωνο την ιστορια και να επιστρεψει ενα σκαριφημα με θεσεις για καλωδια και προτασεις για υλοποιησεις τοιχων;
Ευχαριστω
καλησπέρα
δεν χρειάζονται ''ευχαριστώ''

για αρχή ο αρχιτέκτονας που έχει αναλάβει το έργο....δεν μπορεί να σου προτείνει κάποιον?
δε μπορεί να μην έχει τέτοιου είδους συνεργάτες
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
οχι δεν εχει, μου πεταει διαφορες ατακες που ρωταει εδω και εκει. που του ενας στο προηγουμενο του εργο που ηταν ενα ωδειο (στο οποιο δεν εγινε ακουστικη μελετη).
Το θεμα ειναι οτι για να σουλουπωσω ενα σαλονι στα βασικα και χοντρα του δε χρειαζομαι καμμια μελεταρα λες και ειμαι το μεγαρο. Φοβαμαι (διαβασε το Φοβαμαι πολυ) οτι εαν σκασω καπου για μελετη θα ζητησουνε παρα πολλα λεφτα.

Αυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι η τριγωνοποιηση ηχειων ακουστικης περιοχης, τουιτερ στο αυτη, μεγαλη κουρτινα και χοντρη στη μπαλκονοπορτα.

Μενουν ομως ερωτησεις
=διαθλαστικες η οχι γυψοσανιδες; Χρειαζεται ενα ηχειο κανονικο τουβλο για τα μπασα του ακομα και οταν ειναι τραβηγμενο μπροστα; τι ισχυει για ηχεια που εχουνε φτιαχτει να πατανε πανω στον τοιχο οπως τα oberon?
=ποιο βασικο καλωδιο μπορω να περασω που μπορει να υποστηριξει ηχοσυστημα τυπου μεχρι 5000; ο ηλεκτρολογος ρωταει δεν εχω απαντηση ακομα
=ποια η αποσταση του ενος ηχειου απο τον πλαινο τοιχο; μπορω και τα δυο ηχεια να μετακινησω καπως πιο αριστερα ωστε να φυγω απο τον πλαινο τοιχο αλλα δεν ξερω το ποσο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
το ζήτημα είναι όποιος αναλάβει να μπορεί να συνεργαστεί με τον αρχιτέκτονα ώστε να μην αλλοιωθεί και η αισθητική του χώρου....

ο @billpeppas ίσως μπορεί να βοηθήσει
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
το ζήτημα είναι όποιος αναλάβει να μπορεί να συνεργαστεί με τον αρχιτέκτονα ώστε να μην αλλοιωθεί και η αισθητική του χώρου....

ο @billpeppas ίσως μπορεί να βοηθήσει
ΜΑ θα κανει αλλαγες σε ενα στανταρτ μικρο σαλονι; Εγω το καταλαβαινω να κανεις οτι μπορεις με οτι εχεις. Δεν παω για σουπερ χαι εντ, αλλα καπως να συμμαζεψω τα ευκολα και τα βασικα

(ξεχασα να γραψω) Ευχαριστω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
ΜΑ θα κανει αλλαγες σε ενα στανταρτ μικρο σαλονι; Εγω το καταλαβαινω να κανεις οτι μπορεις με οτι εχεις. Δεν παω για σουπερ χαι εντ, αλλα καπως να συμμαζεψω τα ευκολα και τα βασικα
δεν έχει να κάνει με σούπερ χάι ενδ ή όχι...αλλά με την αρμονία αποτέλεσμα και εμφάνιση...
εφόσον έχεις μικρός σαλόνι....θα χρειαστείς και λιγότερο μπάτζετ ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
..ενδιαφερον χωρος , αλλα σπαζοκεφαλια ... δεν βγαινει ακρη αν δεκτουμε την θεση των επιπλων αλλα και βεβαια το γεγονος οτι υπαρχουν ανοιγματα προς δευτερευοντε χωρους, χολ και τραπεζαρια..
τυχαιες και λογικες (λογω συμμετριας) 2 θεσεις οι παρακατω (πολυ προχειρα οι αποστασεις και τα υπολοιπα).
απο την αλλη δεν μπορουμε να μην σκεφτουμε την υλοποιηση πολυκαναλου...
απαγορευτικο παντως ο καναπες με πλατη στο τοιχο...
μπλεξιμο.. λιγο...θελει σκεψη 🐒 .
δεν νομιζω οτι μπορουμε ευκολα να πετυχουμε καποιο αποτελεσμα προμελετημενης ηχητικης αποδοσης... μεταφερεται σε λαιφσταιλ συστημα.. τουλαχιστων θα βρισκεται σε καποια αρμονια με τον υπολοιπο χωρο.. :)
1645736626128.png
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
Μια σημείωση: δεν υπάρχει "διαθλαστική γυψοσανίδα". Υπάρχει διάτρητη γυψοσανίδα.
σωστα, θα τη χρησιμοποιουσες; εαν ναι που ;
..ενδιαφερον χωρος , αλλα σπαζοκεφαλια ... δεν βγαινει ακρη αν δεκτουμε την θεση των επιπλων αλλα και βεβαια το γεγονος οτι υπαρχουν ανοιγματα προς δευτερευοντε χωρους, χολ και τραπεζαρια..
τυχαιες και λογικες (λογω συμμετριας) 2 θεσεις οι παρακατω (πολυ προχειρα οι αποστασεις και τα υπολοιπα).
απο την αλλη δεν μπορουμε να μην σκεφτουμε την υλοποιηση πολυκαναλου...
απαγορευτικο παντως ο καναπες με πλατη στο τοιχο...
μπλεξιμο.. λιγο...θελει σκεψη 🐒 .
δεν νομιζω οτι μπορουμε ευκολα να πετυχουμε καποιο αποτελεσμα προμελετημενης ηχητικης αποδοσης... μεταφερεται σε λαιφσταιλ συστημα.. τουλαχιστων θα βρισκεται σε καποια αρμονια με τον υπολοιπο χωρο.. :)
View attachment 241818
Ευχαριστω πολυ καλη προταση που δεν την ειχα σκεφτει για το μελλον. Θυμιζω οτι τα πρωτα χρονια τα ηχεια πρεπει να πατησουνε πανω σε τοιχο και η σκεψη μου ηταν να πανε στο τοιχο με τη διασταση που λεει 3,49. Το πιανο τωρα που φαινεται αριστερα μπορει να κεντραριστει καπως
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Την χρησιμοποίησα - σε τοίχους και ταβάνι. Βασικά, όχι εγώ, αλλά ο μηχανικός ακουστικής που σχεδίασε τον χώρο που δημιούργησα αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής. Με την χρήση κατάλληλων υλικών (heraclith, πετροβάμβακας) πίσω από τη διάτρητη γυψοσανίδα καθώς και με την τοποθέτησή των γυψοσανίδων με το σχέδιο, τα αποτελέσματα ήταν καλά - βάσει των μετρήσεων που έγιναν εκ των υστέρων.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top