Σχετικά με Μπέρυ

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Προ ημερών παρέλαβα έναν Behringer Europower 1500, παλιό γνωστό του φόρουμ, και σήμερα τον πρωτο-δοκίμασα.

Προορίζεται να παίξει με προενισχυτή τον Yamaha RX-V640. Ο οποίος έχει PRE-OUT: 2.2V, 1.2KOhm προδιαγραφές. Ο τελικός έχει ευαισθησία 1.15V, 10KOhm unbalanced, 20KOhm balanced. Συνδέω με RCA --> XLR καλώδια.

Ερωτήσεις:

1. Το ανεμιστηράκι κάνει αρκετό θόρυβο και λειτουργεί με το ΟΝ, δηλαδή αμέσως. Το εγχειρίδιο λέει πως "fan speed adjusts automatically". Περίμενα πως θα ξεκινούσε μόνο όταν ανέβαζε θερμοκρασία, οπότε να το βλέπω να φουρφουρίζει με την έναρξη είναι ξενέρωμα. Ξέρετε κάτι σχετικά;

2. Πόσο δύσκολο έιναι να το αλλάξει κανείς; Ξέρω ποιο Papst είναι κατάλληλο να το αντικαταστήσει, το είχα ψάξει πριν την αγορά του τελικού, αλλά όταν τον άνοιξα για ένα έλεγχο μου φάνηκε κάπως δυσπρόσιτο το φαν.

3. Η θέση του ποτενσιόμετρου του τελικού που δίνει την ίδια ένταση με τον ταπεινό AV μου είναι περίπου 1 o'clock. Είναι λογικό αυτό; Περίμενα πως ένας 2Χ260Β ενισχυτής θα μάτσαρε τον γιαμάχα με την ένταση του τελικού αρκετά πιο κάτω. Ειδικά μάλιστα όταν ο προ δίνει έως 2.2βολτ και ο τελικός δέχεται έως 1.15 βολτ.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Είναι αστείο να το αλλαξεις. Δε θέλει καν βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Αν μπορείς βγαλτο και βάλε τα specs εδώ να σου προτείνουμε κάποιο fan της προκοπης. Συνήθως τα noctua είναι πολύ καλή επιλογή αρκεί να έχει στο μέγεθος που θες. Επίσης επειδή το pwm μάλλον δε δουλεύει και για αυτό ανάβει το ανεμιστηρακι όλη την ώρα θα σου πρότεινα να μην ασχολειθεις να το φτιάξεις. Απλά βάλε ένα noctua και κατέβασε του λίγο την τάση να δουλεύει αθορυβα στο 70% συνεχώς.
[DOUBLEPOST=1546791635][/DOUBLEPOST]Επίσης το gain στον τελικό βάλτο στο τέρμα (αν δεν ακούγεται φυσημα). Οι behri έχουν ένα θεματακι με τα ποτέντιομετρα, τουλάχιστον σε άλλα μοντέλα που έχω συναντήσει.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Το ανεμιστηράκι που έχω βρει ως αντίστοιχο/κατάλληλο είναι αυτό https://www.stathisnet.gr/anemistiras-24vdc-80x80x25-mm-8414n-gle-koyzineto-ebm-papst

Δεν θυμάμαι να βρήκα ποτέ τις προδιαγραφές του μαμίσιου, βρήκα μόνο άτομα που το έχουν αντικαταστήσει με το παραπάνω που είναι σαφώς πιο ήσυχο. Θα ασχοληθώ να βγάλω το μαμίσιο σε λίγες μέρες.

Το ποτ του τελικού ομαλά ανεβοκατεβαίνει και αλλάζει την ένταση, δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, απλά περίμενα άλλες εντάσεις από ενισχυτή 4πλάσιας ισχύος. Βάζοντάς το στο τέρμα δεν βγάζει φύσημα, όμως έχω σαμπ που δεν μπορεί να ακολουθήσει σε ισχύ.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ο yamaha είναι 85w και ο Μπερυ 260.Ο μπερυ λοιπόν μπορεί να δώσει 4 με 5 db περισσότερα απο τον yamaha.Πρέπει να μετρήσεις ποσα db εχεις με τον ολοκληρωμένο και ποσα με τον τελικό. Κάτι μου λέει ότι είναι ολα οκ απλά περιμενες κατι πολύ περισσότερο από τον τελικό !
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Ο γιαμάχα δεν πιστεύω πως δίνει όντως 85 βατ. Είναι τα φουσκωμένα βατ των av.

Να στο πω διαφορετικά, δεν πιστεύω πως αυτός ο γιαμάχα μπορει να σταθεί (σε ισχύ και μόνο) δίπλα σε έναν π.χ. μαράντζ 80άρη.

Κι εγώ πιστεύω πως είναι όλα ΟΚ. Πιο πολύ με απασχολεί το φαν.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τον έχεις σε γεφυρωμενη λειτουργία;
Τι σαμπ οδηγεί;
Έχεις πάρει φαντάζομαι από την έξοδο σαμπ... Έχει ρύθμιση στάθμης αυτής της εξόδου;
Φίλτρα που τα έχεις κόψει;
Υπάρχει κι άλλος τρόπος να μειωθεί ο θόρυβος του ίδιου ανεμιστήρα.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Δεν οδηγεί σαμπ, τα κύρια οδηγεί. Έγραψα πως αν τον δουλέψω ψηλά, δεν μπορεί ο ενσωματωμένος τελικός του σαμπ να ακολουθήσει.

Για το θόρυβο μιλας για αντίσταση σε σειρά;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ο γιαμάχα δεν πιστεύω πως δίνει όντως 85 βατ. Είναι τα φουσκωμένα βατ των av.
Το manual λέει για 75w στο ακουστικό φάσμα άρα ισχύει οτι εγραψα παραπάνω. Η διαφορά με τον μπερυ,εκτος των παραπανω db,ειναι οτι θα οδηγει καλυτερα τα ηχεια σου σε υψηλες εντάσεις (με λιγοτερες παραμορφωσεις,καλύτερο ελεγχο και τετοια)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Voltage regulator, υποβιβαζοντας την τάση πέφτουν οι στροφές, αέρας, θόρυβος.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Voltage regulator, υποβιβαζοντας την τάση πέφτουν οι στροφές, αέρας, θόρυβος.
Δε θέλω να κινηθώ προς την κατεύθυνση της υποβάθμισης της ψύξης. Θα προτιμήσω καλύτερης ποιότητας φαν που έχει την ίδια ροή αέρα.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ο θόρυβος που ακούς είναι ~95% από την ποσότητα αέρα και πως αυτός αντηχει στο τούνελ των ψυχτρων και ~5% από τη μηχανική κατασκευή ρουλεμαν-κουζινετα, φτερωτες.
Στην κατασκευή ενός pa ενισχυτη λόγω χωροταξίας, συνθηκών και σχεδιασης προτεραιοτητα εχει η αξιοπιστια στις ποιο ακραίες συνθηκες κάτι που δε θα σου χρειαστεί σε οικιακές αλλά το πόσο θες να μειώσεις το θόρυβο εξαρτάται και από αυτές...
Κανονικά πρέπει να ληφθεί θερμοκρασία λειτουργίας θερινους μήνες για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης...
Υπαρχουν και άλλοι τρόποι αλλά μάλλον δε σε έχω πείσει αφού ολοι βάζουν νοκτουα και είναι ο.κ. χωρίς πολλά πολλά. :)
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Παρατηρώντας χθες με το αυτί είδα πως θόρυβος έβγαινε και από μπροστά άρα σίγουρα έχεις τα δίκια σου.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Από Papst το μοντέλο φαν που βλέπω πως έχει δοκιμαστεί στον τελικό είναι το 8414NGL

Από Noctua ή ίσως κάποια άλλη φίρμα ξέρει κανείς ποιο μοντέλο έχει δοκιμαστεί και λειτουργεί ομαλά και αθόρυβα;
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Από Papst το μοντέλο φαν που βλέπω πως έχει δοκιμαστεί στον τελικό είναι το 8414NGL

Από Noctua ή ίσως κάποια άλλη φίρμα ξέρει κανείς ποιο μοντέλο έχει δοκιμαστεί και λειτουργεί ομαλά και αθόρυβα;
Θέτω το ερώτημα για 2η και τελευταία φορά
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top