Σύγκριση μεταξύ δύο συγκεκριμένων subwoofers

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα ,
Μεταξύ των δύο συγκεκριμένων subwoofers, ποιο θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα για μουσική?
Επισημαίνω για μουσική , διότι αν δεν κάνω λάθος, ορισμένων η κατασκευή είναι προσανατολισμ


 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα ,
Μεταξύ των δύο συγκεκριμένων subwoofers, ποιο θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα για μουσική?
Επισημαίνω για μουσική , διότι αν δεν κάνω λάθος, ορισμένων η κατασκευή είναι προσανατολισμ


Αυτό με τη σφραγισμένη καμπίνα...
SVS SB-2000...για να μη σου πω και το μοντέλο 3000...
Πάντα αγοράζουμε ισχυρότερο απ'όσο νομίζουμε ότι θα χρειαζόμασταν...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ακόμη μία απορια:
Επειδή τα κλειστού τύπου έχουν καλύτερο αποτέλεσμα σε μουσική? Ή επειδή το συγκεκριμένο είναι ποιοτικότερο από το άλλο?
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Γενική αρχή είναι ότι τα κλειστά έχουν καλύτερη ποιότητα, ενώ τα ported κατεβαίνουν λίγο χαμηλότερα και ακούγονται λίγο δυνατότερα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακόμη μία απορια:
Επειδή τα κλειστού τύπου έχουν καλύτερο αποτέλεσμα σε μουσική? Ή επειδή το συγκεκριμένο είναι ποιοτικότερο από το άλλο?
Για να πάρεις ποιοτική περιγραφή χαμηλών με bass reflex,θα χρειαζόσουν εξαιρετικά στιβαρές κατασκευές των οποίων η διάταξη ανάκλασης χαμηλών όχι μόνο θα έπρεπε να είναι συντονισμένη σε συχνότητα κατώτερη από το κάτω όριο του ακουστού φάσματος,αλλά επιπλέον η συνδρομή της στις ανώτερες ζώνες να ήταν εξαιρετικά διακριτική...Δεν απαντούν αρκετές τέτοιες υλοποιήσεις και οπωσδήποτε δεν βρίσκονται σε προσιτές τιμές.

Για πιο λεπτομερή επεξήγηση,υπάρχει σχετικό κεφάλαιο στο ΄΄Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄...
 
Last edited:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλησπέρα ,
Μεταξύ των δύο συγκεκριμένων subwoofers, ποιο θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα για μουσική?
Επισημαίνω για μουσική , διότι αν δεν κάνω λάθος, ορισμένων η κατασκευή είναι προσανατολισμ


Έχω δύο τέτοια svs για όταν και όποτε ακούω μουσική πολυκάναλα μιας και το το tidal σε atmos παραγωγές ακόμη παίζει σε χαμηλή ποιότητα και είναι μια χαρά. Ταινίες και σειρές που παίζει το σύστημα μόνιμα πολυκάναλα είναι εξίσου καλά. Άψογα τουλάχιστον για τις ακουστικές απαιτήσεις μου και για τον δικό μου χώρο ακρόασης ο οποίος είναι φροντισμένος και περί των 14 τμ μέσα σε μεγαλύτερο δωμάτιο εννοείται. Επίσης βασικό, η ορθή ενσωμάτωση τους ήταν παιχνιδάκι χωρίς ντιράκ κλπ πιο ψαγμένα interface μέσω του Accueq του onkyo από τον επαγγελματία που ρύθμισε κάτι που ίσως να οφείλεται ότι είναι και χωρίς οπή εκτόνωσης.
Αυτά και καλές αγορές σε ότι και αν πάρεις :)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Επίσης έχω 2 svs sb1000 σε μια γωνίτσα 12 τμ μέρος ενός πολύ μεγαλύτερου χώρου.
Είμαι τόσο ευχαριστημένος που συνέχεια αναβάλω την αντικατάσταση με άλλα ακριβότερα που ταιριάζουν και είναι σχεδιασμένα ειδικά για τα ηχεία μου
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπερα,
Επανερχομαι με την εξής απορία, για να μην προβω σε παραγγελία χωρίς να μπορώ τελικά να κανω την σύνδεση.
Διαβάζοντας το manual του SVS sb1000 νομίζω ότι δεν έχω την δυνατότητα να το σύνδεσω με τον ενισχυτή μου που είναι παλιος και δεν έχει ξεχωριστή έξοδο για sub. Οπότε το sub θα πρέπει να έχει high level input, ώστε να συνδεσω απο τον ενισχυτή στο sub και από το sub να στείλω στα ηχεία. Με το SVS sb1000 μπορώ να το κάνω αυτό? Με το Yamaha ns-sw300 ξερω ότι μπορεί να γινει.
Παρακαλώ για την βοήθεια σας.
Αν δεν μπορώ με το SVS , γνωρίζετε αλλά subwwofers, σχετικά παρόμοιας ποιότητας και κόστους, για να μου προτεινετε?
Να τονίσω ότι με ενδιαφέρει κυρίως για μουσική ακρόαση και όχι για ταινίες, αρα μάλλον πρέπει να είναι κλειστού τύπου sealed.
Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ, κάθε γνώμη και βοήθεια ευπρόσδεκτη!
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ναι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής.
Αυτές είναι είσοδοι όπου θα συνδεθούν τα καλώδια από τον ενισχυτή. Εξόδους για να στείλω στα ηχεία (όπως πχ θα έκανα με το Yamaha)?
Eκτος κι αν ο τρόπος σύνδεσης είναι παράλληλα με τα ηχεία . Δηλ ταυτόχρονα από τις εξόδους του ενισχυτή από όπου στελνω καλώδια στο αρ & δεν ηχεία να στείλω και στο sub (ως τρίτο ηχείο).
Αυτό δεν καταλαβαίνω, έτσι είναι ο τρόπος?
Ή μήπως θα στείλω από τα ηχεία στο sub, καθώς γράφει και speakers input, και μετά το subwoofer πως θα συνδεθεί με τον ενισχυτή?
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Σωστά, αλλά η ζωη "ομορφαινει" με τα προβλήματα! :)
Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν πως μπορεί να γίνει η σύνδεση?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν ο ενισχυτής σου εχει δυο ζεύγη εξόδων για ηχεία, στέλνεις το ενα ζευγος στο σαμπ..
Αλλά έτσι τα ηχεία θα παίρνουν ακροσάριστο σήμα.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ναι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής.
Αυτές είναι είσοδοι όπου θα συνδεθούν τα καλώδια από τον ενισχυτή. Εξόδους για να στείλω στα ηχεία (όπως πχ θα έκανα με το Yamaha)?
Eκτος κι αν ο τρόπος σύνδεσης είναι παράλληλα με τα ηχεία . Δηλ ταυτόχρονα από τις εξόδους του ενισχυτή από όπου στελνω καλώδια στο αρ & δεν ηχεία να στείλω και στο sub (ως τρίτο ηχείο).
Αυτό δεν καταλαβαίνω, έτσι είναι ο τρόπος?
Ή μήπως θα στείλω από τα ηχεία στο sub, καθώς γράφει και speakers input, και μετά το subwoofer πως θα συνδεθεί με τον ενισχυτή?
Δεν νομίζω να γίνεται εκτός αν έχεις pre και τελικό ,κάπως έτσι αλλά κοστίζει λιγάκι
B23CE91F-032B-4A75-A516-9555812A7A88.png
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Έχει 2 ζεύγη, τον γνωρίζω αυτόν τον τροπο συνδεσης, αλλά επειδή θα είναι ακροσαριστο το σήμα θεωρώ ότι το ηχητικό αποτέλεσμα θα ειναι χειρότερο για αυτό και δεν τον ανέφερα.
Άρα το svs δεν μπορώ να το συνδεσω?
Αλλα subwoofers παρόμοιων χαρακτηριστικών αλλά με high level εισόδους & εξόδους (όπως το yamaha που έχει) υπάρχουν? Εννοώ κλειστού τύπου .
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλλά subwoofers παρόμοιων χαρακτηριστικών αλλά με high level εισόδους & εξόδους (όπως το yamaha που έχει) υπάρχουν? Εννοώ κλειστού τύπου .
Θα βρεις πιθανόν μεταχειρισμένα. Παλιότερα μοντέλα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Δεν νομίζω να γίνεται εκτός αν έχεις pre και τελικό ,κάπως έτσι αλλά κοστίζει λιγάκι View attachment 197752
Άρα αποκλειω την επιλογή του SVS και ψάχνω για αλλο subwoofer κλειστού τύπου που έχει εισόδους εξόδους όπως το yamaha.
Εχετε κάτι υπόψην να μου προτείνεται?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top