Σύγκριση των τριών JVC προβολέων




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.500
Σαν τον Χ30 δεν θα ξαναβγεί προβολέας!
 




Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ο 970 είναι παραλογισμός. :p
γιατί ο 770 με eshift δεν ειναι παραλογισμός ενω αναμένουμε η JVC να βγάλει (επιτέλους) πραγματικούς 4K προβολείς στις τιμές της τωρινής σειράς 5900, 7900, 9900 για να υπάρχει και ανταγωνισμός με τους 4K Sony;
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.716
When you go black, you never go back...:wink:

...από κάποιους που θα θελήσουν να παραμυθιάσουν τον εαυτό τους πρώτα απ' όλα, ότι το μέλλον είναι οι dlp. :whistling::laugh:
 







Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Φυσικά τον 7500. Καλύτερο μαύρο, καλύτερο native contrast.
Διάβασα ότι το eshift5 έχει μεγάλη διαφορά από το παλιό eshift4 που χρησιμοποιεί ο 7500.

Το νέο eshift5 του 5900 δεν δίνει καλύτερη εικόνα και την διάφορα υπέρ του 5900 στην εικόνα;
ή δεν παίζει τόσο ρόλο όσο το μεγαλύτερο contrast που δίνει ο 7500?

Αντίστοιχα και ο ακόμα πιο παλιός 7000 είναι καλύτερη επιλογή από τον 5900;
Νομίζω ότι οι πιο παλιές μεσαίες σειρές δεν υποστηρίζουν κάτι σημαντικό... Δεν θυμάμαι όμως.. 4:4:4?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Διάβασα ότι το eshift5 έχει μεγάλη διαφορά από το παλιό eshift4 που χρησιμοποιεί ο 7500.

Το νέο eshift5 του 5900 δεν δίνει καλύτερη εικόνα και την διάφορα υπέρ του 5900 στην εικόνα;
ή δεν παίζει τόσο ρόλο όσο το μεγαλύτερο contrast που δίνει ο 7500?

Αντίστοιχα και ο ακόμα πιο παλιός 7000 είναι καλύτερη επιλογή από τον 5900;
Νομίζω ότι οι πιο παλιές μεσαίες σειρές δεν υποστηρίζουν κάτι σημαντικό... Δεν θυμάμαι όμως.. 4:4:4?
Κατά την άποψη μου είναι μπούρδες marketing οι διαφορές στο e-shift. Έτσι κι αλλιώς κλειστό το έχω σε hd υλικό.
Σε uhd δουλεύει πολύ καλά.
Έχω τον 7000 (rs500) και δε θα τον άλλαζα για τον 5900. Ουσιαστικά οι 3 τελευταίες γενιές θα μπορούσαν εύκολα με ένα firmware update να είναι παρόμοια μηχανήματα.
Οι διαφορές τους είναι καλύτερες καμπύλες gamma για hdr κι ενεργοποίηση δυναμικής ίριδας, μικρότερο input lag κι ελαφρώς καλύτεροι χρόνοι κλειδώματος σήματος.
Το 4:4:4 δεν κατάλαβα που κολλάει. Αν εννοείς αν ο 7000 εχει hdmi 2.0b υποδοχές, ναι έχει. Όπως κι οι 5000,9000.
Οι παλιές μεσαίες σειρές υποστηρίζουν όλα τα σημαντικά που υποστηρίζουν κι οι νέες.
Έχουν φίλτρο για να καλύψουν 100% το dci, το ίδιο contrast και φωτεινότητα.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Κατά την άποψη μου είναι μπούρδες marketing οι διαφορές στο e-shift. Έτσι κι αλλιώς κλειστό το έχω σε hd υλικό.
Σε uhd δουλεύει πολύ καλά.
Έχω τον 7000 (rs500) και δε θα τον άλλαζα για τον 5900. Ουσιαστικά οι 3 τελευταίες γενιές θα μπορούσαν εύκολα με ένα firmware update να είναι παρόμοια μηχανήματα.
Οι διαφορές τους είναι καλύτερες καμπύλες gamma για hdr κι ενεργοποίηση δυναμικής ίριδας, μικρότερο input lag κι ελαφρώς καλύτεροι χρόνοι κλειδώματος σήματος.
Το 4:4:4 δεν κατάλαβα που κολλάει. Αν εννοείς αν ο 7000 εχει hdmi 2.0b υποδοχές, ναι έχει. Όπως κι οι 5000,9000.
Οι παλιές μεσαίες σειρές υποστηρίζουν όλα τα σημαντικά που υποστηρίζουν κι οι νέες.
Έχουν φίλτρο για να καλύψουν 100% το dci, το ίδιο contrast και φωτεινότητα.
το HDR στην παρούσα φάση λογο κακής υλοποίησεις στους προβολείς μου ειναι παντελως αδιάφορο.
και το 4Κ ακόμα, δεν έχει πληθώρα υλικού για να πώ οτι με ενδιαφέρει.

οποτε 95% μιλάμε για αναπαραγωγή 2Κ BLURAY.

γιατί ομως έχεις απενεργοποιημένο το eshift σε υλικό 2Κ;
δεν δινει καλυτερη εικόνα;

ναι εννοούσα αν έχει hdmi 2.0b, ωστε να ειναι futureproof (οσο μπορεί τουλάχιστον) ωστε να αναπαράγει και 4Κ υλικό.

απο ποιά σειρά και μετά, άρχισαν να έχουν hdmi 2.0b;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
το HDR στην παρούσα φάση λογο κακής υλοποίησεις στους προβολείς μου ειναι παντελως αδιάφορο.
και το 4Κ ακόμα, δεν έχει πληθώρα υλικού για να πώ οτι με ενδιαφέρει.

οποτε 95% μιλάμε για αναπαραγωγή 2Κ BLURAY.

γιατί ομως έχεις απενεργοποιημένο το eshift σε υλικό 2Κ;
δεν δινει καλυτερη εικόνα;

ναι εννοούσα αν έχει hdmi 2.0b, ωστε να ειναι futureproof (οσο μπορεί τουλάχιστον) ωστε να αναπαράγει και 4Κ υλικό.

απο ποιά σειρά και μετά, άρχισαν να έχουν hdmi 2.0b;
Το hdr σε προβολείς είπαμε είναι μια αλχημεία. Αυτό δε θα αλλάξει σύντομα. Ότι εργαλείο κι αν δοθεί δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει reference. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν έχω δει εκπληκτικές υλοποιήσεις Uhd σε προβολέα. Για εμένα το hdr αξίζει (και με το παραπάνω) τον κόπο σε προβολέα.
Όσο πιο φρέσκο μοντέλο προβολέα αγοράσεις, τόσο λιγότερο θα τυραννηθείς με ρυθμίσεις (για hdr).
Το Uhd έχει μεγάλη πληθώρα υλικού πλέον.
Future proof δεν υπάρχει. Η jvc ζεσταίνει το φαγητό 3 χρόνια τώρα. Δεύτερο εξάμηνο του 2018 θα δούμε τις πρώτες συσκευές με hdmi 2.1, οι οποίες θα γίνουν mainstream το 2019.
Τότε θα εδραιωθεί και το βελτιωμένο hdr 10+.
Λογικά τέλος του 2018 θα δούμε κι άλλους κατασκευαστές, πέρα απ' τη Sony, να βγάζουν native 4k προβολείς.
Το eshift δεν μ' αρέσει σαν υλοποίηση. Αν θέλω να "κολακεύσω" την εικόνα, προτιμώ τον εκπληκτικό αλγόριθμο του darbee.
Το hdmi 2.0 αρχίζει απ' τα μοντέλα x5000, 7000, 9000 και μετά νομίζω.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Δυστυχως εδω που ειμαι δεν μπορω προς το παρόν να καλιμπάρω τον Jvc x7900.
Μηπως υπάρχουν πουθενά οι βασικές ρυθμίσεις για τον Jvc x7900;

Να δοκιμάσω με κανα Spears & Munsil UHD HDR & Spears & Munsil HD Benchmark and Calibration Disc 2nd Edition

ή απλα θα χάσω τον χρόνο μου;

ευχαριστώ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.306
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top