1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Σύμβολα και ονοματολογία εξαρτημάτων.

Συζήτηση στο φόρουμ 'DIY AUDIO' που ξεκίνησε από το μέλος Billyleon, στις 15 Μαϊου 2019.

1. Billyleon

Καλησπέρα !!! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα σύμβολα αυτόν τον ανορθοτων??
    Auto merged
    Και αν θέλει κάποιος να τους αλλάξει τη καλύτερο μπορεί να βάλει?

Attached Files:

2. zakman35

zakman35 Επαγγελματίας

Γέφυρες ανόρθωσης είναι στα 4Α / 200V.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τις αλλάξεις και δεν βλέπω να χωράει κάτι άλλο στην θέση αυτή.

3. jpaudio

jpaudio "Επαγγελματίας"

Μπορείς να βάλεις διακριτές διόδους γρήγορες αλλά μόνες τους τι θα κάνουν; Συνήθως πάνε μαζί και με άλλες βελτιώσεις (πυκνωτές, φίλτρα κλπ.) Από τι μηχάνημα είναι η φωτογραφία; Αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς; Έχει βλάβη και ζητάς κάτι ισχυρότερο;
    Γιάννης

Billyleon likes this.
  4. Billyleon

Είναι Denon AVR 1600 5X60 WATT ,τέσσερα ηχεία έχω μόνιμα πάνω.
    Όχι δεν έχει κάτι,έφτιαξα ηχεία και τα πέζει πολύ ωραία ο ενησχητης,διάβασα κάπου ότι αν αλλάξει κάποιος τους πηκνωτες και της γέφυρες ότι εχη κάποια αλλαγή,και έλεγα αν γίνεται και σε αυτόν να το έκανα,αν δεν αξίζει δεν το κάνω,μου κάνει εντύπωση όμως πος ακούγεται τόσο δυνατά με τον denon ,με πηκνωτακια 2χ8600 mf 56v , ενώ ένας Yamaha xvr 650 5x95 watt 2x12000mf 71volt μου έδωσε φίλος και δεν τον πειανη τον πιτσιρίκο που έχω , απλά έλεγα μηπος θα μπορούσα να τον ανέβαζα λίγο ακόμα.
    Auto merged

Attached Files:

5. Billyleon

Attached Files:

6. wnet

wtf is this????
    Η ασφάλεια κολλημένη χύμα στην πλακέτα;
    fuse.jpg

Billyleon likes this.
  7. Billyleon

Έλα ντε??

8. jpaudio

jpaudio "Επαγγελματίας"

Σίγουρα δεν το έχει "πειράξει" κάποιος πριν; Το έχω ξαναδεί το έργο από διάφορους κατασκευαστές συνήθως με ασφάλειες που έχουν ποδαράκια σαν απλό υλικό. Εδώ είναι κολλημένη στην πλακέτα αλλά δεν φαίνεται καθαρά. Ίσως μια κοντινότερη φωτογραφία έδειχνε τι γίνεται.
    Επί του αρχικού θέματος, το κέρδος κάθε ενισχυτή είναι επιλογή του κατασκευαστή και η θέση του volume σε σχέση με την ακουστή ένταση είναι θέμα ψυχολογικό. Σχεδόν όλοι, συμπεριλαμβανομένου και εμού, αρέσκονται στο να ακούνε αρκετά δυνατά με το volume στο παρά 10 ή παρά 5 και μετά τι; Στο και 10 ή στο και τέταρτο αρχίζει η παραμόρφωση. Αυτό έχει κάποια βάση σε ενισχυτές με loudness control που από τον σχεδιασμό του δεν επενεργεί στις χροιές όταν το volume ξεπεράσει το ακριβώς και ο ήχος μετά το και 5 αγριεύει λίγο μιας και το loudness δεν λειτουργεί. Αν ο Yamaha έχει μεγαλύτερους πυκνωτές τότε θεωρητικά είναι καλύτερος με περισσότερα αποθέματα ισχύως λόγω μεγαλύτερης χωριτικότητας. Δεν φτάνει όμως μόνο αυτό για να πούμε ότι είναι καλύτερος. Αν ο Denon σου αρέσει, άσε τον όπως είναι. Μεγαλύτεροι πυκνωτές θα βελτιώσουν την απόδοσή του αλλά δεν θα κάνουν ΤΗΝ διαφορά. Χρειάζονται και άλλα...
    Γιάννης

9. Billyleon

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!! Εσύ γνωρίζεις ?θα το εφτιαχνες και τη θα άλλαζες ? Μηπος και ένα ανεμηστηρακι στης ψήκτρες μετά ?Σου ειναι εύκολο να μου πεις τη θα άλλαζες και με τη υλικα. Και ο αδερφός μου που έχει έναν παρόμοιο denon , μου είπε ότι αν δεν είχε τον ψηφιακό εγκουαλαϊζερ θα ήταν πολύ πιο φτωχό το ηχητικό του σύνολο,ψάχνω ένα κομμάτι αλλά δεν το βρησκο πουθενά.

Attached Files:

10. atsirik76

Αυτός ο επεξεργαστής της Technics στο screenshot δε νομίζω ότι θα σου προσφέρει κάτι, ούτε καλό equalizer είναι (πολύ μικρός έλεγχος ισοστάθμισης), και απλά προσφέρει κάποιες έτοιμες καμπύλες με αμφίβολο αποτέλεσμα (απλά μπορεί να σου αρέσουν κάποιες που τονώνουν μπάσα κτλ. - έχω ένα κι εγώ το οποίο έχω κρατήσει απλά για τη δυνατότητα του karaoke για να παίζουν τα παιδιά μου). Άσε που και να βρείς κάποιο στο ebay είναι παλιό μοντέλο (αρχές με μέσα 90), θα χρειάζεται αντικατάσταση πυκνωτών κτλ.
    Απ'ότι βλέπω ο 1600 που έχεις έχει ενσωματωμένο dsp, είναι και νεότερος οπότε μάλλον κάνει ήδη περισσότερα από το Technics.

Billyleon likes this.
  11. Billyleon

Καλησπέρα Γιάννη!! Είπες παραπάνω ότι χρειάζονται παραπάνω πράγματα να αλαχτουν για να Φανή κάποιο αποτέλεσμα καλύτερο,είναι εφικτό ? Θα κόστιζε πολλά ? Και τη θα έπρεπε να αλαχθουν? Να υποθέσω τροφοδοτικό και τα τρανζίστορ αν τα λέω σωστά.. εκείνα τα μαύρα τετράγωνα πάνω στο αλουμινιο ? Τι άλλο και πόσο θα κωστηζε περίπου?
    Θα ήταν αξιόπιστο αν δεν είμαι κανίβαλος??

Μοιραστείτε τη σελίδα