Σύνδεση Ενισχυτή με υπολογιστή

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα ,
Θα μπορουσατε παρακαλω να διευκρινησετε για τον τρόπο σύνδεσης του υπολογιστή με τον ενισχυτή, πέρα από την ασύρματη σύνδεση με bluetooth, τι καλώδιο θα χρειαστω για ενσύρματη σύνδεση?

Καρφί σε rca ? Πως το αναζητώ? Ποια ή ακριβής ονομασία του καλωδίου?

Μπορεί κάποιος να γράψει κάποιο site για την αγορά του?

Σας ευχαριστώ!
 



Μηνύματα
261
Reaction score
80
Η πιο απλή περίπτωση είναι από καρφί σε rca αλλά καλό θα ήταν να μεσολαβήσει κάποιο dac στο ενδιάμεσο.
To γνωρίζω αγαπητε kanakiani για το dac, αλλα από οσα έχω υπόψην είναι ακριβα! Αρα η πιο απλη λύση είναι καρφι -> rca ? Kάποιο dac που να είναι vfm ή αλλιώς cost effective που λένε και στο χωριό μου , υπάρχει?
Σε ευχαριστώ πολύ Θανάση για τις προτάσεις σου!
Έχουν διαφορά στην ποιότητα τα πιο φθηνά από τα ακριβότερα καλωδια καρφί -> rca σε σχέση με την μεταφορά του ήχου? Ή μόνο η τιμή τους είναι διαφορετική? Για παράδειγμα από αυτά στο skroutz που μου προτείνεις ποιο να επέλεγα?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν θέλεις πες μας ποιά μητρική έχει ο υπολογιστής (για να ψάξω αν έχει οπτική ή ομοαξονική έξοδο) και επίσης ποιός είναι ο ενισχυτής, μήπως έχει και αυτός οπτική ή ομοαξονική είσοδο. Είναι καλύτερη επιλογή, αν βοηθάνε τα μηχανήματα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αν θέλεις πες μας ποιά μητρική έχει ο υπολογιστής (για να ψάξω αν έχει οπτική ή ομοαξονική έξοδο) και επίσης ποιός είναι ο ενισχυτής, μήπως έχει και αυτός οπτική ή ομοαξονική είσοδο. Είναι καλύτερη επιλογή, αν βοηθάνε τα μηχανήματα.
Σε ευχαριστώ Πέτρο αλλά ο ενισχυτης δεν εχει οπτικη ή ομοαξονικη, Fisher κατασκευής του 1982 γαρ! :)
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
To γνωρίζω αγαπητε kanakiani για το dac, αλλα από οσα έχω υπόψην είναι ακριβα! Αρα η πιο απλη λύση είναι καρφι -> rca ? Kάποιο dac που να είναι vfm ή αλλιώς cost effective που λένε και στο χωριό μου , υπάρχει?
Μην πάρεις ακριβό dac για αρχή. Αλλά να πάρεις οπωσδήποτε. Να μην αφεθείς στην ποιότητα της κάρτας 'ήχου του υπολογιστή γιατί θα είναι χάλια κατάσταση. Με 50-100 ευρώ βρίσκεις κάποιο dac. Ή καινούργιο κινέζικο ή κάποιο πιο επώνυμο μεταχειρισμένο (π.χ κάποιο ifi).
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Γνώμη μου είναι ότι η κάρτα ήχου του υπολογιστή είναι υπερ-αρκετή για τον ενισχυτή και τα ηχεία του.
(Αν κρίνω από την ηλικία του ενισχυτή και τα ηχεία σου δε θα βρίσκονται στην πρώτη νιότη τους. :tongue:)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
SMSL m100 MKii πολύ καλό το έχω εδώ και ένα μήνα στο pc μου και είμαι ευχαριστημένος. Θα σου πάει με τα μεταφορικά κάνα 100αρι αν το αντέχεις και έχει αρκετές ψηφιακές συνδέσεις (optical, USB, digital rca). Και μικρό μεταλλικό σασί και καλό κατασκευασμενο.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Μην πάρεις ακριβό dac για αρχή. Αλλά να πάρεις οπωσδήποτε. Να μην αφεθείς στην ποιότητα της κάρτας 'ήχου του υπολογιστή γιατί θα είναι χάλια κατάσταση. Με 50-100 ευρώ βρίσκεις κάποιο dac. Ή καινούργιο κινέζικο ή κάποιο πιο επώνυμο μεταχειρισμένο (π.χ κάποιο ifi).
Eυχαριστω για την πρόταση musicfanatic ,αρα σε κάθε περίπτσωση θα βοηθήσει έστω και ένα φθηνό dac στην ποιότητα του ηχου από όσο καταλαβαίνω. Προτείνει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ας πούμε έως 100 ευρώ?

Και μια αφελής ερώτηση:



Ο συγκεκριμένος προσαρμογέας που είχα πάρει πριν ενα χρόνο περίπου για να στείλω μουσική στα ηχεία μου (και οντως με εξυπηρετεί αφάνταστα όταν στέλνω μουσικη απο φορητές συσκευές στον ενισχυτη και είναι πολυ αξιόπιστος και λειτουργεί άψογα), παίζει έστω και ελάχιστα τον ρόλο ενός "dac" ? Εννοώ αν κάνει κάποια μετατροπή?
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Γνώμη μου είναι ότι η κάρτα ήχου του υπολογιστή είναι υπερ-αρκετή για τον ενισχυτή και τα ηχεία του.
(Αν κρίνω από την ηλικία του ενισχυτή και τα ηχεία σου δε θα βρίσκονται στην πρώτη νιότη τους. :tongue:)
xaxaxa καλο!
Αλλά ο Γαμπρός (βλέπε Ενισχυτής) την ξεγέλασε την νεαρά νύφη (βλέπε ηχεία) :)
Τα ηχεία μου είναι καινούρια (ένα ζευγάρι magnat 1002 , ούτε χρόνο δεν εκλεισαν ακόμη και άστρωτα) . Σφύζει από νιάτα η νύφη!!!
SMSL m100 MKii πολύ καλό το έχω εδώ και ένα μήνα στο pc μου και είμαι ευχαριστημένος. Θα σου πάει με τα μεταφορικά κάνα 100αρι αν το αντέχεις και έχει αρκετές ψηφιακές συνδέσεις (optical, USB, digital rca). Και μικρό μεταλλικό σασί και καλό κατασκευασμενο.
Είναι εμφανής , εννοώ ακουστικά, η διαφορά στο ακουστικό αποτέλεσμα?
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
SMSL m100 MKii πολύ καλό το έχω εδώ και ένα μήνα στο pc μου και είμαι ευχαριστημένος. Θα σου πάει με τα μεταφορικά κάνα 100αρι αν το αντέχεις και έχει αρκετές ψηφιακές συνδέσεις (optical, USB, digital rca). Και μικρό μεταλλικό σασί και καλό κατασκευασμενο.
Από ποιο site το αγόρασες αν επιτρέπεται? Πληρώνεις και τελωνείο?
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Καλημέρα,
Σε ένα δεύτερο μικρότερο σύστημα που έχω ,ελλείψει ετέρου dac,χρησιμοποιώ την έξοδο ακουστικών του υπολογιστή με καλώδιο καρφί-2rca ,στον ενισχυτή .
Το αποτέλεσμα προς μεγάλη μου έκπληξη είναι "εξαιρετικό".
Πριν λοιπόν προβείς στην αγορά κάποιου φθηνού dac,το οποίο κατά την άποψη μου θα παίζει πιθανόν χειρότερα από την κάρτα του υπολογιστή σου ,κάνε πρώτα μια ακρόαση και αν δεν σε καλύπτει το αποτέλεσμα ψάχνεις να βρεις κάποιο ,όχι πάντως φθηνό,dac.
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Aν θέλεις να ακούσεις σχετικά καλά, πρέπει να πας σε dac. Οι επιλογές των topping (D10s) και smsl (M100 ή το sanskrit 10th mkii) είναι οι πιο προσιτές. Αγορά από γερμανικό αμαζον ή από το Γαλλικό audiophonics. fr, με το ίδιο σχεδόν κόστος, αλλά καλύτερα από το Γαλλικό, γιατί οι Γερμανοί είναι πουσταράδες.
Ο συγκεκριμένος προσαρμογέας που είχα πάρει πριν ενα χρόνο περίπου για να στείλω μουσική στα ηχεία μου (και οντως με εξυπηρετεί αφάνταστα όταν στέλνω μουσικη απο φορητές συσκευές στον ενισχυτη και είναι πολυ αξιόπιστος και λειτουργεί άψογα), παίζει έστω και ελάχιστα τον ρόλο ενός "dac" ? Εννοώ αν κάνει κάποια μετατροπή?
θα πάρεις σημαντικά καλύτερο ήχο με ένα dac, αυτό είναι πρακτικό γιατί είναι μια ασύρματη σύνδεση, αλλά ηχητικά μετριότατο.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
M100 MKⅡ Audio DAC

Το συγκεκριμενο dac , το οποίο προτάθηκε και παραπάνω , και απο οτι διαβαζω είναι πολύ καλό για τα λεφτά του (100 ευρω περίπου? ) έχει εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος? Δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν είναι καλύτερα να έχει δικο του ρεύμα από ότι να παιρνει από το λάπτοπ ?
 

Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
M100 MKⅡ Audio DAC

Το συγκεκριμενο dac , το οποίο προτάθηκε και παραπάνω , και απο οτι διαβαζω είναι πολύ καλό για τα λεφτά του (100 ευρω περίπου? ) έχει εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος? Δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν είναι καλύτερα να έχει δικο του ρεύμα από ότι να παιρνει από το λάπτοπ ?
Έχει ειδική είσοδο Usb μόνο για παροχή ρεύματος. Η aux power που φαίνεται στη φωτογραφία:
1607794949069.png


(edit: μια απο τις δύο υποδοχές σε εκεινη τη περιοχή εν πάση περιπτώσει )
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top