Σύνδεση βιντεοκάμερας με Η/Υ

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλημερα στο forum.
Έχω ένα προβληματάκι με τη σύνδεση της βιντεοκάμερας που μόλις αγόρασα με τον Η/Υ.
Συγκεκριμένα , πήρα την Sony DCR-HC51E με dv , και μέσα δέν είχε καποιο καλώδιο για να την συνδέω με υπολογιστή , ούτε κανένα δισκάκι με λογισμικο.
Αγόρασα καλώδιο που συνδέω την καμερα με τη θύρα firewire όμως τίποτε (εάν δέν είναι ενεργοποιημένη από που το βλέπω?), πάει κάπου το μυαλό σας γιατί το δικό μου έχει περιορισμένες γνώσεις σε τετοια θεματα.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Σύνδεση βιντεοκάμερας με Η/Υ

Με ενα καλωδιακι 1394 σαν αυτο που αναφερεται στο σαητ του themata αλλα και με προγραμμα επεξεργασιας video. Για αρχη το Windows movie maker και αργοτερα στα ...βαθια! Αdobe premiere, Pinnacle etc! Καλη υπομονη!
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
1) πρώτα πρώτα καλώς ήλθες φίλε στο avsite.

2) τι υπολογιστή εχεις? Laptop με ενσωματωμένη firewire θύρα? Desktop με onboard (στο Motherboard δηλαδή) firewire port? Η Desktop με firewire σε PCI expansion card?

3) Tι λειτουργικό εχεις? Win XP SP3 ή Vista και ποιά εκδοση αυτών (Ultimate, etc)

4) Aν υποθέσουμε οτι εχεις desktop με firewire της μητρικής σου και win xp τότε βεβαιώσου απο το device manager οτι δεν εχεις κάποιο περιφερειακό με κίτρινο θαυμαστικό. Δηλαδή δές αν hardware-ικά η firewire port είναι ON ή όχι.

5) Αν είναι όλα καλά τότε κατέβασε το windv http://windv.mourek.cz/ Και κάντο Install.
Eίναι ενα freeware utility για capture απο Mini-DV μεσω firewire στον υπολογιστή σου.

6) Σύνδεσε το καλώδιο firewire τόσο στην κάμερα όσο και στον υπολογιστή σου. Αναψε την κάμερα και θέσε την σε λειτουργία Play και όχι camera. Δες αν ακούς κάτι ντινγκ ντίνγκ απο τα Windows που αναγνωρίσαν την DV DEVICE. Ετσι θα δείς οτι η κάμερα σου αναγνωρίσθηκε και κάποια βασικά drivers της εγκαταστάθηκαν και όλα παίζουν.

7) happy capturing!

αν δεν σου παίζουν όλα καλά απάντησε μας στις ερωτήσεις ώστε να δώσουμε περισσότερο λεπτομέρεια στις απαντήσεις μας
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Πρώτα πρώτα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
-΄Εχω ένα laptop χωρίς θύρα firewire (μου είπαν κάτι για ανταπτορα έτσι ωστε να το συνδέω με θύρα usb) , και ένα desktop με 2 θύρες firewire μπροστά (έτσι το αγόρασα).
-Λειτουργικό XP.
-Πήγα στο εργαλεία διαχείρισης (αυτό φαντάζομαι είναι το device manager) και δεν υπήρχε πουθενά κίτρινο θαυμαστικό (πώς είναι στην ορολογία του υπολογιστή η θυρα firewire γιατί πουθενα δεν είδα αυτή τη λέξη ?).
-Οταν συνδέω την καμερα με τον υπολογιστή και την ανοίγω δέν βγάζει τίποτε (νέο υλικό κλπ).
Μήπως να παραμείνω στη φωτογραφία ?
Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας .
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Λοιπόν στο desktop υπολογιστή πάμε τώρα.

Οι μπροστινές θύρες πιθανά δεν εχουν συνδεθεί με την μητρική

Να πάς πρώτα στο Device Manager (left click on My computer -> properties -> Hardware -> Device manager και πάς στο Network adapters να δεις οτι εχεις 1394 Net Adapter εγκατεστημένο. Αν όχι πές μου ποιό είναι το motherboard σου να σου πώ τι driver χρειάζεσαι.

Ομως απο οτι λές το πιθανότερο είναι να εχει εγκατασταθει η πόρτα firewire αλλα κλασσική περίπτωση βαιστικού τεχνικού να μην σου εχει συνδεσει το μπροστινό firewire bracket. Πιθανά να πάιξει με την πόρτα που σίγουρα εχεις στην πίσω μεριά του υπολογιστή?
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
εγω ανοιξα το κουτι του υπολογιστη και βρηκα το καλωδιο του firewire στον αερα!
που συνδεεται ομως πανω στη μητρικη?
υπαρχει περιπτωση να μην εχει υποδοχη στη μητρικη?
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Σύνδεση βιντεοκάμερας με Η/Υ

Αν και τώρα πια σχεδόν όλες οι μητρικές διαθέτουν firewire, υπάρχει και μια περίπτωση να μην διαθέτει η δικιά σου. Κοίτα στο εγχειρίδιο της μητρικής σου στις συνδέσεις ή και στο ιντερνετ.
Αν δεν διαθέτει τέτοια είσοδο, τότε θα χρειαστείς μια κάρτα firewire στον Η/Υ.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
κοιταξα το εγχειριδιο της μητρικης και δεν εχει θυρα firewire!
θα κοιταξω να βαλω μια καρτα τοτε!
κατι αλλο,θελω να περασω καποια βιντεο απο την καμερα στον υπολογιστη!
δοκιμασα μεσω USB και η ποιοτητα ηταν χαλια,υπαρχει διαφορα μεσω firewire η φταιει κατι αλλο?
καρτα γραφικων Gforce 8600 gt
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.428
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top