Σύνδεση ενεργών ηχείων με controler ?

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Έχω ένα midi Controler Pioneer DDJ SB, και θέλω να μάθω πως μπορώ να γίνει η σύνδεση με 2 ενεργά ηχεία .Είναι η πρώτη φορά που θα έχω ενεργά ηχεία ,και δεν γνωρίζω τον σωστό τρόπο σύνδεσης. Αν μεσολαβούσε ενισχυτής και ήταν τα ηχεία παθητικά δεν θα είχα πρόβλημα. Τώρα τι γίνεται ? Η έξοδος από τον controler είναι σε RCA ,όπως επίσης και η είσοδος στα ενεργά ηχεία είναι σε RCA.Πως μπορεί να γίνει η σύνδεση ώστε να παίζει και το αριστερό και το δεξί ηχείο ? Τι θα χρειαστώ για να γίνει σωστή σύνδεση ?
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τον ενισχυτη τα ενεργα, τον εχουν εντος, οποτε η ενωση ειναι οπως θα ηταν απο το controler σε εξωτερικο ενισχυτη, μεσω rca.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Τον ενισχυτή τα ενεργά, τον εχουν εντος, οποτε η ενωση ειναι οπως θα ήταν από το controler σε εξωτερικό ενισχυτή, μέσω rca.
Ισως δεν το εγραψα καλά. Ο controller έχει μια εξοδο RCA .Αυτή η έξοδος θα πήγαινε σε ενα ενισχυτή απο τον οποίο θα οδηγουνταν ενα δεξί και ενα αριστερο ηχείο. Τώρα που δεν υπάρχει ενισχυτής ,πως θα πάει το σήμα και στα 2 ηχεία ?
Πιστεύω τώρα να το διατύπωσα σωστά.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Στα terminals λέει για
  • 2 HEADPHONE MONITOR (1/4 inch Jack, MiniPin)
Οπότε με κάτι από αυτά θα είσαι οκ.
Λογικά θα χρείαζεσαι στερεοφωνικά οπότε ένα. Για σίγουρα να κατεβάσεις το manual του controller.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ισως δεν το εγραψα καλά. Ο controller έχει μια εξοδο RCA .Αυτή η έξοδος θα πήγαινε σε ενα ενισχυτή απο τον οποίο θα οδηγουνταν ενα δεξί και ενα αριστερο ηχείο. Τώρα που δεν υπάρχει ενισχυτής ,πως θα πάει το σήμα και στα 2 ηχεία ?
Πιστεύω τώρα να το διατύπωσα σωστά.
εαν ειχες παθητικα ηχεια, και εκανες την συνδεσμολογια που περιγραφεις παλι δε θα δουλευε σωστα , ακριβως γιατι εχει μια εξοδο rca.!!
Στα terminals λέει για
  • 2 HEADPHONE MONITOR (1/4 inch Jack, MiniPin)
Οπότε με κάτι από αυτά θα είσαι οκ.
Λογικά θα χρείαζεσαι στερεοφωνικά οπότε ένα. Για σίγουρα να κατεβάσεις το manual του controller.
οποτε πολυ σωστα , συμφωνω, λογικα μονο ετσι θα εχεις στερεοφωνικη λειτουργια και ποιο συγκεκριμενα κατι τετοιο. που θα το βρεις και εδω ελλαδα φυσικα σε καποιο μαγαζι ηλεκτρονικων ειδων
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428

εδω δειχνει οτι εχει rca ζευγος l-r


και εδω 1/4 jack l-r ,(αρα δε βγαζει στερεο σε καθε εξοδο !!) το μοντελο σου ειναι το SR. δες πισω απο τα ηχεια τι τυπους συνδεσης εχουν οποτε η θα επιλεξεις 1/4 jack .>> xlr οπως το βιντεο(προτιμησε την απο τις rca) η θα προσαρμοσεις τις 1/4 jack σε rca , αλλα παντα δυο ξεχωριστες καλωδιωσεις .
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Το αριστερό RCA στο αριστερό ηχείο και το δεξί RCA στο δεξί ηχείο.
Δηλαδη θα χρειαστώ ενα καλώδιο RCA

εδω δειχνει οτι εχει rca ζευγος l-r


και εδω 1/4 jack l-r ,(αρα δε βγαζει στερεο σε καθε εξοδο !!) το μοντελο σου ειναι το SR. δες πισω απο τα ηχεια τι τυπους συνδεσης εχουν οποτε η θα επιλεξεις 1/4 jack .>> xlr οπως το βιντεο(προτιμησε την απο τις rca) η θα προσαρμοσεις τις 1/4 jack σε rca , αλλα παντα δυο ξεχωριστες καλωδιωσεις .
Το μοντέλο του controller είναι το SB και εχει RCA εξοδο
Master Out.jpg


Η Εισοδος των ηχείων ειναι και αυτή RCA

Ηχεία.jpg


Η προταση του dachris φαίνεται να είναι λογική.......Το αριστερό RCA στο αριστερό ηχείο και το δεξί RCA στο δεξί ηχείο.
Υπάρχει καλώδιο μονό RCA να μπαίνει στον controller και να καταλήγει σε διπλό RCA που θα μπεί στο ηχείο ?
Στο manual του controller το δείχνει αόριστα
Συνδεση.jpg

Έχω ψάξει στο διαδίκτυο πάρα πολύ ,αλλά κάτι σχετικό δεν έχω βρει. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και πιστεύω να βρεθεί μια λύση.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τον ενισχυτη τα ενεργα, τον εχουν εντος, οποτε η ενωση ειναι οπως θα ηταν απο το controler σε εξωτερικο ενισχυτη, μεσω rca.
Ισως δεν το εγραψα καλά. Ο controller έχει μια εξοδο RCA .Αυτή η έξοδος θα πήγαινε σε ενα ενισχυτή απο τον οποίο θα οδηγουνταν ενα δεξί και ενα αριστερο ηχείο. Τώρα που δεν υπάρχει ενισχυτής ,πως θα πάει το σήμα και στα 2 ηχεία ?
Πιστεύω τώρα να το διατύπωσα σωστά.
οχι χειροτερα το διατυπωσες:D
στο βιντεο δειχνει δυο εξοδους rca , δυο τρυπες να το πω ποιο απλα:D, γιατι γραφεις μια εξοδο rca? αν και εσενα εχει δυο out, συνδεεις την καθεμια σε καθε ηχειο.. ασε το μανιουλι μη μπερδευεσε που δειχνει μια γραμμη , γλιτωνουν μελανια για τις δευτερες:D .ολοκληρα βιντεο σου εβαλα σε καθε περιπτωση δε τα βλεπεις?
 


Μηνύματα
21
Reaction score
3
οχι χειροτερα το διατυπωσες:D
στο βιντεο δειχνει δυο εξοδους rca , δυο τρυπες να το πω ποιο απλα:D, γιατι γραφεις μια εξοδο rca? αν και εσενα εχει δυο out, συνδεεις την καθεμια σε καθε ηχειο.. ασε το μανιουλι μη μπερδευεσε που δειχνει μια γραμμη , γλιτωνουν μελανια για τις δευτερες:D .ολοκληρα βιντεο σου εβαλα σε καθε περιπτωση δε τα βλεπεις?

Ενοούσα οτι εχει μια εξοδο σε RCA ,αλλα μηχανήματα έχουν και άλλη εξοδο με XLR η οπως αλλιώς τα λένε.
Τα βίντεο σου τα είδα απο εκει είναι και φωτογραφία με την έξοδο του Controler.Δεν δείχνει όμως το καλώδιο για να καταλάβω.
Δηλαδη όπως εγραψε και ο dachris και συμφωνείς και εσυ,πρέπει να βρω κάποιο καλώδιο με μονο RCA και στην άλλη πλευρά να είναι διπλό για να μπεί στο ηχείο ,ετσι ? Υπάρχει τέτοιο καλώδιο ?
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Ποια είναι τα ηχεία?
SKYTEC CSA15 Active PA Επαγγελματικό ηχείο 15" αυτοενισχυόμενο 800Watt Max
Για τα λεφτά του φαίνεται καλό.Δεν τα έχω αγοράσει ακόμα ,αλλά πρόκειται να τα παραγγείλω.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
30
SKYTEC CSA15 Active PA Επαγγελματικό ηχείο 15" αυτοενισχυόμενο 800Watt Max
Για τα λεφτά του φαίνεται καλό.Δεν τα έχω αγοράσει ακόμα ,αλλά πρόκειται να τα παραγγείλω.
Από τον controler το ζευγάρι RCA πηγαίνει στο IN του ηχείου και από το OUT του ηχείου πηγαίνει στο IN του δεύτερου ηχείου.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Από τον controler το ζευγάρι RCA πηγαίνει στο IN του ηχείου και από το OUT του ηχείου πηγαίνει στο IN του δεύτερου ηχείου.
Μάλιστα, ετσι πρέπει να είναι !!! Ευχαριστώ πολύ.Πιστεύω οτι αυτή είναι η σύνδεση ,τόσο απλό και δεν υπάρχει ενα σχετικό θέμα στο διαδίκτυο.
Όσο αφορά τα ηχεία αυτά ,φαίνονται να είναι τίμια ,χωρίς βέβαια να είναι κάτι το ιδιαίτερο.Την δουλειά τους θα την κάνουνε.Για πάρτυ προορίζονται.
Σας ευχαριστώ όλους
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aν επιλεγει η συνδεσμολογια αυτη, δε θα εχεις στερεο ηχο, καθε ηχειο θα παιζει και τα δυο καναλια ταυτοχρονα!!
Η επιλογη αυτη ειναι πασπαρτου εχει γινει προφανως οταν δεν ενδιαφερουν καποιον οι λεπτομεριες αλλα για να μπορουν να τοποθετηθουν πολλα τετοια ηχεια σε ενα χωρο και να μην εχεις πολλα μετρα καλωδιωσεων απο το controler στο μακρυτερο ηχειο σου και ζευγος ακριβως για να μην αυξανεται η ωμικη αντισταση.
Αν δε εισε αυτης της περιπτωσης η καλυτερη επιλογη ειναι να χρησιμοποιησεις τη μια εισοδο rca απο τις δυο του καθε ηχειου για να εχεις ετσι καθαρο στερεο δικαναλο !
Στο γραφω και πανω μια εξοδο σε καθε ηχειο, δεν ειναι υποχρεωτικο και τις δυο εισοδους.
 
Last edited:

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Aν επιλεγει η συνδεσμολογια αυτη, δε θα εχεις στερεο ηχο, καθε ηχειο θα παιζει και τα δυο καναλια ταυτοχρονα!!
Η επιλογη αυτη ειναι πασπαρτου εχει γινει προφανως οταν δεν ενδιαφερουν καποιον οι λεπτομεριες αλλα για να μπορουν να τοποθετηθουν πολλα τετοια ηχεια σε ενα χωρο και να μην εχεις πολλα μετρα καλωδιωσεων απο το controler στο μακρυτερο ηχειο σου και ζευγος ακριβως για να μην αυξανεται η ωμικη αντισταση.
Αν δε εισε αυτης της περιπτωσης η καλυτερη επιλογη ειναι να χρησιμοποιησεις τη μια εισοδο rca απο τις δυο του καθε ηχειου για να εχεις ετσι καθαρο στερεο δικαναλο !
Στο γραφω και πανω μια εξοδο σε καθε ηχειο, δεν ειναι υποχρεωτικο και τις δυο εισοδους.
Καλημέρα,δεν νομίζω οτι θα είναι λάθος η σύνδεση.Διάβασα τις λεπτομέρειες του ηχείου και γράφει οτι το line out του ηχείου ειναι σαν bypass.Οπότε καταλαβαίνω εκτός και αν κάνω λάθος ,οτι το σήμα απο τον controller πηγαίνει στο πρώτο ηχείο και απο εκει (bypass) πηγαίνει στο δευτερο ηχειο οπως βγηκε απο τον controller.
Σου παραθέτω τις λεπτομέρειες του ηχείου.

SKYTEC CSA15 ACTIVE PA
Επαγγελματικό αυτοενισχυόμενο ηχείο 2 δρόμων με ξύλινη καμπίνα και τσόχα ισχύος 800 Watt Max . Ηχείο με ενσωματωμένο ενισχυτή με woofer 15" και piezo κόρνα για μεσαίες και υψηλές συχνότητες. Compact κατασκευή με προστατευτικά στις γωνίες. Ελαφρύ για εύκολη μεταφορά.

Το ηχείο διαθέτει μίκτη 2 καναλιών

Channel 1: Σύνδεση μέχρι 2 μικρόφωνα (Jack 6.3mm ΜΟΝΟ) με ρυθμιστικό έντασης και echo.

Channel 2: Σύνδεση Line ( 2 x RCA) για χρήση με εξωτερική πηγή όπως ηλεκτρονικός υπολογιστής, CD, MP3, κονσόλα, κλπ. Επιπλέον σε αυτό το κανάλι μπορείτε να κάνετε bypass το σήμα του Line σε άλλο μηχάνημα (Line Out). Για αυτό το κανάλι διαθέτει equalizer 2 περιοχών (Bass, Treble) και ρυθμιστικό έντασης (Volume).

Κατάλληλο για φορητές λύσεις, party, κλπ.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
  • 2-way bass reflex 800W active speaker system
  • Built-in high power amplifier
  • High-efficiency 15" woofer
  • Piëzo horn for high/mid range
  • 2 x Microphone input with echo effect
  • 2 x 6.35mm jack microphone inputs
  • Line in/output Bass, treble and master control
  • Metal grille
  • Covered with acoustic carpet
  • Recessed handles
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
  • Output power: 800 Watt
  • Frequency response: 35Hz - 20kHz
  • SPL Max: 118 dB
  • Woofer: 15 inch (38cm)
  • Piezo Horn
  • Power supply: 220 - 240V AC
  • Dimensions: 470 x 345 x 650mm
  • Weight: 14.3kg / pcs
Πιστευω οτι θα είναι σωστή η συνδεση ετσι.Αν εχεις κάποια αλλη σκέψη θα ηθελα να την ακούσω .

Μου γράφεις ........Αν δε εισε αυτης της περιπτωσης η καλυτερη επιλογη ειναι να χρησιμοποιησεις τη μια εισοδο rca απο τις δυο του καθε ηχειου για να εχεις ετσι καθαρο στερεο δικαναλο !

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω ! Συγνώμη αλλά αν θέλεις να μου το αναλύσεις πιο πολύ.Είναι πολύ επιστημονικό για μένα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Χοντρικα, αλλους ηχους βγαζει το l αλλους το r, rca, αν τα στειλεις και τα δυο σε ενα ηχειο θα τα ακους ολα απο αυτο, αλλιως εαν εχεις δυο θα σου δημιουργειται με την ενναλαγη των ηχων πιστοτερη η αναπαρασταση του ηχητικου γεγονοτος, ποιο απλα δε μπορω να στο περιγραψω, περαν αυτων δε χανεις τιποτε απο το να δοκιμασεις η ολα τα μωρα στη πιστα, η ενα δεξια και ενα αριστερα ;)
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Επικοινώνησα με την Ελληνική αντιπροσωπεία ,και μου είπαν να κάνω την σύνδεση που προτείνεις .Δηλαδή ενα καλώδιο μονό αρσενικό RCA συνδέεται με με την αριστερή εξοδο του controller, και η άλλη ακρη του συνδέεται με την ΜΙΑ εισοδο του αριστερού ηχείου. Ενα άλλο μονό καλώδιο RCA συνδέεται με την δεξια εξοδο του controler και η άλλη ακρη του στην ΜΙΑ είσοδο του δεξιού ηχείου. Ετσι θα παίζει στερεοφωνικά μου είπαν.
Επικοινώνησα με τον κατασκευαστή και μου απάντησε οτι μπορω να χρησιμοποιήσω αυτό το καλώδιο http://www.infinitecables.com/pop/av_rca1m2m.htm.
Ξεκαθαρίζει η κατάσταση τώρα . Ποιό είναι το ποιό σωστό ? Αυτό που μου προτείνεις εσυ και η Ελληνική αντιπροσωπεία ,η το 2 σε 1 καλώδιο που λεει η κατασκευαστής ?
Οι Ολλανδοί μου απάντησαν πολύ λακωνικά ,και τείνω να υιοθετήσω την δική σου άποψη.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ιδιο ειναι .
Πες μου ομως τι αποσταση εχουν απο το contr. και ποσα ηχεια θα χρησιμοποιησεις
 

Μηνύματα
21
Reaction score
3
Το ιδιο ειναι .
Πες μου ομως τι αποσταση εχουν απο το contr. και ποσα ηχεια θα χρησιμοποιησεις
Τα ηχεία θα βρίσκονται σε απόσταση 4 μέτρων απο τον controller ,θα είναι τα 2 ηχεία και θα ηθελα επίσης να βάλω ενα ενεργό sub ,αλλά απο που θα πάρω σήμα για αυτό τώρα ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top