Σύνδεση ενός sub για AV receiver και stereo integrated

Μηνύματα
13
Reaction score
3
Πρόκειται να συνδέσω ένα ενεργό sub ταυτόχρονα με ένα av receiver και με το pre-out ενός stereo integrated και αναρωτιέμαι αν μπορεί να λειτουργήσουν rca splitters τέτοιου τύπου https://www.hdcabling.co.za/wp-content/uploads/2019/06/RCA-Y-Splitter-2.jpg
ή αν είναι απαραίτητη η χρήση switch box
 


Μηνύματα
13
Reaction score
3
Μέχρι στιγμής είχα μόνο το av receiver με 5.1 ηχεία mirage και ένα ζευγάρι focal aria 906 σε στέρεο + το sub των mirage και περιμένω ένα stereo integrated να μου ρθει από βδομάδα για τα focal. Θα παίζουν ένα αναμμένο κάθε φορά εκτός αν βάλω στο bypass τα 2 μπροστινά κανάλια να παίζουν από focal για να χρησιμοποιήσω ta μπροστινά mirage σε 7.1 διάταξη ως μεσαία. Απλά σκέφτομαι τί να πάρω από σύνδεση για το sub απ΄τις 2 παραπάνω λύσεις.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Τριβελίζει το μυαλό μου αρκετά και μένα η χρήση sub παράλληλα για πολυκάναλες και δικάναλες ακροάσεις. Το σετάπ μου έχει ως εξής:

- Πολυκάναλο για AV χρήση: Denon 3600 --> pre-out τα LF σε Stereo integrated Arcam SA20

- Δικάναλες ακροάσεις μόνο μέσω Arcam SA20 και χρήση των ενσωματωμένων Sabre Dac του.

Αν όντως μπορεί το sub να δεχτεί δυο εισόδους και να παίζει μόνο την αναμμένη πηγή (AV Receiver ή stereo amp) θα ήταν ιδανικό. Θα πρέπει όμως και το sub να έχει και ανάλογες εισόδους βέβαια...

Οι είσοδοι του sub μου είναι οι εξής:

Screen Shot 2020-02-15 at 16.08.52.png


Η low level R (mono) είσοδος είναι συνδεδεμένη με τον AV receiver κατά τις οδηγίες του manual του sub. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το high level input για σύνδεση με το stereo amp? Ή το input αυτό είναι για εναλλακτικό amplification του sub??? Δεν θέλω να κάψω το sub μου... Το neutric καλώδιο που είχε η συσκευασία του sub καταλήγει σε 3 καλώδια:

(εικόνα απο το manual του sub)

Screen Shot 2020-02-15 at 16.14.17.png


Γίνεται να συνδέσω έτσι το sub με τον Arcam? O Arcam έχει preout για τα δύο κανάλια, η yellow κατάληξη του Neutric καλωδίου που θα μπεί όμως??
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Γίνεται να συνδέσω έτσι το sub με τον Arcam? O Arcam έχει preout για τα δύο κανάλια, η yellow κατάληξη του Neutric καλωδίου που θα μπεί όμως??
Ποιό sub είναι;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το high level input για σύνδεση με το stereo amp?
Το manual αναφέρει πως το Speakon απαιτεί high level inputs. Πρέπει να συνδεθεί σε έξοδο ηχείων του ενισχυτή και ο Arcam έχει μόνο ένα ζεύγος.
Δεν μου φαίνεται φρόνιμο να συνδεθεί παράλληλα με ηχεία, αλλά ίσως κάποιος τεχνικά αρτιότερος έχει άλλη άποψη. :idk:
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Το manual αναφέρει πως το Speakon απαιτεί high level inputs. Πρέπει να συνδεθεί σε έξοδο ηχείων του ενισχυτή και ο Arcam έχει μόνο ένα ζεύγος.
Δεν μου φαίνεται φρόνιμο να συνδεθεί παράλληλα με ηχεία, αλλά ίσως κάποιος τεχνικά αρτιότερος έχει άλλη άποψη. :idk:
Μάλλον έχεις δίκιο. Περίεργη συνδεμολογία για interconnect. Έκατσα και βρήκα το καλώδιο. Πιο πολύ παραπέμπει σε speaker cable παρά σε RCA. Κρίμα.
unnamed.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.965
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top