Σύνδεση ηλεκτρονικού υπολογιστή με DAC

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Καλημέρα σας
Δεν θέλω να κουράσω κανέναν ,παρακολουθώ χρόνια το φόρουμ αλλά δε συμμετείχα ποτέ και αποφάσισα να σας ενοχλήσω να μου πείτε μια γνώμη.
Χρησιμοποιώ ένα pc για να ακούω μουσική flac που είτε είναι ριπαρισμένα δικά μου cd ,είτε είναι αρχεία που κατεβάζω από το διαδίκτυο. Στον υπολογιστή είχα ένα σετ ηχείων της creative 7.1 που για παιχνίδια καλό ήταν όπως και για τυπική ακρόαση mp3 αλλά για flac και για τα cd μου δεν έκανε. Αποφάσισα μετά από επιδρομή που έκανα στην αποθήκη να ξεθάψω έναν avr 3802 denon που δεν πρόλαβε ποτέ να παίξει και κάτι ηχεία τα οποία είναι ιδιοκατασκευή ,φτιάχτηκαν την εποχή του 2000 με scanspeak μονάδες και αρκετό μεράκι που με έναν alchemist forsetti apd 20 έπαιζαν αρκετά καλά. Συνέδεσα το pc μου με οπτική ίνα στον denon , κούμπωσα και τα ηχεία , πρόσθεσα και ένα sub yamaha αγορασμένο και αυτό εποχές πέτρινες που θέλαμε να φέρουμε το σινεμά σπίτι και όλα παίζουν πλέον καλά. Επειδή τρώγομαι μήπως υπάρχει περίπτωση να μπορώ να πάρω καλύτερο ήχο με τον εξοπλισμό που ήδη έχω αγοράζοντας ένα dac που να παίζει και το ρόλο προενισχυτή και συνδέοντάς το απευθείας στον alchemist τελικό με xlr καλώδια κοιτούσα το cambridge audio magicdac + (λέω βγήκε το 11 μπας κ είναι παλιό , μετά το teac ud-503 (πανάκριβο και μάλλον μόνο αγορά από ίντερνετ ), το nad 1050 κάτι κινέζικα ,μετά μπερδεύτηκα εντελώς , άκρη δε βγάζω και σκέφτηκα παραθέτοντας σε σας όλα μου τα υπάρχοντα αν υπάρχει λύση που να αξίζει χωρίς να καταξοδευτώ γιατί οι εποχές είναι δύσκολες.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.604
Xρειαζεσαι οπωσδηποτε την xlr συνδεση? Στη θεση σου θα εψαχνα για καποιον μεταχειρισμενο προενισχυτη και θα κοιτουσα για αγορα ενος dac γυρω στα 300-400 ευρω. Αν τωρα θελεις μια συσκευη (pre+dac) κοιτα και αυτο,αλλα δεν εχει xlr εξοδους.

http://www.project-audio.com/main.php?prod=maiapre

Απο αυτα που ανεφερες το teac ειναι η πιο ασφαλης αλλα και πιο ακριβη επιλογη,ενω δεν εχω καταλαβει τελικα αν υπαρχει αντιπροσωπος στη χωρα μας.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
ενα μεταχειρα dac magic στα 100-150 και ενα ζευγαρι ενεργα 200-300 και εισαι αρχηγοπουλο
[DOUBLEPOST=1487062147][/DOUBLEPOST]και συνδεση usb
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Xρειαζεσαι οπωσδηποτε την xlr συνδεση? Στη θεση σου θα εψαχνα για καποιον μεταχειρισμενο προενισχυτη και θα κοιτουσα για αγορα ενος dac γυρω στα 300-400 ευρω. Αν τωρα θελεις μια συσκευη (pre+dac) κοιτα και αυτο,αλλα δεν εχει xlr εξοδους.

http://www.project-audio.com/main.php?prod=maiapre

Απο αυτα που ανεφερες το teac ειναι η πιο ασφαλης αλλα και πιο ακριβη επιλογη,ενω δεν εχω καταλαβει τελικα αν υπαρχει αντιπροσωπος στη χωρα μας.
Σκέφτηκα να αποφύγω από τη μια να έχω πολλά μηχανήματα και καλώδια μήπως και ο ήχος στο τέλος δεν είναι και τόσο καλός κάνοντας τόσες διαδρομές , να συνδέσω άλλες πηγές δεν πρόκειται γιατί στο σαλόνι έχω άλλο ηχοσύστημα οπότε δε θέλω να πάρω προενισχυτή και δη μεταχειρισμένο γιατί δε ξέρω τι έχει κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και μόνιμα θα τρώγεται το μυαλό μου με αυτό (μπας και κάτι έχει και δε δουλεύει καλά ? )και επίσης σκεφτόμουν ένα dac κάπως universal γιατί μπορεί αργότερα να καταφύγω σε ενεργά ηχεία και επειδή τα περισσότερα έχουν xlr να μη πάει χαμένο το dac. Να συνδέσω τηλέφωνα και bluetooth συσκευές δεν ενδιαφέρομαι .Επίσης αυτά που έχω διαβάσει για το dsd δε με πείθουν και ο προσανατολισμός της μουσικής που ακούω είναι αποκλειστικά jazz.Όσον αφορά τις αντιπροσωπείες στην Ελλάδα σήμερα άλλος είναι , αύριο άλλος και μεθαύριο κανείς. Όταν δε αντιμετωπίσεις πρόβλημα με κάτι είσαι μόνος σου.
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.604
αν μιλαμε για δευτερο ηχοσυστημα ειναι καπως υπερβολικη η επιλογη ενος dac σαν το 503.....στο βασικο συστημα τι συσκευες εχεις?
 



Μηνύματα
510
Reaction score
659
αν μιλαμε για δευτερο ηχοσυστημα ειναι καπως υπερβολικη η επιλογη ενος dac σαν το 503.....στο βασικο συστημα τι συσκευες εχεις?
Το βασικό ας πούμε είναι με προσανατολισμό home theater με ηχεία monitor audio gold , denon 4308 ci σαν πρό και alchemist τελικούς και ένα popcorn hour μιας και παίζει ταινίες από nas
[DOUBLEPOST=1487063835][/DOUBLEPOST]
εχει εξοδους προενισχυσης ο denon?
φυσικά
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.604
Αφου μιλαμε για δευτερο συστημα και λογικα θα ειναι και σε σχετικα μικρο χωρο,μηπως να πουλαγες οτι εχεις (ενισχυτικα για τα ηχεια δεν ξερω) και να πηγαινες σε εναν ολοκληρωμενο ενισχυτη με usb dac.Ετσι και κατι καινουργιο θα εχεις (και ενισχυτη) αλλα και μια συσκευη για να μην μπερδευεσαι με καλωδια και συσκευες σε μικρο χωρο.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Αφου μιλαμε για δευτερο συστημα και λογικα θα ειναι και σε σχετικα μικρο χωρο,μηπως να πουλαγες οτι εχεις (ενισχυτικα για τα ηχεια δεν ξερω) και να πηγαινες σε εναν ολοκληρωμενο ενισχυτη με usb dac.Ετσι και κατι καινουργιο θα εχεις (και ενισχυτη) αλλα και μια συσκευη για να μην μπερδευεσαι με καλωδια και συσκευες σε μικρο χωρο.
ο χώρος είναι πράγματι μικρός αλλά είναι ο μόνος χώρος στο σπίτι που μπορώ να ακούσω μουσική όποια ώρα θέλω καθώς στα γεράματα αποζητάς απομόνωση και ησυχία. Ότι βάλεις για πούλημα ειδικά αυτή την εποχή δεν παίρνεις τίποτα και δε θέλω να καταφύγω σε αγορά ολοκληρωμένου ενισχυτή παρά μόνο σε ένα dac γιατί κάποια στιγμή τα dac μπορεί να αλλάξουν εντελώς ,οι ενισχυτές μένουν αν είσαι ευχαριστημένος
 

Μηνύματα
42
Reaction score
25
εγω παντως δεν καταλαβα, τοσο κακο ειναι το dac του denon και θελεις αλλο? και ποση διαφορα ποιότητας προσδοκας να έχεις?
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.604
ποσο να αλλαξουν τα dac? ακομα και αν συμβει κατι τετοιο θα εχεις αποσβεσει αλλα και ευχαριστηθει τον ενισχυτη και θα πας για κατι αλλο. Απλα στο προτεινα γιατι μπορεις να κανεις με σχετικα λιγα χρηματα την δουλεια σου,με αρκετα καλα αποτελεσματα και ηχο φυσικα και χωρις πολλες συσκευες. Αυτο με δεδομενο παντα οτι θελεις pre+dac που ετσι και αλλιως δεν κοστιζει λιγο (θα κινηθεις στο χιλιαρικο). Αν πουλησεις οτι εχεις ισως καταφερεις να αγορασεις αυτο που σου προτεινω χωρις να βαλεις εξτρα χρηματα.
Να προτεινω παντως κατι αλλο παντα στη δικη σου λογικη το να αξιοποιησεις αυτα που εχεις,αλλα και καινουργιες συσκευες. Για προενισχυτη κοιτα τον προενισχυτη Pro-Ject Audio Pre Box S και dac το ifi nano LE,κοστος στα 400 ευρω συνολικα.Αν παλι θελεις μια συσκευη κοιτα αυτο απο την emotiva

https://emotiva.com/products/dacs/electronics/dacs/stealth-dc-1

αλλα αυτο μονο με δικτυακη αγορα.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
εγω παντως δεν καταλαβα, τοσο κακο ειναι το dac του denon και θελεις αλλο? και ποση διαφορα ποιότητας προσδοκας να έχεις?
Δεν γνωρίζω αν είναι κακό ή καλό ,ούτε έχω να ακούσω κάτι δίπλα του και να κρίνω και γι αυτό καταφεύγω στο φόρουμ μια και πολλοί άνθρωποι είναι εδώ με μεγάλη εμπειρία μήπως και αξίζει να κάνω κάποια κίνηση με προορισμό τη ποιότητα
[DOUBLEPOST=1487067346][/DOUBLEPOST]
ποσο να αλλαξουν τα dac? ακομα και αν συμβει κατι τετοιο θα εχεις αποσβεσει αλλα και ευχαριστηθει τον ενισχυτη και θα πας για κατι αλλο. Απλα στο προτεινα γιατι μπορεις να κανεις με σχετικα λιγα χρηματα την δουλεια σου,με αρκετα καλα αποτελεσματα και ηχο φυσικα και χωρις πολλες συσκευες. Αυτο με δεδομενο παντα οτι θελεις pre+dac που ετσι και αλλιως δεν κοστιζει λιγο (θα κινηθεις στο χιλιαρικο). Αν πουλησεις οτι εχεις ισως καταφερεις να αγορασεις αυτο που σου προτεινω χωρις να βαλεις εξτρα χρηματα.
Να προτεινω παντως κατι αλλο παντα στη δικη σου λογικη το να αξιοποιησεις αυτα που εχεις,αλλα και καινουργιες συσκευες. Για προενισχυτη κοιτα τον προενισχυτη Pro-Ject Audio Pre Box S και dac το ifi nano LE,κοστος στα 400 ευρω συνολικα.Αν παλι θελεις μια συσκευη κοιτα αυτο απο την emotiva

https://emotiva.com/products/dacs/electronics/dacs/stealth-dc-1

αλλα αυτο μονο με δικτυακη αγορα.
Το έχω δει και έχω διαβάσει και πολλές καλές κριτικές για τα μηχανήματα τους αλλά με προβληματίζει η αγορά εκτός Ευρώπης γιατί έχω τραβηχτεί παλιά με τα τελωνεία και άλλα υπολόγιζα και άλλα μου στοίχισαν τελικά , αν έχει κάποιος εμπειρία από αγορές από τη συγκεκριμένη εταιρία θα παρακαλούσα όπως με διαφωτίσει.
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Αφού ο ενισχυτής συνδέεται ψηφιακά με τον υπολογιστή, η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι DAC και να καθίσεις με αυτά που έχεις και να απολαύσεις τη μουσική σου.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Αφού ο ενισχυτής συνδέεται ψηφιακά με τον υπολογιστή, η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι DAC και να καθίσεις με αυτά που έχεις και να απολαύσεις τη μουσική σου.
Αξιοσέβαστη η αποψή σου , είναι το ανήσυχό μου πνεύμα που φταίει
 




Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
ακους καλα? εγω χανω κατι db στο δεξι αυτι και γενικως πανω απο 13 khz με τιποτα
Κι εγω έκανα ακουόγραμμα.χάνω από δεξί αυτί πολυ λιγο στα υψηλά khz.
Μου έκανε εντύπωση ο ορυλα,μόλις το είδε μου λεει : πήγαινες στα clubs παρα πολύ όταν ήσουν νεώτερος;
Έσκασα στα γέλια.
Όχι club είχα κάνει το πατρικό μου στα νιάτα μου....
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Πάντως οι υπόλοιποι στο σπίτι μου λένε πως δεν ακούω , περιμένω να περάσει ο χειμώνας να βγάλω το σκούφο να το διαπιστώσω
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.756
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top