Σύνδεση ηχείων - τα φώτα σας

Μηνύματα
55
Reaction score
31
Καλησπερα σε ολους !
Θα ηθελα την γνωμη σας και την εμπειρια σας για την συνδεση ενος ζευγους ηχειων , συγκεκριμενα για τα B&W DM 640i σε εναν ΥΑΜΑΗΑ Α-S501 , με τον τροπο που βλεπετε στην εικονα που παραθετω .
Θα εχω προβλημα σε καποια απο τις δυο συσκευες η οχι ?
ευχαριστω προκαταβολικα οποιον ασχοληθει με το θεμα μου.
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.350
Αν θέλεις να κανεις διπλοκαλωδίωση πρεπει να βγάλεις τους βραχυκυκλωτήρες απο τα ηχεία.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
εκείνο το ματζαφλάρι πίσω(στην πλάτη) από το ηχείο τι κάν?
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Υποθετω πως εχεις δευτερες σκεψεις για την εμπεδηση των ηχειων σου ...
εγω θα 'λεγα να βαλεις τον impedance selector στο low και να τα συνδεσεις κανονικα στο speakers A
και βγαλε τσι βραχυκυκλωτηρες - βαλε ενα κομματακι απ' το καλωδιο των ηχειων .
 

Μηνύματα
146
Reaction score
169
υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θες να συνδέσεις τα κυκλώματα σταυρωτά;
δηλαδή κάθε ένα κλάδο του ηχείου και στο Α και στο Β; (ρωτάω γιατί αυτό δείχνει το σχήμα σου)
Γιατί όχι ας πούμε τις ψηλές μόνο στο Α και τις χαμηλές μόνο στο Β;
Τα ηχεία είναι 4Οhm όπερ σημαίνει ότι αν έχεις τον επιλογέα στο low και εφαρμόσεις διπλοκαλωδίωση μόνο από την έξοδο Speaker Α θα είσαι ΟΚ ειδάλλως αν κάποιος κλάδος του ηχείου εμφανίζει αντίσταση μικρότερη των 8Ohm και τροφοδοτηθεί από το Speaker A ή το Speaker B μπορεί να θέσει τον ενισχυτή εκτός φακέλου λειτουργίας (στα χαρτιά όλα αυτά γιατί στην πράξη...)
Αν δεν έχεις πάρει ήδη τα έξτρα καλώδια θα συνέστηνα να μην πας σε διπλοκαλωδίωση αλλά να επενδύσεις τα χρήματα σε αγωγούς μεγαλύτερης διατομής.
Για την περίπτωση που δεν κάνεις τελικά διπλοκαλωδίωση θα συμφωνήσω με τον oldy σε ότι αφορά τους βραχυκυκλωτήρες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Στην πλάτη του ενισχυτή γράφει για αυτό που θες να κάνεις :speakers A+B 8 Ohm minimum/speaker στη θέση low .
Τα ηχεία που έχεις είναι 4ωμα , δεν μοιάζει και πολύ καλή ιδέα.......
 

Μηνύματα
55
Reaction score
31
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους !

Αν συνδεσω λοιπον τις ψηλές μόνο στο Α και τις χαμηλές μόνο στο Β και τον impedance selector στο low ,θα ειμαι Ο.Κ ?
[DOUBLEPOST=1528800985][/DOUBLEPOST]Να διορθωσω τα ηχεια για τα οποια μιλαμε τελικα δεν ειναι τα DM 640i αλλα τα DM 640 που ειναι 8ohm.
Συγγνωμη λοιπον για το μπλεξιμο αλλα ρωτω για λογαριασμο αλλου.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κουλό.....
Info sheet του κατασκευαστή είναι και αυτό που έβαλα στο λινκ..
 

Μηνύματα
55
Reaction score
31
Προφανως ειναι για τα B&W DM 640i.
εν παση περιπτωση τα ηχεια ειναι 8ωμα αν συνδεσω λοιπον τις ψηλές μόνο στο Α και τις χαμηλές μόνο στο Β και τον impedance selector στο low ,θα ειμαι Ο.Κ ?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.217
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top