Σύνδεση/καλώδια subwoofer

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Για μεγάλο μήκος καλωδίου rca (7-10m) πρέπει να προσέξουμε κάτι στο καλώδιο που συνδέει τον ενισχυτή με το sub;

http://www.crystalaudio.gr/el/cryst...ance-and-longer-life-for-your-devices-72.html

Το παραπάνω πολύπριζο ασφαλειας, είναι αρκετό για την ασφάλεια ενός sub ή χρειάζεται κάτι άλλο;
Εσείς το έχετε απευθείας στην πρίζα;

Στο διαμέρισμα που μένω, το ρεύμα έχει διακυμανσεις, όπως παρατηρώ από τα Apc smart ups, όπου το AVR (automatic voltage regulation) ειναι συχνά αναμένω.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
1) ποια ειναι η καλύτερη σύνδεση του XTZ 3x12 με εναν AVR;

2) ποιες οι διαφορές στις συνδεσεις XLR/RCA;

3) ποια ειναι η καλύτερη σύνδεση με τον onkyo 5007;

4) υπάρχει ακουστή διαφορά σε καλώδια Subwoofer και ειδικότερα στα παρακάτω 2;
Supra Sublink Mono με το Blue line RCA Audiocable Mono

5) παιζει ρόλο αν το μήκος του RCA καλωδίου ειναι μεγάλο 7m-10m;



 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Όμως, αυτό που γνωρίζω είναι ότι για μεγάλα μήκη καλωδίων, προτιμώνται οι balanced (ήτοι με καλώδια XLR) συνδέσεις αντί των RCA.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
Σε μεγάλα μήκη οι XLR συνδέσεις ειναι καλύτερες οπως λέει και ο wizzy , διότι οι RCA ειναι ευαίσθητες σε παρεμβολές και στα sub μπορει να βγάζουν βόμβο. (Ζαπ που είσαι να εξηγήσεις;)

Αλλα απο οτι βλέπω ο ενισχυτής σου δεν εχει balanced/xlr εξόδους, και δεν εχεις αυτήν την επιλογή (γίνεται βέβαια αν το θες, αλλα θελει έξτρα εξαρτηματακια). Πάρε ενα καλώδιο που να ειναι σωστα shielded και εφοσον δεν εχεις hum, αλλη διαφορά μεταξύ καλωδίων για sub μην ψάχνεις.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Πάρε ενα καλώδιο που να ειναι σωστα shielded και εφοσον δεν εχεις hum, αλλη διαφορά μεταξύ καλωδίων για sub μην ψάχνεις.
παραθετω τα χαρακτηριστικα απο τα 2 καλώδια.
το ενα Blue Line 7m το άλλο Supra Sublink 10m
μπορούμε να καταλάβουμε αν θα έχουν hum;

Blue Line RCA Mono 7m
Construction Type: RCA Audiocable Mono
Lenght: 1, 3, 5, 7 m
Connection: gold plated
Shielding: double shielding
Material: 99,99% OFC copper
Covering: PVC

Supra Sublink Mono 10m
Supra Sublink is a mono connected semi-balanced cable. Low capacitance and high interference immunity make longer cable runs possible, which most often is the case.

Construction Type: Supra Sublink Mono
Lenght: 4, 6, 10m
Connection: SUPRA RCA-6 connectors
Shielding: double shielding
Material: Sn pl. OFC
Covering: Aluminium/ PET-Foil
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
Μεγάλη διαδρομή, εξαρτάται φαντάζομαι και με τι θα βρουν στον δρόμο τους. Double shielded λένε, οκ.

Δεν εχω ιδέα :D.
Άλλος;
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μεγάλη διαδρομή, εξαρτάται φαντάζομαι και με τι θα βρουν στον δρόμο τους. Double shielded λένε, οκ.

Δεν εχω ιδέα :D.
Άλλος;
ο δρομος, μαλλον θα εχει χαλί.
το 7m blue line, θα μπει κατω απο το χαλί, σε ευθεια για να μου φτασει το μήκος.
το 10m supra, μπορει να μπει και περιμετρικά του τοιχου σε κανάλι.

οι διαφορες ειναι στο Material & Covering

Material: 99,99% OFC copper
Covering: PVC

vs

Material: Sn pl. OFC
Covering: Aluminium/ PET-Foil
 



Μηνύματα
449
Reaction score
379
Συμφορουμίτες για να μην ανοίγω και άλλο θέμα,
Χρειάζομαι ένα καλώδιο για το sub μου μήκους 11 μέτρων και θέλω τις προτάσεις σας. Θα ήθελα όμως να μην δώσω πολλά χρήματα μιας και το sub μου δεν είναι ακριβό. Είναι το velodyne impact10 της τάξης των 400ων ευρώ.
Θα ήθελα μια όσο το δυνατόν οικονομικότερη λύση (με το μέτρο φαντάζομαι) αλλά συγχρόνως να είναι και κάτι σωστό για αυτή τη χρήση που το θέλω. Δε θέλω να αγοράσω κάτι που θα μου στοιχίσει άλλο ένα ή άλλο μισό sub.
Επίσης η επόμενη ερώτηση είναι η εξής: χρειάζομαι καλώδιο από 1 σε 2 rca μιας και η πλάτη του sub διαθέτει 2 ή και με 1 σε 1 κάνω την ίδια δουλειά;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Επίσης η επόμενη ερώτηση είναι η εξής: χρειάζομαι καλώδιο από 1 σε 2 rca μιας και η πλάτη του sub διαθέτει 2 ή και με 1 σε 1 κάνω την ίδια δουλειά;
1 σε 1. :)
Γράφει σε ποιό, συνήθως στο left.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Μάλλον ο φίλτατος ρωτάει ποιο καλώδιο να αγοράσει ....
Μάλλον πιο Mogami πιο Belden κτλπ
Εάν τα χέρια του πιάνουν θα πάρει ένα ζευγάρι ακροδέκτες να κάνει την δουλειά του !
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ma3stro...


1) ποια ειναι η καλύτερη σύνδεση του XTZ 3x12 με εναν AVR;

2) ποιες οι διαφορές στις συνδεσεις XLR/RCA;

3) ποια ειναι η καλύτερη σύνδεση με τον onkyo 5007;

5) παιζει ρόλο αν το μήκος του RCA καλωδίου ειναι μεγάλο 7m-10m;



Στο δια ταύτα:

Όταν έχεις ένα ενεργό ηχείο που θέλει XLR, δηλαδή διαφορικό ενισχυτή, δηλαδή εμπεριέχει διαφορετικά ενισχυτικά στάδια για τις θετικές ημιπεριοδους των κυματομορφών και διαφορετικά ενισχυτικά στάδια για τις αρνητικές, τότε αν δίνεις με καλώδιο RCA σήμα, χρησιμοποιείς μόνο τον μισό ενισχυτή, δηλαδή μόνο τα ενισχυτικά στάδια για τις θετικές ημιπεριοδους, ενώ τα υπόλοιπα είναι γειωμενα και αδρανούν.

Πρακτικά, έχεις δύο ενισχυτές για κάθε κανάλι και χρησιμοποιείς μόνο τον ένα από τους δύο.

Πάμε στο καλώδιο. Ένα καλώδιο με βύσματα RCA, δεν ειναι για πολλά μέτρα, έχει απώλειες και υπόκειται σε ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Αντίθετα, ένα καλώδιο με βύσματα XLR, δεν έχει κανένα πρόβλημα από τα ανωτέρω και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εκατοντάδες μέτρα, χωρίς απώλειες. Αυτό γίνεται γιατί είναι διαφορικό το σήμα, και απορρίπτονται οι διαφορές που προκύπτουν από τις όποιες παρεμβολές.

Το καλώδιο που ξεκινάει από RCA και καταληγει σε XLR, ειναι ενα RCA καλώδιο με όλα τα γνωστά προβλήματα.

Οι συσκευές di box δεν προκαλούν καμία απολύτως αλλοίωση ή μεταβολή στο σήμα και την ποιότητά του, απλώς το μετατρέπουν σε balanced, ισορροπημένο όπως λέμε, διαφορικό. Δηλαδή, το κάνουν να έχει ανοσία στις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, και σου δίνουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς όσο μακριά καλώδια διασύνδεσης επιθυμείς, αλλά και να εκμεταλλευτείς πλήρως τα ενισχυτικά στάδια ενός ενισχυτή. Δηλαδή, κάνει μόνο καλό στον ήχο, και όποια τυχόν διαφορά θα ακούσεις, θα είναι αποκλειστικά και μόνο βελτίωση.

Γι'αυτό, είναι απολύτως προτιμότερο από πλευράς ποιότητας ήχου, να χρησιμοποιήσεις πολύ μικρού μήκους καλώδια RCA μέχρι το di box και μετά να βάλεις XLR καλώδια. Η σαφώς πιο σωστή επιλογή, είναι η ίδια η πηγή να βγάζει XLR βύσματα.

Αυτά για να μη λέμε ανακρίβειες. ;)
Τα είπε όλα ο άνθρωπος μέσα σε λίγες γραμμές!!

Behringer DI100 Ultra-DI
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Μάλλον ο φίλτατος ρωτάει ποιο καλώδιο να αγοράσει ....
Μάλλον πιο Mogami πιο Belden κτλπ
Εάν τα χέρια του πιάνουν θα πάρει ένα ζευγάρι ακροδέκτες να κάνει την δουλειά του !
Σωστά, θα ήθελα κάποια πρόταση αλλά χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψω πολλά χρήματα.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Μάλλον τύπου rg6 όπως το belden 1695a
Αλλά καλύτερα ας απαντήσουν οι γνωστές επί του θέματος !
 


Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα. Μια βοήθεια θα ήθελα σε επιλογή rca . Θα χρειαστώ περίπου 9 με 10 μετρα που θα πηγαινει περιμετρικά του τοίχου και θα φεύγει από τα active speakers στο sub ( δηλαδή από sub in σε sub out) δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή xlr . Οπότε θέλω κάποιο ενησχιμενο rca μην έχω τίποτα απώλειες επειδή είναι πολλά τα μέτρα. Τι μάρκες μου προτείνετε και τι πρέπει να προσέξω ?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Διαβασε πανω στο λινκ της blue jeans ,belden 1505F ή 1505Α ρωτα και εδω http://www.gpanagopoulos.com/eshop/about/?$&sl=gr' ειναι rg59 τα 10 μετρα θεωρω οτι δε θα εχεις θεμα με απωλειες οι αντιστασεις των εισοδων ειναι μεγαλυτερες της αυτης του καλωδιου ,παρολαυτα υπαρχει η εξαιρετικη ελληνικη λυση ασχετα με το θεμα αυτο που εχω υιοθετησει εγω ειναι rg6 λιγοτερες απωλειες γενικα μιλωντας και με εξαιρετιικα χαραχτηριστικα.https://www.biokal.gr/main.php?cat=3&scat=7&pr=21
Εγω ας πουμε στα ~11 μετρα εχω το πρωτο το dgs1600 https://www.skroutz.gr/c/765/diafora-kalodia.html?keyphrase=vector+dgs+1600 καταξοδευτικα >:(
[DOUBLEPOST=1554653304][/DOUBLEPOST]Οσο αναφορα το θεμα θορυβων ,αποφευγουμε να τα τρεχουμε παραλληλα με 220v.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Βασικά το καλώδιο από εκεί που θα περάσει δεν θα ταξιδευει μαζί με καλωδια 220v. Και το άλλο που δεν θέλω είναι ότι το καλώδιο δεν θέλω να το φτιάξω εγώ ,θέλω να ειναι έτοιμο με τους ακροδέκτες του κομπλέ . Αυτό το λέω για τεχνικούς λογους.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top