Σύνδεση κεραίας tv και ΟΤΕ σε καινούργιο σπιτι

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους..είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θελω τα φώτα σας...σε λίγες μέρες θα μετακομίσω στο καινούργιο μου σπιτι και εχω το εχεις θέμα..θελω να συνδέσω το ΟΤΕtv και την απλή κεραία στις ήδη υπάρχουσες μπριζες που έχει το σπιτι...δεν θελω δηλαδή να τρύπησω για να περάσω το καλώδιο του ΟΤΕτν..θελω να ρωτήσω αν γίνεται αυτό και αν γίνεται τη θα χρειαστώ να αγοράσω για να το συνδέσω..το μόνο που υπάρχει τώρα στη σκεπή είναι τα τρία καλώδια που έρχονται από τις μπριζες...κάθε όροφος χωριστά..ευχαριστω
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.999
Καλώς όρισες στο avsite!

Ένας απλός μπούσουλας είναι αυτός που δίνεται εδώ:
http://users.sch.gr/kgiannaras/epag...-doryforikis-kai-epigeias-me-ena-kalodio.html

Άλλος πάλι εδώ:
http://www.digitaltvinfo.gr/articles/installation-example/item/2962-

Προσωπικά θα απευθυνόμουν σε εξειδικευμένο εγκαταστάτη, αφού πρόκειται για 3 (; ) ορόφους, και δεν ξέρω αν θα υπάρχουν χωριστοί δέκτες σε κάθε όροφο, οπότε χρειάζεται και τετραπλό lnb, και πολλά ακόμα...
 

Μηνύματα
705
Reaction score
171
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο Avsite..

Από τη στιγμή που έχεις ανεξάρτητα καλώδια κεραίας για κάθε όροφο, αυτό που ζητάς είναι σχετικά εύκολο να γίνει αρκεί να πιάνει λίγο το χέρι σου.
Θα χρειαστείς έναν μίκτη επίγειου και δορυφορικού σήματος (tv/sat combiner) Εχει δύο εισόδους, μία για το επίγειο σήμα και μια για το δορυφορικό, και μια έξοδο στην οποία θα συνδέσεις το καλώδιο καθόδου. Στο σαλόνι ή όπου αλλού τοποθετηθεί ο δορυφορικός δέκτης θα χρειαστείς μια πρίζα tv/sat και από της εξόδους της θα τροφοδοτήσεις αντίστοιχα τηλεόραση και δέκτη. Κόστος για την όλη διαδικασία κάτω από 20 Ευρώ.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό το πολύ απλό και κατατοπιστικό κείμενο:
http://www.tolistores.gr/μίκτες-δορυφορικού-επίγειου-σήματος.el.aspx
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο Avsite..

Από τη στιγμή που έχεις ανεξάρτητα καλώδια κεραίας για κάθε όροφο, αυτό που ζητάς είναι σχετικά εύκολο να γίνει αρκεί να πιάνει λίγο το χέρι σου.
Θα χρειαστείς έναν μίκτη επίγειου και δορυφορικού σήματος (tv/sat combiner) Εχει δύο εισόδους, μία για το επίγειο σήμα και μια για το δορυφορικό, και μια έξοδο στην οποία θα συνδέσεις το καλώδιο καθόδου. Στο σαλόνι ή όπου αλλού τοποθετηθεί ο δορυφορικός δέκτης θα χρειαστείς μια πρίζα tv/sat και από της εξόδους της θα τροφοδοτήσεις αντίστοιχα τηλεόραση και δέκτη. Κόστος για την όλη διαδικασία κάτω από 20 Ευρώ.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό το πολύ απλό και κατατοπιστικό κείμενο:
http://www.tolistores.gr/μίκτες-δορυφορικού-επίγειου-σήματος.el.aspx
Σε ευχαριστω παρά πολυ.ετσι θα το κάνω γιατί ευτυχώς πιάνουν τα χέρια μου...κάτι αλλο να ρωτήσω..θα χρειαστώ και κεντρικό ενισχυτή για όλες τις μπριζες ετσι;
 

Μηνύματα
705
Reaction score
171
Δεν είναι πάντα απαραίτητος ο ενισχυτής. Στις περισσότερες εγκαταστάσεις οι ηλεκτρολόγοι για λόγους οικονομίας κατεβάζουν ένα καλώδιο και στη συνέχεια το διακλαδώνουν σε όλες τις πρίζες του διαμερίσματος. Το συνηθίζουν ακόμα και σε μεζονέτες με τραγικά αποτελέσματα καθώς οι απώλειες είναι μεγάλες. Σε μια τέτοια περίπτωση ο ενισχυτής σήματος είναι απαραίτητος.
Στη δική σου περίπτωση με ανεξάρτητες ανά όροφο καλωδιώσεις ίσως να μη χρειάζεται, αλλά αυτό εξαρτάται και από την περιοχή, τη θέση της κατοικίας, την ισχύ του σήματος κλπ.
Δοκίμασε ανευ ενισχυτή και κρίνεις από το αποτέλεσμα..
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
καλησπερα σε ολους...τελικα εχθες εκανα την εγκατασταση και ενω ολαν πηγαν καλα με την τηλεορασηκαι εχω σημα σε ολες τισ μπριζες δν εχωκαθολου στον οτε....εβαλα μεικτη κανονικα και τον εχω στοχευσει ελπιζω κανονικα..με μια εφαρμογη στο κινιτο αλλα και μετο ματι γιατι εχει ενας διπλανος οτε οποτε ειμαι περιπου εκει..εχω κσι ενα πεδιομετρο απλο sat finder αλλα δεν μου δειχνει καθολου σημα οπου και αν τον γυρισω..μηπωσ παιζει ρολο οτι στο δωματιο που εχω το οτε υπαρχει και μια αλλη μπριζα τλ...;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
τελικα ανεβασα τον δεκτη και την τηλ στη ταρατσα και με αλλο καλωδιο το satfinder μοθ δειχνει σημα αλλα οι μπαρες σηματος στον δεκτη ειναι στο μηδεν...πιστευω οτι το εχω ρυθμισει σωστα τον δορθφορο..εχω χρησιμοποιησει και πθξιδα και κιντο και διαφορες ςφαρμογες στο κινητο αλλα οι μπαρες στο μηδεν...μηπωσ χρειαζεται να κοιταω σε καποιο συγκεκριμενο καναλι για να ανοιξει ο δεκτης η να χρεισημοποιησω εναν δεκτη νοβα που εχω...
 



Μηνύματα
837
Reaction score
68
Έστω και παλιός, αρκεί να μην είναι της nova. Βάλε αυτόν και δες τι κανάλια κατεβάζει για να καταλάβουμε το δορυφόρο. Το πιο πιθανό είναι να είσαι στο hotbird.

Κανάλια hotbird
 


Μηνύματα
7
Reaction score
0
τελικα το προβλημα λυθηκε με τη συνδρομη τεχνικου του οτε και 15ευρω που πηρε για το συντονισμο...το θεμα ειναι τωρα οτι ενω πανω στη ταρατσα εχω καλο σημα κατω στο δεκτη το σημα φτανει μεχρι 50-60%..εκει εχω τρεις μπριζες στις οποιες εχω βαλει μπριζα tvssat τερματικη μονο εκει που εχω το δεκτη..θα πρεπει να αλλαξω και τισ αλλες με διελευσεως μπριζες tvsat΄; γιατιδεν νωμιζω οι θπαρχουσες να ειναι..λετε απο αυτο να ειναι οι διαφορα σηματος η λογο των πολλων μπριζων που υπαρχουν;..
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top