Σύνδεση παλιού home cinema με τηλεόραση

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Καλησπέρα στην παρέα. Μπορώ να συνδέσω παλιό ενισχυτή (yamaha rxv 890) με τηλεόραση smart samsung για να μπορώ να ακούω τις ταινίες (παίζοντας ταινίες από usb stik) από τον ενισχυτή σε 5.0 ήχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είχα κάνει την ερώτηση πριν χρόνια https://www.avsite.gr/forum/threads/Βοήθεια-με-yamaha-rxv-890.127235/ αλλά τότε δεν υπήρχε λύση. Ελπίζω να έβγαλαν καποιο προιόν τώρα.για να μου λύσει τα χέρια.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Δεν μπορείς χωρίς ψηφιακή είσοδο.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις απο την τηλεόραση αναλογική δικάναλη έξοδο, αν έχει, και ο Yamaha να την μετατρέψει σε Pro Logic.

Δεν κάνει ο ενισχυτής. ;)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλημέρα σε όλους!
θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής, θέλω να συνδέσω ενα παλίο σετ ηχειών με sub woofer σε τηλεοραση Samsung η οποια εχει optical in..το σετ ηχειών εχει καλωδια rca..τι μπορώ να κάνω? υπάρχει τρόπος να τα συνδέσω..ίσως με καποιο ανταπτορα?
ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Ιφιγένεια
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
τα ηχεια απο που θα παιρνουν τα watt τους ? ειναι σετ με το σαμπ? υπολογιστη ειναι? αν ειναι υπολογιστη συνδεσε τα στην εξοδο ακουστικων της σαμσουνγκ μεσω ανταπτορα rca in σε jack out (μικρο η μεγαλο jack αναλογα το μεγεθος)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
τα ηχεια απο που θα παιρνουν τα watt τους ? ειναι σετ με το σαμπ? υπολογιστη ειναι? αν ειναι υπολογιστη συνδεσε τα στην εξοδο ακουστικων της σαμσουνγκ μεσω ανταπτορα rca in σε jack out (μικρο η μεγαλο jack αναλογα το μεγεθος)
Ναι το σετ των ηχείων (creative) με το sub ειναι υπολογιστη. σ'ευχαριστω πολύ για την βοήθεια!
 


Μηνύματα
3
Reaction score
1
Πού κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα έχει..
δεν θυμαμαι καλά..αλλα νομίζω οτι δεν εχει..:( θυμαμαι στο παρελθον που το ειχα κοιταξει είχα δει μονο το optical in..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.549
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top