Σύνδεση πολυκάναλου YAMAHA RXV650 με τελικό

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλημέρα, εχω τον yamaha rxv650. Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ώς προενισχυτη για τα δυο μπροστινα κανάλια? Εχετε να μου προτεινετε κάποιον τελικο? Ευχαριστ
YAMAHA.jpg
ώ
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Μπορείς να συνδέσεις εκεί που λέει pre out
Όσο για τελικό είναι καθαρά οικονομικο το θέμα
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα geoff,
Μπορείς από το Pre Out του ενισχυτή σου στην είσοδο Front και μετά το αλλάζεις από το μενού του ενισχυτή.
Καλά ρε Μάκη μαζί γράψαμε !!!!
Πολύ Καλημέρα σου.
Τώρα για τελικό πόσα λεφτά θέλεις να διαθέσεις και η ηχεία θα οδηγήσεις ?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Καλώς όρισες.
Εκτός της λύσης του τελικού, υπάρχουν και άλλες προτάσεις.
Καλό είναι να μας αναφέρεις πληροφορίες σχετικά με το σύστημα, τον χώρο, το ποσό που σκέπτεσαι να διαθέσεις κλπ.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Eχω τον παραπάνω ενισχυτή με ηχεία τα b&w dm 601 s3. Σκέφτομαι να πάω σε ηχεία δαπέδου (χώρος ακρόασης 25m2) οπότε ο yamaha δεν νομίζω να μπορέσει να τα οδηγησει σωστα.
Αυτο που θέλω λογικά ειναι περισσότερο ρεύμα. Τωρα για μπάτζετ εχω σκοπό να διαθέσω μεχρι 500€ σε μεταχειρισμένο
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Subs έχεις ;
Αν όχι , κοιτά πρώτα προς τα εκεί
Ίσως γλιτώσεις τελικό και άλλα ηχεία
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Subs έχεις ;
Αν όχι , κοιτά πρώτα προς τα εκεί
Ίσως γλιτώσεις τελικό και άλλα ηχεία
εχω sub. Με ενδιαφερει να ακουω στερεο. Σαν πολυκάναλο που το εχω στημένο (7.1) παίζει καλά. Όταν όμως θέλω να ακουσω μουσικη νιωθω ότι ο συνδυασμός ηχεια - ενισχυτης δεν αρκει
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ο.yamaha δεν για stereo. Ούτε σαν προ ούτε σαν τελικός. Δεν παίρνεις έναν δικάναλο ολοκληρωμένο να αλλάζεις μόνο τα καλώδια ή θα βαριέσαι;
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
ε δεν ειναι δουλεια αυτη τωρα να βαζω και να βγαζω τα καλώδια. Δηλαδη σαν προενισχυτης δεν θα δουλέψει?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Μια χαρά απλά σου έγραψα την καλύτερη λύση. Γενικά το πάντρεμα δικάναλου με hc απαιτεί πολλά και ίσως κάποιο σκέλος μείνει λίγο πίσω εκτός και αν το πακέτο σύστημα - χώρος είναι by bhutia ή ear πχ. :idk:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Υπάρχουν stereo ενισχυτές οι οποίοι έχουν την δυνατότητα να μετατρέπονται σε τελικο για μια τέτοια περίπτωση. Βέβαια μας περιορίζει το κόστος! Ούτως ή άλλως το κόστος είναι περιορισμένο ακόμη και για έναν τελικό.

εφ όσον υπάρχει sub τα ηχεία είναι ok.
Επίσης μπορείς με τον ήδη av σου να έχεις χρήση του sub, ακόμη και σε δικάναλη ακρόαση. Το δοκίμασες αυτό?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Πάρε σκέτο τελικό. Να δουλεύεις όσα πληρώσεις. Ιδανικά 2 μονομπλόκ τρέχοντα μοντέλα και αργότερα αγοράζεις κι άλλα ίδια για τα υπόλοιπα κανάλια. Πως τα λέω ο @@@! :roflmao:
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Υπάρχουν stereo ενισχυτές οι οποίοι έχουν την δυνατότητα να μετατρέπονται σε τελικο για μια τέτοια περίπτωση. Βέβαια μας περιορίζει το κόστος! Ούτως ή άλλως το κόστος είναι περιορισμένο ακόμη και για έναν τελικό.

εφ όσον υπάρχει sub τα ηχεία είναι ok.
Επίσης μπορείς με τον ήδη av σου να έχεις χρήση του sub, ακόμη και σε δικάναλη ακρόαση. Το δοκίμασες αυτό?
Ο ΥΑΜΑΗΑ εχει την επιλογη stereo οπου παιζουν τα μπροστινα και την επιλογη stereo7 που παιζουν όλα τα κανάλια. Δεν ξερω πως γινεται να παιζω μονο τα μπροστα με το sub
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Αν σε καλύπτει ο ήχος σαν 5καναλος, πολύ εύκολα γίνεται να έχεις το sub & σε stereo.
Λογικά θα πρέπει με την δήλωση σαν small των 2 κύριων ηχείων να συμμετέχει και το sub σου.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Στο manual που σου αναφέρει οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το sub σε 2 επιλογές εσύ θα το βάλεις στο BOTH στο BASS OUT
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Οι μικροι τελικοι σε ισχυ και κοστος,ειναι πλεον ειδος υπο εξαφανιση. Αν θελεις κατι οικονομικο,δυνατο αρκετα και βολικο σε μεγεθος,κοιτα αυτο.

αν δεν θελεις class d κοιτα και αυτον


διαφορετικα ψαχνεις για μεταχειρισμενο και κυριως κατι σε rotel,που μεχρι πριν καποια χρονια εβγαζε και προσιτους τελικους ενισχυτες.
Αλλη επιλογη ειναι να βρεις ολοκληρωμενο και δυνατοτητα ht passthrought. Με 500 ευρω και λιγη υπομονη θα βρεις .
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ας ξεκινήσει πρώτα ο άνθρωπος να ρυθμίσει σωστά το σύστημά του, και κατόπιν βλέπει τις ανάγκες.
Εκεί πρέπει να τον βοηθήσουμε πρώτα.

Έχει γίνει σύνδεση του μηχανήματος σε κάποια οθόνη ώστε να διαχειρίζεσαι το μενού του?
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Α ωραία. Ευχαριστώ
Ας ξεκινήσει πρώτα ο άνθρωπος να ρυθμίσει σωστά το σύστημά του, και κατόπιν βλέπει τις ανάγκες.
Εκεί πρέπει να τον βοηθήσουμε πρώτα.

Έχει γίνει σύνδεση του μηχανήματος σε κάποια οθόνη ώστε να διαχειρίζεσαι το μενού του?
Όχι. Βασικά δεν ξέρω πως να το συνδέσω. Όλες τις ρυθμίσεις τις έκανα με το μικρόφωνο που παρέχει ο ενισχυτής.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Ο ενισχυτή σου έχει 3 επιλογές σύνδεσης με τηλεόραση.
Video, S-video και Component Out, συνδέεις μια από τις 3 αρκεί να έχει και η τηλεόρασή σου την αντίστοιχη
IN επιλογή, για να μπορείς να βλέπεις τις ρυθμίσεις του ενισχυτή.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top