1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Σύνδεση τηλεόρασης με ενισχυτή

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΛΟΙΠΑ ΣΥΝΟΔΑ, ΚΑΛΩΔΙΑ' που ξεκίνησε από το μέλος vamei, στις 15 Μαϊου 2018.

1. vamei

Γεια σας παιδια. Εχω μια τηλεοραση panasonic TX-40CS520B την οποια εχω συνδεσει με τον ενισχυτη Denon PMA-720AE μεσω RCA και καρφιου ακουστικων. Ο ηχος ομως δεν λεει και πολλα. Νομιζετε οτι κατι τετοιο θα αλλαζε τα πραγματα? Υπαρχουν κι αλλες λυσεις?

EL_PMA720_E2_sp_re.jpg

#1 vamei, 15 Μαϊου 2018
    Last edited by a moderator: 15 Μαϊου 2018
  2. dproductionz

Θεωρώ ότι θα βοηθούσε αρκετά για να δεις διαφορά...ιδανικά έπρεπε να είχες ενισχυτή που να δέχετε οπτική αλλά οκ...με αυτό θα έχεις σίγουρα καλύτερο απότέλεσμα...και δεν είναι και ακριβό

3. vamei

Λαθος η δευτερη φωτογραφια. Επισυναπτω αυτην της τηλεορασης... :p
    Auto merged
    Ευχαριστω για την απαντηση. Το συγκεκριμενο παιρνει ρευμα μεσω usb. Φανταζομαι πως θα μπορω να βαλω αντι του usb ενα καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος...?

Attached Files:

Zizik likes this.
  4. dproductionz

Ή θα βάλεις 5V τροφοδοτικό ή καλύτερα για να είσαι σίγουρος ένα φορτιστή USB κινητού και βάζεις το δικό του καλώδιο USB...

5. tyler durden

tyler durden Μη ριβγιούερ

6. eteokritis

Αποψη μου μην παρεις τοσο οικονομικο , πρεπει να ανεβεις τιμη οπως λεει ο ταιλερ η να βρεις καποιο μεταχειρισμενο απο εδω
    Κοιτα να βρεις καποιο με output 2v. Εχω στη κατοχη μου το Real Cable NANO-DAC καινουριο σχεδον δεν το χρησιμοποιω
    Αν αποφασισεις οτι χρειαζεσαι κατι τετοιο στειλε π.μ να μιλησουμε και αν ειμαστε κοντα να στο φερω να το ακουσεις

7. vamei

8. eteokritis

Στην τιμη και στη ποιοτητα του ηχου φυσικα αν και οχι φαινομενικα το δευτερο .

#8 eteokritis, 15 Μαϊου 2018
    Last edited: 15 Μαϊου 2018
  9. tyler durden

tyler durden Μη ριβγιούερ

Μπορει να και να ναι τα ιδια απλα προτιμησα αυτο με το λογοτυπο Dynavox.
    Αν θες να πας σε κατι ακομα πιο ποιοτικο τοτε υπαρχει ενα της pro-ject κατω απ το 100ρικο.

#9 tyler durden, 15 Μαϊου 2018
    Last edited: 15 Μαϊου 2018
  10. vamei

Και αυτο που γραφω και αυτο που μου προτεινεις εχουν Audio compatibility : LPCM 44 kHz, 48 kHz, 96 kHz. Του Tyler πηγαινει μεχρει 192KHz.

11. eteokritis

Οπως ειπε και ο tyler διαφερουν στην ποιοτητα του ηχου , στα χαρτια ειναι σχεδον ολα ιδια

12. vamei

Βρηκα το ιδιο ακριβως (ιδια χαρακτηριστικα ακομα και στο μεγεθος) με αυτο που εχω βαλει, με την διπλασια τιμη. Ολα ειναι κινεζικα φασον κι αλλαζουν τις μαρκες. Η διαφορα ειναι μονο ισως στου tyler που εχει 192 KHz.

Και τετραπλασια τιμη ακριβως το ιδιο . Οποτε δεν ειναι κατι φθηνο, απλα ο καθενας δινει τιμη ο,τι θελει.

13. eteokritis

Ναι σχεδον ολα ποια κινεζικα ειναι και μαλιστα μπορει να ειναι απο ενα εργοστασιο που τα βγαζει βαση των προδιαγραφων που οριζει η καθε εταιρεια που τα παραγγελνει . Για χαρη κοστους μπορει να εχουν ιδιο κουτι με διαφορετικο λογοτυπο αλλα το εσωτερικο να εχει διαφορες στη πλακετα .
    Το συγκεκριμενο dac απο eshop και cosmodata ειναι τα ιδια αλλα εχουμε ελευθερο ανταγωνισμο και ελευθερη επιλογη . Εγω μιλησα απο προσωπικη εμπειρια . Ισως καποιος αλλος να εχει καποια αλλη .
    Αν βλεπεις μονο τηλεοραση παρε κατι τετοιο αν ακους και μουσικη ομως ανεβα στα τριπλα

14. sterkon

Και για τηλεόραση, και για μουσική.
    Αυτό και μην πας παραπάνω (ούτε παρακάτω). :)

15. vamei

Ευχαριστω πολυ, κραταω stand by την προταση σου μιας κι αγορασα με 10e αυτο. Θα κανω καποιες δοκιμες και θα επανελθω να σας πληροφορησω.

sterkon and Zizik like this.
  16. vamei

Λοιπον παιδια εκανα καποιες δοκιμες απο deezer και spotify (στην δωρεαν εκδοση) απο την τηλεοραση προς το στερεοφωνικο και η διαφορα στον ηχο ειναι εμφανης! Ποιο καθαρος ηχος και κρυσταλλινος! Πριν ακουγα πιο θαμπα ειδικα τα μπασα... Για 10 ευρω ειναι αξιολογο! Ειναι στα 24 bit / 96 kHz δεν ξερω τι σημαινει αυτο...

Zizik likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα