Σύνδεση τηλεόρασης με ενισχυτή

Μηνύματα
35
Reaction score
5
Γεια σας παιδια. Εχω μια τηλεοραση panasonic TX-40CS520B την οποια εχω συνδεσει με τον ενισχυτη Denon PMA-720AE μεσω RCA και καρφιου ακουστικων. Ο ηχος ομως δεν λεει και πολλα. Νομιζετε οτι κατι τετοιο θα αλλαζε τα πραγματα? Υπαρχουν κι αλλες λυσεις?


EL_PMA720_E2_sp_re.jpg



 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
218
Reaction score
17
Θεωρώ ότι θα βοηθούσε αρκετά για να δεις διαφορά...ιδανικά έπρεπε να είχες ενισχυτή που να δέχετε οπτική αλλά οκ...με αυτό θα έχεις σίγουρα καλύτερο απότέλεσμα...και δεν είναι και ακριβό
 

Μηνύματα
35
Reaction score
5
Λαθος η δευτερη φωτογραφια. Επισυναπτω αυτην της τηλεορασης... :p
[DOUBLEPOST=1526385998][/DOUBLEPOST]
Θεωρώ ότι θα βοηθούσε αρκετά για να δεις διαφορά...ιδανικά έπρεπε να είχες ενισχυτή που να δέχετε οπτική αλλά οκ...με αυτό θα έχεις σίγουρα καλύτερο απότέλεσμα...και δεν είναι και ακριβό
Ευχαριστω για την απαντηση. Το συγκεκριμενο παιρνει ρευμα μεσω usb. Φανταζομαι πως θα μπορω να βαλω αντι του usb ενα καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος...?
 

Attachments


Μηνύματα
218
Reaction score
17
Ή θα βάλεις 5V τροφοδοτικό ή καλύτερα για να είσαι σίγουρος ένα φορτιστή USB κινητού και βάζεις το δικό του καλώδιο USB...
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αποψη μου μην παρεις τοσο οικονομικο , πρεπει να ανεβεις τιμη οπως λεει ο ταιλερ η να βρεις καποιο μεταχειρισμενο απο εδω
Κοιτα να βρεις καποιο με output 2v. Εχω στη κατοχη μου το Real Cable NANO-DAC καινουριο σχεδον δεν το χρησιμοποιω
Αν αποφασισεις οτι χρειαζεσαι κατι τετοιο στειλε π.μ να μιλησουμε και αν ειμαστε κοντα να στο φερω να το ακουσεις
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Τι διαφορα εχει αυτο που εβαλα με αυτο που μου προτεινεις? Μου φαινονται τα ιδια...
Στην τιμη και στη ποιοτητα του ηχου φυσικα αν και οχι φαινομενικα το δευτερο .
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Μπορει να και να ναι τα ιδια απλα προτιμησα αυτο με το λογοτυπο Dynavox.
Αν θες να πας σε κατι ακομα πιο ποιοτικο τοτε υπαρχει ενα της pro-ject κατω απ το 100ρικο.
 
Last edited:

Μηνύματα
35
Reaction score
5
Αποψη μου μην παρεις τοσο οικονομικο , πρεπει να ανεβεις τιμη οπως λεει ο ταιλερ η να βρεις καποιο μεταχειρισμενο απο εδω
Κοιτα να βρεις καποιο με output 2v. Εχω στη κατοχη μου το Real Cable NANO-DAC καινουριο σχεδον δεν το χρησιμοποιω
Αν αποφασισεις οτι χρειαζεσαι κατι τετοιο στειλε π.μ να μιλησουμε και αν ειμαστε κοντα να στο φερω να το ακουσεις
Και αυτο που γραφω και αυτο που μου προτεινεις εχουν Audio compatibility : LPCM 44 kHz, 48 kHz, 96 kHz. Του Tyler πηγαινει μεχρει 192KHz.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Και αυτο που γραφω και αυτο που μου προτεινεις εχουν Audio compatibility : LPCM 44 kHz, 48 kHz, 96 kHz. Του Tyler πηγαινει μεχρει 192KHz.
Οπως ειπε και ο tyler διαφερουν στην ποιοτητα του ηχου , στα χαρτια ειναι σχεδον ολα ιδια
 

Μηνύματα
35
Reaction score
5
Οπως ειπε και ο tyler διαφερουν στην ποιοτητα του ηχου , στα χαρτια ειναι σχεδον ολα ιδια
Βρηκα το ιδιο ακριβως (ιδια χαρακτηριστικα ακομα και στο μεγεθος) με αυτο που εχω βαλει, με την διπλασια τιμη. Ολα ειναι κινεζικα φασον κι αλλαζουν τις μαρκες. Η διαφορα ειναι μονο ισως στου tyler που εχει 192 KHz.

Και τετραπλασια τιμη ακριβως το ιδιο . Οποτε δεν ειναι κατι φθηνο, απλα ο καθενας δινει τιμη ο,τι θελει.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ναι σχεδον ολα ποια κινεζικα ειναι και μαλιστα μπορει να ειναι απο ενα εργοστασιο που τα βγαζει βαση των προδιαγραφων που οριζει η καθε εταιρεια που τα παραγγελνει . Για χαρη κοστους μπορει να εχουν ιδιο κουτι με διαφορετικο λογοτυπο αλλα το εσωτερικο να εχει διαφορες στη πλακετα .
Το συγκεκριμενο dac απο eshop και cosmodata ειναι τα ιδια αλλα εχουμε ελευθερο ανταγωνισμο και ελευθερη επιλογη . Εγω μιλησα απο προσωπικη εμπειρια . Ισως καποιος αλλος να εχει καποια αλλη .
Αν βλεπεις μονο τηλεοραση παρε κατι τετοιο αν ακους και μουσικη ομως ανεβα στα τριπλα
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Και για τηλεόραση, και για μουσική.
Αυτό και μην πας παραπάνω (ούτε παρακάτω). :)


 

Μηνύματα
35
Reaction score
5
Και για τηλεόραση, και για μουσική.
Αυτό και μην πας παραπάνω (ούτε παρακάτω). :)


Ευχαριστω πολυ, κραταω stand by την προταση σου μιας κι αγορασα με 10e αυτο. Θα κανω καποιες δοκιμες και θα επανελθω να σας πληροφορησω.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
5
Λοιπον παιδια εκανα καποιες δοκιμες απο deezer και spotify (στην δωρεαν εκδοση) απο την τηλεοραση προς το στερεοφωνικο και η διαφορα στον ηχο ειναι εμφανης! Ποιο καθαρος ηχος και κρυσταλλινος! Πριν ακουγα πιο θαμπα ειδικα τα μπασα... Για 10 ευρω ειναι αξιολογο! Ειναι στα 24 bit / 96 kHz δεν ξερω τι σημαινει αυτο...
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Καλησπέρα σε όλους. Ανασύρω το θέμα για να ρωτήσω αν γνωρίζετε τι παίζει με τις αντίστοιχες συσκευές που μετατρέπουν την HDMI σε line out (rca). Από την HDMI-arc της τηλεόρασης, μπορώ με κάποια τέτοια συσκευή να πάρω σήμα προς line-in σε stereo ενισχυτή; Έχει πολλές στο skroutz, αλλά διαβάζοντας στις κριτικές, είδα ότι σε πολλές περιπτώσεις οι συσκευές δεν έκαναν για αυτή τη δουλειά.
 


Μηνύματα
50
Reaction score
29
Σε ευχαριστώ, κατανοητό για τα προαναφερθέντα, τα οποία συνδέονται με οπτική ίνα. Η απορία μου είναι για το αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και αξιόπιστο για να συνδεθεί σε HDMI για την ίδια δουλειά.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top